Revizie centrala in condensatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • computer angel
    Incepator
    • 28.nov.2007
    • 67

    Revizie centrala in condensatie

    Buna ziua, am si eu o centrala in condesatie marca vaillant de 46 Kw si trebuie sa-i fac revizia aceea la 2 ani. In manualul centralei scrie ca se desfac mai multe componente din ea sa se curete. Intrebarea este ca unele firme autorizate pt vaillant spun ca nu trebuie sa o desfaca si sa se curete, altii spun ca se pune decat in aparat de verificare parametrii, altii spun ca se desface si se spala. NU stiu ce sa mai cred deoarece cu toata firmele cu care am vb sunt firme autorizate pentru vaillant. Are cineva o centrala de 46kw ca sa imi spuna si mie cum este mai bine si in cine sa ma incred. Si mai este ceva unii spun ca ma costa 250 RON cu iscir inclus, altii 4-500 Ron sau 5-600

    Multumesc
  • provilla
    Membru Marcant
    • 23.mar.2010
    • 681

    #2
    Răspuns la: Centrala in condensatie 46kw- revizie

    Centrala dacă este noua de preferat 3 ani cât este Garanția , sa nu te atingi de centrală .
    unele vaillant au chiar 4-5 ani garanției , minimul la ei stiu ca este 3 ,părerea mea e sa nu faci nici o revizie .
    Asta dacă nu ai avut probleme cu ea si este instalată de către persoane autorizate .

    De preferat sa faci revizia cu cine a instalat centrală , asta in cazul in care firma mai exista si au Preturi decente .
    Ultima editare de provilla; 11.ian.2014, 18:21.
    Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

    Comentariu

    • computer angel
      Incepator
      • 28.nov.2007
      • 67

      #3
      Răspuns la: Centrala in condensatie 46kw- revizie

      Salut.
      Centrala are 4 ani, primii 2 ani a mers foarte putin ca nu ne mutasem si ultimii 2 ani a mers normal (Vara merge putin deoarece am panouri solare). Centrala a avut 2 ani garantie, asa este la vaillant.

      In cartea ei am vazut ca o data la 2 ani se desface locul unde se face arderea, dupa se curata nush ce filtru si multe altele.

      Comentariu

      • provilla
        Membru Marcant
        • 23.mar.2010
        • 681

        #4
        Răspuns la: Centrala in condensatie 46kw- revizie

        Gasesti tutoriale pe YouTube despre modelul tau de centrală făcute chiar de vaillant referitor la întreținere .

        Dacă are 4 ani de la instalare chiar dacă nu a fost exploatata la capacitate laxima , este bine sa ii faci service .
        Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

        Comentariu

        • computer angel
          Incepator
          • 28.nov.2007
          • 67

          #5
          Răspuns la: Centrala in condensatie 46kw- revizie

          Multumesc
          Problema este ca unii spun ca revizia o fac decat verificand-o cu un aparat sa vada ca functioneaza in parametrii si altii spun ca o desfac si o curata si multe altele si mai cer si o caruta de bani. Precizez ca toti sunt autorizati vaillant.

          Comentariu

          • provilla
            Membru Marcant
            • 23.mar.2010
            • 681

            #6
            Răspuns la: Centrala in condensatie 46kw- revizie

            Ambele variante sunt adevărate .

            Se verifica randamentul prin tirajul la cost si gazele ne arse sau prin calculatorul centralei , depinde de model , numai ca unii dacă tot sint acolo fac si service-ul chiar dacă nu este necesar , oricum clientul nu știe sa citească valorile date la măsurători.

            Service-ul durează maxim 20 minute si i-l poți face foarte simplu dacă bagi pe YouTube service vaillant ....si modelul tau . Eu am o centrală vaillant de 32kw de aproape 8 ani si sincer ... Nu am facut niciodată service la ea
            Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

            Comentariu

            • Scifficus
              Membru Marcant
              • 23.iun.2013
              • 857

              #7
              Răspuns la: Centrala in condensatie 46kw- revizie

              Pai revizia aia nu e obligatorie la doi ani?

              Comentariu

              • computer angel
                Incepator
                • 28.nov.2007
                • 67

                #8
                Răspuns la: Centrala in condensatie 46kw- revizie

                Da se face o data la 2 ani atunci cand se primeste si autorizatie iscir

                centrala mea este de 46Kw in condensatie, si dupa parerea dvs nu este nevoie sa se desfaca ??

                Comentariu

                • computer angel
                  Incepator
                  • 28.nov.2007
                  • 67

                  #9
                  Răspuns la: Centrala in condensatie 46kw- revizie

                  Salut, cel de la care am cumparat centrala cere o caruta de bani aprox 600 Ron care mi se pare foarte mult...

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    #10
                    Răspuns la: Revizie centrala in condensatie

                    odata la doi ani este obligatorie verificarea tehnica a centralei (verificare iscir) ce se face de catre o firma autorizata iscir, daca centrala este in garantie atunci cel mai bine ar fi sa faceti verificarea cu cel care a montat-o daca nu atunci va puteti alege orice firma de pe piata singura conditie e sa fie autorizata.

                    Comentariu

                    Procesare...