Contorizare gaze la duplex

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • eugen-johnson
    Incepator
    • 22.sep.2008
    • 32

    Contorizare gaze la duplex

    Buna ziua,
    Suntem 2 familii(ai mei, de origine-pensionari si ai mei, de alegere-activi) in aceeasi casa (cu 2 intrari), 2 bai, 2 bucatarii (un fel de duplex); dorim, cu totii sa punem gaze pentru incalzire (suntem in faza bransament unic);
    Avem 3 variante (la 300 mc):

    - o centrala comuna de 28-30kw, eventual cu boiler bivalent, in una din bucatarii si repartitoare pe 6 din cele 12 calorifere;
    - 2 centrale de cate 24kw, si un contor suplimentar pentru una din ele;
    - aceeasi centrala comuna, (intr-o camera din mijlocul casei, nelocuita), fara contorizare.
    Pentru ca e posibil sa existe oarece diferenta de consum intre cele 2 familii (nu cred, insa, ca mai mare de 30%), credeti ca se poate monitoriza acest consum, aproximativ, in a 3-a varianta? Daca nu, dpv economic, pe care ne-ati recomanda-o dintre primele 2 variante?
    masoara de 10 ori si taie o data !
  • sisica_si
    Membru Marcant
    • 19.dec.2013
    • 925

    #2
    Răspuns la: solutia potrivita contorizare

    Una si impartit la 2 consumul daca suprafata este aceeasi.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6701

      #3
      Răspuns la: solutia potrivita contorizare

      2 bransamente e cel mai sigur : nu ies discutii ca unii fac baie sau dus ca stau in 24 grade si nu in 19 etc sau ... 1 bransament si platiti tot si pt pensionari doar sunt ai vostrii .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • sisica_si
        Membru Marcant
        • 19.dec.2013
        • 925

        #4
        Răspuns la: solutia potrivita contorizare

        Poi este un singur ambient==>> 24 de grade peste tot.

        Comentariu

        • lisapet
          Membru marcant
          • 02.ian.2012
          • 467

          #5
          Răspuns la: solutia potrivita contorizare

          Postat în original de eugen-johnson
          Buna ziua,
          Suntem 2 familii(ai mei, de origine-pensionari si ai mei, de alegere-activi) in aceeasi casa (cu 2 intrari), 2 bai, 2 bucatarii (un fel de duplex); dorim, cu totii sa punem gaze pentru incalzire (suntem in faza bransament unic);
          Avem 3 variante (la 300 mc):

          - o centrala comuna de 28-30kw, eventual cu boiler bivalent, in una din bucatarii si repartitoare pe 6 din cele 12 calorifere;
          - 2 centrale de cate 24kw, si un contor suplimentar pentru una din ele;
          - aceeasi centrala comuna, (intr-o camera din mijlocul casei, nelocuita), fara contorizare.
          Pentru ca e posibil sa existe oarece diferenta de consum intre cele 2 familii (nu cred, insa, ca mai mare de 30%), credeti ca se poate monitoriza acest consum, aproximativ, in a 3-a varianta? Daca nu, dpv economic, pe care ne-ati recomanda-o dintre primele 2 variante?
          Parerea mea: un singur bransament la gaz, o centrala de maxim 24 kW cu boiler bivalent si instalatia gandita de asa maniera incat, DACA apar discutii, sa se poata monta cel putin un gigacalorimetru pentru un apartament.
          Ultima editare de lisapet; 25.feb.2014, 17:13.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Răspuns la: solutia potrivita contorizare

            Cea mai clara treaba si pentru acum si pentru viitor , un bransament doua contoare, fiecare cu centrala si consumul lui .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • georgel
              Membru
              • 12.sep.2009
              • 234

              #7
              Răspuns la: solutia potrivita contorizare

              daca tot aveti intrare separata camere separate de ce nu un bransament doua contoare ca sa fie liniste si pace

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3639

                #8
                Răspuns la: Contorizare gaze la duplex

                Intradevar cea mai corecta solutie ar fi 2 centrale contorizate separat.

                Comentariu

                • eugen-johnson
                  Incepator
                  • 22.sep.2008
                  • 32

                  #9
                  Răspuns la: Contorizare gaze la duplex

                  Postat în original de Consultant climatizare
                  Intradevar cea mai corecta solutie ar fi 2 centrale contorizate separat.
                  Da, cred ca aveti dreptate, tinand cont ca o casa nu e doar pentru 1-2 generatii...chiar daca investitia initiala e mai mare. Acordul de acces la gaze e avizat, insa, doar pentru 3 'aparate': 2 pentru aragazuri si 1 pentru centrala (bransament de max 10mc/h, inca nerealizat, pentru care am platit factura saptamana trecuta).
                  Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
                  masoara de 10 ori si taie o data !

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Contorizare gaze la duplex

                    Postat în original de eugen-johnson
                    Da, cred ca aveti dreptate, tinand cont ca o casa nu e doar pentru 1-2 generatii...chiar daca investitia initiala e mai mare. Acordul de acces la gaze e avizat, insa, doar pentru 3 'aparate': 2 pentru aragazuri si 1 pentru centrala (bransament de max 10mc/h, inca nerealizat, pentru care am platit factura saptamana trecuta).
                    Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
                    Nu conteaza , inca nu este tirziu . Luati legatura cu o firma autorizata ...
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • eugen-johnson
                      Incepator
                      • 22.sep.2008
                      • 32

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Contorizare gaze la duplex

                      Revin (am acum bransamentul realizat). Cu 2 contoare pe bransament, cum mi-ati propus, nu se poate (cadastral e o singura proprietate si n-am chef acum de formalitati), asa ca ramane sa ne intoarcem tot la 'oile' mele:
                      1. o singura centrala de 28 kw cu boiler incorporat, la mijlocul casei (desi unii spun ca si una de 24 kw duce 300 mc la un grad mediu de izolatie termica), sau
                      2. 2 centrale obisnuite 24 kw, la extremitati, in cele 2 bucatarii, cu posibilitatea montarii unui contor pasant (pret?) pe una din ramuri(adica pt o pereche aragaz+centrala a unei familii).
                      Acum intrebarile sunt:
                      2.1 avand acelasi volum de deservit ca si in cazul 1, folosirea a 2 centrale presupune acelasi consum la bransament ca si cu o singura centrala (la un acelasi confort mediu pe imobil)?
                      2.2 singurul loc in care pot monta una din centrale ar avea traseul de evacuare mai complicat: gaura de evacuare in tavanul de rigips decalata cu 30 cm fata de axa centralei(la o inaltime de 40), apoi traseu orizontal (pe sub dusumeaua de la mansarda) de 1.5 m pana ajunge afara; pe langa kit-ul standard de evacuare, exista elemente modulate pt un asemenea traseu?
                      2.3 in acest caz se face o singura verificare a instalatiei termice la 10 ani si se fac verificari la 2 ani pt fiecare centrala?
                      masoara de 10 ori si taie o data !

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6701

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Contorizare gaze la duplex

                        2 bransamente nu 2 contoare pe bransament .
                        Contor pasant : pretul proiectului si formalitatilor este egal cu un alt bransament din capul locului .
                        ISCIR la 2 ani pt centrala la orice firma de service centrale ( o alegeti dvs ) + la 2 ani verificarea de catre cei de la Eon gaz a traseului ( tevi , coturi ) de la contor pana la pct ele de consum .
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Contorizare gaze la duplex

                          Postat în original de coby
                          2 bransamente nu 2 contoare pe bransament .
                          ..........
                          Gresit . Se putea , dar nu are cum , 1 bransament si 2 sau mai multe contoare. Ati incercat varianta cu contor pasant ?
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6701

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Contorizare gaze la duplex

                            Postat în original de Mircea G
                            Gresit . Se putea , dar nu are cum , 1 bransament si 2 sau mai multe contoare. Ati incercat varianta cu contor pasant ?
                            Ce e gresit ?
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • eugen-johnson
                              Incepator
                              • 22.sep.2008
                              • 32

                              #15
                              Răspuns la: Contorizare gaze la duplex

                              Eu exact la asta ma refeream: contor pasant 'nefiscal' (adica al beneficiarului, pe care nu se emite factura separata de gaz) pe una din ramurile instalatiei de utilizare, pentru cealalta ramura consumul facandu-se prin diferenta fata de factura la bransament. Este un subiect delicat, pentru ca se afla la intersectia intereselor beneficiarului, a firmei de distributie gaz si celei ce proiecteaza si realizeaza instalatia.
                              Iar pretul pentru acest contor pasant, asigurat eventual de firma ce realizeaza instalatia, nu are cum sa fie egal cu al unui alt bransament; manopera, cel putin, ar trebui sa fie mult mai mica-una e sa sapi 15 m sa bagi conducta de gaz, alta e sa intercalezi intr-un m de teava un contor.
                              Ramane intrebarea, pentru cunoscatori: la un acelasi confort termic pentru acelasi volum deservit(300mc), consumul de gaz difera in varianta '2 centrale 24 kw' fata de '1 centrala 28 kw' (pt a nu introduce necunoscute in plus, centralele sunt de acelasi tip)?
                              Si mai e ceva: daca in varianta '2 centrale', nu se mai face revizia pentru una din ele un moment dat, se poate sigila, la cerere, 'focul' respectiv, sau se taie furnizarea gazului pe intregul bransament?
                              masoara de 10 ori si taie o data !

                              Comentariu

                              Procesare...