Schimbatoare de caldura pentru agent termic

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2395

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Schimbatoare de caldura pentru agent termic

    Postat în original de master1982
    ati uitat sa mai calculati ca lemnele vin de lungimi 90-110 cm mai trebuiesc taiate, lungimea maxima 103 cm, apoi trebuiesc stivuite, carate la cazan, hornul curatat, cazanul curatat(intretinere cazan: diuza de ardere din samota, ventilator de gaze arse)...si daca le adunam pe toate pretul pentru incalzirea pe lemne creste simtor.
    Domnule drag, eu v-am prezentat situatia din teren.
    Toate cele prezentate de dumneavoastra sunt incluse si in cazul unei retele centralizate de distributie a caldurii. Si acolo exista uzuri ale echipamentelor, plati ale fochistilor, ale manipulatorilor dar si in plus, un pret al pierderilor de transport al energiei.
    Una este sa aveti 2-3 pompe de maxim 40-50 wati pentru 2 case si 35 ml de conducte izolate, si alta este sa aveti pompe de 2-3-4 kw si conducte mai mult sau mai putin izolate de cativa km lungime ...

    Postat în original de master1982
    Iar la faza cu cazan de 15 kw la o pensiune de 300 mp mi-e cam greu sa cred...doar daca pune lemne pe foc din 4 in 4 ore.....eu cand e cel mai frig alimentez cazanul cu 8-9 ore iar in rest la 12-14 ore, plus ca mai am legat la el un boiler de 500 litri pt pensiune si inca unu de 200 litri pentru casa in care locuiesc.
    Din pacate (sau din fericire pentru beneficiar) ... cazanul este unul home-made, personalizat, iar autonomia la o incarcare in zilele reci este cam de 24 ore.

    Postat în original de master1982
    La casa de 190 mp am izolatie de 5 cm cu polistiren grafitat....dar la cea de 290 mp inca nu am izolatie.....am uitat sa mentionez ca, cazanul este langa casa de 190 mp iar pana la pensiune sunt 35 ml de teava izolata in canal termic.
    Nu am inteles care-i treaba cu 5 cm grafitat, vi se pare mult? Vi se pare acceptabil? Sau vi-a spus cineva ca ar fi echivalent a cativa zeci de cm de polistiren "normal"?

    Din curiozitate, aveti un calcul al pierderilor de caldura aferente celor 35 ml de conducte? Eu fara 20 cm termoizolatie nu as accepta un canal termic ...

    Postat în original de master1982
    Am un vecin cu o pensiune de aprox. 300 mp care incalzeste toata pensiunea deoarece are clienti...zicea ca a cumparat lemne de 10.000 lei si crede ca nu ii ajunge.....
    La tot mai multe, cu astfel de persoane este si normal ca profitul sa fie cat mai mic ...

    Desi in ziua de azi cam totul costa, imi exprim niste pareri personale.

    Daca mi-as ridica o pensiune, pe langa cei 15-20 cm polistiren la pardoseala, 15-20 cm polistiren la pereti si 30-40 cm vata la tavan, as adauga si 5 cm vata sau polistiren + bariera de vapori + gipscarton in camerele de inchiriat.
    Astfel as putea mentine o temperatura de 15-16*C in camerele de inchiriat atunci cand nu am clienti, iar cand acestia ar aparea, putea sa ridic temperatura la 22*C in doar 15-30 minute, obtinand astfel un consum mult mai mic si oferind si confort clientilor in acelasi timp.

    Dar de, asta este doar parerea mea, pana la urma eu nu-mi permit sa cumpar lemne de 10.000 lei ...

    P.S. Din curiozitate, lemnele pe care le ardeti (atat dumneavoastra cat si vecinii) de cat timp sunt cumparate?

    A, si mai spun un lucru, daca doriti sa il ascultati, este ok, daca nu, iar ok. Doar pentru ca dumneavoastra sau cunoscutii nu ati auzit de astfel de situatii, nu inseamna ca ele nu exista
    Ultima editare de cheluakame; 22.ian.2014, 00:55.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6869

      #17
      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Schimbatoare de caldura pentru agent termic

      Postat în original de lisapet
      Da, dle, faceti cum credeti dvs ca este mai bine..
      ........
      Prea mult dle, inainte nu se termoizolau cladirile si nu a murit nimeni de frig.

      Sa nu spuneti ca si pe asta tot cu 5cm va ganditi sa o anvelopati..
      Foarte tare! Asta da gospodar! Dle, in ce zona aveti pensiunile, ca sa stim si noi unde se consuma lemnele in prostie, iar unde cererea e mare - creste pretul! A mai ramas ceva padure in zona? Ca daca aveti mai multi vecini din astea - in scurt timp veti da faliment cu totii gramada.. Padure in jur nu va mai fi, turistii nu vor avea la ce veni, iar voi nu veti mai fi in stare sa mentineti confortul cu lemne aduse din Siberia si veti deveni clienti fideli a societatii de distributie agent termic.


      Acest mesaj a fost un pamflet si trebuie tratat caatare.
      Scuze, dar nu am putut sa ma abtin.

      Eu zic sa va abtineti de la pamflete si sa va orientati spre meseria de circar ; daca puteti oferii solutii fara ironii ar fi minunat , dar se pare ca sunteti un fel de mascarici = cel putin din ce postati , asta reiese !
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • lisapet
        Membru Marcant
        • 02.ian.2012
        • 462

        #18
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Schimbatoare de caldura pentru agent termic

        Postat în original de coby
        Eu zic sa va abtineti de la pamflete si sa va orientati spre meseria de circar ; daca puteti oferii solutii fara ironii ar fi minunat , dar se pare ca sunteti un fel de mascarici = cel putin din ce postati , asta reiese !
        1. Daca va regasiti printre personajele de care eu rad in pamflet - imi cer scuze nu m-am asteptat. Cat priveste persoana mea, cand nu voi mai avea de munca - caci vor disparea personajele din pamflet - am sa va cer parerea ce sa ma fac.. Pana atunci: "Traiasca Marii consumatori de energie termica!" si "Scumpeasca-se Energia!"..
        2. Solutiile mele au "o valoare". Daca omul nu observa "valoarea", incerc sa scriu un pamfelt, daca si dupa aceasta nu a inteles - il las in pace.. In raport cu dvs, constat ca eu nu sunt lasat in pace..
        3. Dvs puteti sa ma considerati cum credeti de cuviinta. Sa fiti sanatos!
        Ultima editare de lisapet; 22.ian.2014, 08:02.

        Comentariu

        Procesare...