Contorizare gaze la duplex

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • eugen-johnson
    Incepator
    • 22.sep.2008
    • 32

    #16
    Răspuns la: Contorizare gaze la duplex

    Imi puteti spune daca, in cazul in care as face instalatia de utilizare (cea ext, pana la consumatori) cu o firma, si instalatia termica interioara cu o alta, fiecare face partea de proiect corespunzatoare sau exista un proiect unic facut la inceput?
    Credeti ca pot pune centrala la mansarda, pe perete de OSB? (asa am ales eu sa am si la interior, in loc de rigips).
    masoara de 10 ori si taie o data !

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      #17
      Răspuns la: Contorizare gaze la duplex

      Nu aveti voie sa montati centrala pe perete de rigips sau de osb.

      Comentariu

      • eugen-johnson
        Incepator
        • 22.sep.2008
        • 32

        #18
        Răspuns la: Contorizare gaze la duplex

        Da, multumesc pentru raspunsuri; date fiind restrictiile, m-am hotarat: o centrala de 28 kw, intr-o camera nelocuita de la mijlocul casei. Vor fi 13 m pana la cel mai departat punct din stanga (una dintre bai) si 15m pana la cel mai departat din dreapta (ultimul calorifer de la mansarda).
        masoara de 10 ori si taie o data !

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #19
          Răspuns la: Răspuns la: Contorizare gaze la duplex

          Postat în original de eugen-johnson
          Imi puteti spune daca, in cazul in care as face instalatia de utilizare (cea ext, pana la consumatori) cu o firma, si instalatia termica interioara cu o alta, fiecare face partea de proiect corespunzatoare sau exista un proiect unic facut la inceput?
          Credeti ca pot pune centrala la mansarda, pe perete de OSB? (asa am ales eu sa am si la interior, in loc de rigips).
          instalatiile se pot face separat , nu au legatura . Centrala se poate monta pe perete de rigips sau osb plecat cu rigips.
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • eugen-johnson
            Incepator
            • 22.sep.2008
            • 32

            #20
            Răspuns la: Contorizare gaze la duplex

            Nu, n-ati scapat de mine...; dar m-ati putea ajuta spunandu-mi la ce se refera fisa tehnica a unei centrale referitor la 'puterea termica maxima=...' si 'puterea nominala minima'; eu stiu ca puterea nominala e una singura (nu max sau min) si reprezinta puterea de eficienta (randament) maxima; de remarcat ca n-am gasit nicaieri curba caracteristica 'putere furnizata-randament' pentru nicio marca de centrala; se vorbeste de 'randament la 30% din putere'... din care putere?
            masoara de 10 ori si taie o data !

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              #21
              Răspuns la: Contorizare gaze la duplex

              eficienta cazanelor murale este aceeasi in intervalul de putere minim - maxim spus de producator.

              Comentariu

              • eugen-johnson
                Incepator
                • 22.sep.2008
                • 32

                #22
                Răspuns la: Contorizare gaze la duplex

                E putin ciudat sa fie asa, ca nu iese bilantul de putere; mai in regula ar arata asta:
                ''Putere termica nominala max/min (incalzire): 25.8/11.0 kW
                Putere termica utila max/min (incalzire): 24.2/9.8 kW
                Eficienta combustiei: 94.5%
                Eficienta la putere minima: 89.2/80.3%'',
                - luata de pe un site de comercializare pt mai multe firme-, unde se vede, ca (aici, sigur, 89.2 s-a vrut a fi eficienta la Pmax) e o dif de 9% intre Pmax si Pmin.
                masoara de 10 ori si taie o data !

                Comentariu

                • eugen-johnson
                  Incepator
                  • 22.sep.2008
                  • 32

                  #23
                  Răspuns la: Contorizare gaze la duplex

                  Azi am semnat contractul si am achitat avansul pentru instalatia de utilizare; nu imi sunt clare insa destule lucruridin pdv al legalitatii, nu al informatiilor de pe site-urile unor firme de gaz):
                  1-pentru garantie voi fi legat de firma care imi va monta centrala si va face PIF-ul, sau orice reprezentant service al modelului de centrala din judet la care apelez ma va servi in aceleasi conditii?
                  2-calitatea de 'reprezentant service' al modelului de centrala pentru firma de la care voi cumpara(eventual) si cu care voi monta centrala o include si pe cea de 'distribuitor autorizat' al modelului de centrala? , adica o firma de service , cu care voi face(probabil) tot montajul imi va putea cere un adaos pentru centrala mai mare fata de distribuitor?; deja am aflat ca, oricum, nu opereaza cu oferte gen 'cu termostat de ambient inclus in pretul centralei';
                  -daca as comanda centrala , la o asemenea oferta, de pe un site specializat, cu cine ar trebui sa montez centrala ca sa nu am emotii privind garantia?
                  -daca tot nu exista obligativitatea proiectului pt instalatia termica interioara, pot monta, eventual, caloriferele, cu un instalator de incredere?
                  masoara de 10 ori si taie o data !

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3639

                    #24
                    Răspuns la: Contorizare gaze la duplex

                    1. Din cate stiu puteti schimba firma ce va asigura service-ul.
                    2. Deobicei distribuitorii ofera preturi ceva mai mici decat firma producatoare (au discount-uri mari din cauza comensiolor mari), dar si chiar daca nu este asa atunci probabil veti plati mai mult pentru montajul centralei achizitionate din alte parte decat de la firma care va face si montajul, dar merita totusi sa va interesati care e cea mai buna varianta si va rog sa ne tineti si pe noi la curent.

                    Comentariu

                    • eugen-johnson
                      Incepator
                      • 22.sep.2008
                      • 32

                      #25
                      Răspuns la: Contorizare gaze la duplex

                      Postat în original de Consultant climatizare
                      1. Din cate stiu puteti schimba firma ce va asigura service-ul.
                      2. Deobicei distribuitorii ofera preturi ceva mai mici decat firma producatoare (au discount-uri mari din cauza comensiolor mari), dar si chiar daca nu este asa atunci probabil veti plati mai mult pentru montajul centralei achizitionate din alte parte decat de la firma care va face si montajul, dar merita totusi sa va interesati care e cea mai buna varianta si va rog sa ne tineti si pe noi la curent.
                      Buna ziua, revin:
                      Am deja instalatia terminata si gaz pe teava. Am constatat ca pretul total e cam acelasi, indiferent de firma, numai ca, intr-adevar, se jongleaza intre manopera si materiale. Pentru mine a contat rapiditatea executiei (nu mi-a placut niciodata sa am santier in casa). Am ramas la o singura centrala, de 28 kw. Astept iarna, pentru concluzii finale.

                      A, era sa uit: baietii mi-au scos firul de impamantare din stecherul centralei, pe motiv ca se aprinde creionul de impamantare pe clema prelungitorului, oricare ar fi el, prelungitorul; cum acelasi creion nu se aprinde pe clema niciunei prize din casa, iar casa are impamantare, deci e buna, deduc ca e vorba doar de un curent indus de nulul si faza prelungitorului, cu atat mai sesizabil cu cat acesta e mai lung si mai incolacit.
                      masoara de 10 ori si taie o data !

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3639

                        #26
                        Răspuns la: Contorizare gaze la duplex

                        Este posbil sa aveti o problema la instalatia electrica si ar fi bine sa aflati cat mai repede unde este problema.

                        Comentariu

                        • dorika
                          Incepator
                          • 03.mar.2019
                          • 1

                          #27
                          Buna ziua. Am reusit sa trag gazele la curte doar ca am o mica problema. In curte sunt 2 case. 2 centrale identice dar...un singur contor..Ca sa adaug un alt contor asta ar insemna sa adaug un alt traseu de gaz care sa plece din cutia de gaz de la poarta. Doar ca asta nu vreau sa fac...Acum intrebarea.....Ce pot face ca sa vad care casa consuma mai mult ?Se poate monta un pasant aproape de centrala ?..sau ma gandeam sa cumpar 2 prize cu afisaj electronic care i mi afiseaza consumul de curent. Ma gandesc ca daca una din centrale nu trebuie sa incalzeasca casa nici nu consuma curent....zic si eu....ms frumos
                          Ultima editare de dorika; 03.mar.2019, 13:01.

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #28
                            Solutia este un contor pasant sau unul fiscal .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            Procesare...