Top Centrale Gazeificare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tit
    Incepator
    • 14.dec.2013
    • 7

    Top Centrale Gazeificare

    Buna as vrea sa deschid acest topic pt a face ,, Un Top" pt centrale cu gazeificare cat mai concis deoarece sunt atatea marci in comert încât nu mai ști ce să alegi, bineinteles bazat pe parerile celor care le detin sau care le au studiat îndeajuns atat pe partea de cazan cat si automatizarea pe care o detin (ma refer la cea cu care se livreaza cazanu cea standard)sau de ce nu parerea unor profesioniști, de ce sa nu invatam din greșelile(exemplele de urmat) altora câte am vazut nr 1 ar fi Viessman Vitoligno, oare ma înșel. Aștept parerile voastre.Multumesc anticipat.


    P.S. As vrea la sfarsit de an sa cumpar un cazan de 40 kw+puffer
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2298

    #2
    Răspuns la: Top Centrale Gazeificare

    Vitoligno nu are cale directa si asta este un mare minus.

    Un cazan bun cu putere in jur de 40 kw ar fi Guntamatic Synchro insa si pretul este pe masura.

    Mare atentie la proiectarea si dimensionarea instalatiei, am intalnit foarte multe cazuri in care datorita supradimensionarii si a utilizarii gresite s-a corodat tabla schimbatorului ducand la fisuri.

    Daca aveti posibilitatea achizitionati un cazan adus din afara, au calitate mai buna.

    Pareri bune am auzit si despre Orlan. Cunosc pe cineva care doreste sa vanda unul de 40 pentru a achizitiona unul de putere mai mica.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • gmtiby
      Living Legend
      • 24.oct.2008
      • 1044

      #3
      Răspuns la: Top Centrale Gazeificare

      Si eu stiu de Orlan ca ar fi de calitate, un alt cazan ar mai fi Arca Caldaie... tot cu gazeficare.

      Comentariu

      • tit
        Incepator
        • 14.dec.2013
        • 7

        #4
        Răspuns la: Top Centrale Gazeificare

        Cum anume nu are cale directa daca ma poti lamuri si referitor la dimensionare detin o suprafata de incalzit de 250 mp deocamdata fara izolatie doar geam termopan.

        Comentariu

        • uforom89
          Incepator
          • 11.nov.2009
          • 68

          #5
          Răspuns la: Top Centrale Gazeificare

          Dar despre cazanele Candle ce parere aveti?! Cam pe unde ar intra in top?!

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2298

            #6
            Răspuns la: Top Centrale Gazeificare

            Postat în original de uforom89
            Dar despre cazanele Candle ce parere aveti?! Cam pe unde ar intra in top?!
            Cazanele Candle sunt ok din punct de vedere al autonomiei si raportului de modulare a puterii. Insa mare minus are arderea ce nu este prea calitativa, producatorii laudandu-se cu faptul ca "materialele sunt supuse unui stres moderat pentru ca temperatura rareori ajunge la 500*C".

            Si acest lucru se vede si la analiza gazelor de ardere, concentratia CO avand varfuri de 8000 PPM si medii de 4000, in timp ce cazanele cu gazeificare si control lambda rareori depasesc 250-300 PPM.

            Desi in alte posturi "l-am laudat", daca vorbim strict de performante cred ca ar trebui clasat la cazane cu "semigazeificare".
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • uforom89
              Incepator
              • 11.nov.2009
              • 68

              #7
              Răspuns la: Top Centrale Gazeificare

              Daca tot este un top deschid tuturor modelelor, propun sa aducem in discutie si cazanele de zidarie cu gazeificare, cu schimbatorul in clopot.

              Comentariu

              • nicu78
                Living Legend
                • 25.mar.2010
                • 1164

                #8
                Răspuns la: Top Centrale Gazeificare

                Dar o centrala buna cu gazeificare , care sa mearga pe peleti...si pe lemne..carbuni.....cine stie care sint ...

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2298

                  #9
                  Răspuns la: Top Centrale Gazeificare

                  Postat în original de uforom89
                  Daca tot este un top deschid tuturor modelelor, propun sa aducem in discutie si cazanele de zidarie cu gazeificare, cu schimbatorul in clopot.
                  Aici o sa fiu foarte scurt desi se poate discuta mult, foarte mult despre ele.
                  Sunt singurele cazane care au randament OK si cu lemne mai putin uscate.

                  Postat în original de nicu78
                  Dar o centrala buna cu gazeificare , care sa mearga pe peleti...si pe lemne..carbuni.....cine stie care sint ...
                  O varianta ar fi Atmos Combi.
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • tit
                    Incepator
                    • 14.dec.2013
                    • 7

                    #10
                    Răspuns la: Top Centrale Gazeificare

                    Postat în original de cheluakame
                    Vitoligno nu are cale directa si asta este un mare minus.

                    Un cazan bun cu putere in jur de 40 kw ar fi Guntamatic Synchro insa si pretul este pe masura.

                    Mare atentie la proiectarea si dimensionarea instalatiei, am intalnit foarte multe cazuri in care datorita supradimensionarii si a utilizarii gresite s-a corodat tabla schimbatorului ducand la fisuri.

                    Daca aveti posibilitatea achizitionati un cazan adus din afara, au calitate mai buna.

                    Pareri bune am auzit si despre Orlan. Cunosc pe cineva care doreste sa vanda unul de 40 pentru a achizitiona unul de putere mai mica.
                    Cred ca te refereai la evacuare parca am vazut la astra in spate la focarul de sus o iesire pt fum in spate.
                    Apropo ce parere aveti despre cazanele Astra cu control electronic???

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2298

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Top Centrale Gazeificare

                      Postat în original de tit
                      Cred ca te refereai la evacuare parca am vazut la astra in spate la focarul de sus o iesire pt fum in spate.
                      Corect. Imi cer scuze nu am observat intrebarea legata de calea directa.

                      Postat în original de tit
                      Apropo ce parere aveti despre cazanele Astra cu control electronic???
                      Din pacate despre aceste cazane nu am cunostinte. Nici nu am montat nici nu am intalnit beneficiari al unui astfel de cazan.
                      Din cate vad producatorul ofera o temperatura a fumului de 160-170*C la utilizare nominala, fiind o valoare cat de cat ok pentru un cazan din comert (vitoligno spre exemplu are peste 200*C).
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • pascu florin
                        Incepator
                        • 07.mar.2014
                        • 8

                        #12
                        Răspuns la: Top Centrale Gazeificare

                        salut tit. iti scriu acest mesaj deoarece vreau sa te ajut in a face alegerea corecta. si iti spun din experienta.detin o viessmann vitoligno 30kw si incalzesc o casa de 200mp
                        cele mai bune centrale cu gazeificare sunt fara indoiala viessmann. calitate germana la un pret corect.ca autonomie este cu 2 ore peste buderus.si te intereseaza sa alimentezi cat mai rar. am auzit ca sunt foarte laudate arca spiro-italiene.dar au un pret prea mare din punctul meu de vedere. cat despre orlano poti sa uiti. este internetul plin de ele la vanzare de second.dau multe probleme.incearca sa cauti viessmann de second pe net la vanzare. ma refer la model vitoligno dupa ani 2007,ca aduse din germania antice si casate gasesti toate marcile. ai sa constati ca nu gasesti-maxim una si se vinde instantaneu . motivul este unul simplu. cine cumpara acesta centrala nu se mai desparte de ea. este nr 1 in fiabilitate.eu iti recomand totusi sa iti iei una de noua-8700lei am dat eu pe ea.cele second pot fi fisurate. ca sa fi multumit de ea trebuie sa ti cont de cateva aspecte : lemne uscate bine(fag,stejar,esenta tare)-cu cele ude nu faci gazeificare si nu urca centrala in temperatura. maxim 45 de grade iar centrala nu deschide apa spre calorifere decat dupa ce depaseste valoarea de 60 grade. apoi ai nevoie de un cos cu diametrul de de minim 200 pentru un tiraj optim. cele mai bune sunt cele de inox cu izolatie de vata. dar luat de la o firma de specialitate.daca nu este folosit inox gros si de calitate la interior in maxim 2 ani se fisureaza. centrala emana niste gaze extrem de acide care perforeaza inoxul sau tabla de proasta calitate. eu am un cos din boltar si la interior tub ceramic-2000lei. cumparat din serbia.la exterior izolat cu vata speciala +polistiren. apoi decorat cu piatra naturala si decorativa.cost 5000lei. cel de inox costa minim 7500 chiar si 9000 lei. cosul trebuie sa treaca neaparat de coama casei. in cazul meu h- 7ml. apoi pentru o autonomie mai mare am luat un puffer cordivari 1000l. cost 3300 lei. alimentez o data la 10 ore cand este afara minus 20 grade. la minus 3 grade alimentez la 14 ore. cand sunt peste 3-5 grade plus o data la 20-24 ore. ai in vedere ca incalzesc si apa menajera intr-un boiler de 200 litri buderus.pompe de ultima generatie grundfoss cu autoadapt. 3 bucati-3300 lei toate.vane de amestec heimeier,etc
                        facuta ca la carte costa 250milioane. dar merita fiecare banut dat. cel mai important lucru este fiabilitatea,apoi autonomia.nu cred ca iti doresti sa alimentezi o centrala la ora 12 noaptea pentru ca apoi sa fi nevoit sa te trezesti la ora 5-6 dimineata pt alimentare. in fiecare zi. sper sa iti fi fost de folos si tu decizi ce crezi ca este mai bine pt tine. o zi placutaClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0339.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	160,4 KB 
ID:	615401

                        Comentariu

                        • danielam
                          Incepator
                          • 06.mai.2010
                          • 93

                          #13
                          Răspuns la: Top Centrale Gazeificare

                          Ce parere aveti de centralele Bosch sau Atmos? trebuie sa-mi iau in toamna si as vrea una din cele doua.
                          Apropo de centralele Astra, fratele meu si-a achizitionat una de 25kw toamna trecuta si este destul de ok.
                          incalzeste cu ea cam 180mp si nu a avut lemne foarte uscate( mai mult salcam).

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3639

                            #14
                            Răspuns la: Top Centrale Gazeificare

                            Si Bosch si Atmos sunt producatori buni de centrale, diferentele cred ca se fac la detalii de consum si autonomie in timp dar astea pot varia foarte mult si din proiectarea corecta sau incorecta a instalatiei.

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2298

                              #15
                              Răspuns la: Top Centrale Gazeificare

                              Postat în original de danielam
                              Ce parere aveti de centralele Bosch sau Atmos? trebuie sa-mi iau in toamna si as vrea una din cele doua.
                              Apropo de centralele Astra, fratele meu si-a achizitionat una de 25kw toamna trecuta si este destul de ok.
                              incalzeste cu ea cam 180mp si nu a avut lemne foarte uscate( mai mult salcam).
                              De ce putere in primul rand?
                              Cu sa fara puffer?
                              Daca analizam la modul cel mai epiric, Bosch de 26 kw are un pret de 1650 euro, un buncar de ~20 kg lemne esenta tare si o eficienta maxima (conform producatorului) de pana la 80%.
                              Iar Atmos de 25 kw (DC25S) are un pret de 1750 euro, un buncar de ~23 kg lemne esenta tare si eficienta de pana la 90%.

                              Daca va intereseaza strict autonomia, puteti opta pentru un cazan Candle de 20 sau 35 kw (in functie de necesarul casei) care poate stoca de la 50 (20 kw) pana la 85 kg (35) lemne si are o eficienta de pana la 90%. Pretul acestora fiind intre 1800-2100 euro.

                              Daca analizam (tot empiric), constatam ca ultimul cazan poate oferi o autonomie de 2-4 ori mai mare cu o singura incarcatura/interferenta fata de celelalte.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              Procesare...