Legare instant GPL la cosul de fum

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andyn67
    Incepator
    • 11.ian.2012
    • 28

    Legare instant GPL la cosul de fum

    Buna ziua.De curand am achizitonat un instal pe GPL marca Ferroli Zefiro pentru incalzirea apei.Doresc sa va intreb daca evacuarea la acest instant o pot lega la horn-ul de fum al casei, la el mai am legat un semineu la care se face focul zilnic iar in locul unde doresc eu sa montez instantul am o gaura catre horn de la o soba pe care am avuto inainte.Doresc sa stiu daca trebuie sa ii fac evacuare separata sau se poate lega la horn.
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2298

    #2
    Răspuns la: Legare instant GPL la cosul de fum

    Din pacate legislatia nu permite conectarea a doua surse cu combustibili diferiti (in cazul de fata GPL si lemne) la acelasi horn.
    De functionat poate functiona insa nu este recomandat.

    Bine ar fi sa realizati o evacuare separata, mai ales ca aceste tipuri de incalzitoare nu necesita un horn special, de obicei un racord flexibil din inox spre exterior fiind suficient.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • andyn67
      Incepator
      • 11.ian.2012
      • 28

      #3
      Răspuns la: Legare instant GPL la cosul de fum

      Din pacat nu am unde in alta parte.Nu m-am gandit la acest lucru cand l-am luat.Voi incerca sa il pun undeva la exterior si sa ii fac o incapere de rigips.

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        #4
        Răspuns la: Legare instant GPL la cosul de fum

        Conform legislatiei se pot lega la acelasi cos de fum doar surse ce folosesc acelasi tip de combustibil, incercati sa cautati o solutie alternativa.

        Comentariu

        • andyn67
          Incepator
          • 11.ian.2012
          • 28

          #5
          Răspuns la: Legare instant GPL la cosul de fum

          Are ceva daca il leg afara undeva unde este acoperit si ii fac o incapere din rigips?Unde vreau sa il pun nu ajunge apa sau ceva, este doar la exterior si in plus de instant am nevoie doar vara.

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3639

            #6
            Răspuns la: Legare instant GPL la cosul de fum

            Aveti grija ca incaperea in care il montati sa respecte indicatiile tehnice din cartea tehnica a produsului.

            Comentariu

            Procesare...