Montare centrala termica apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • DjBoBo
    Incepator
    • 28.mai.2008
    • 46

    Montare centrala termica apartament

    Buna ziua

    Deoarece cativa vecini s-au hotarat sa-si monteze centrale de apartament in urma costurilor ridicate cu incalzirea din iarna trecuta, m-am decis sa fac si eu acelasi lucru.
    Am cateva intrebari referitoare la acest aspect, dar am sa detaliez amplasarea apartamentului si suprafata:
    Apartament 3 camere decomandat construit din prefabricate in 1987, suprafata de 58 mp, situat la 4/4,cu fata spre nord, un perete de la dormitor si de la baie expus spre est, toate ferestrele termopan, balcon inchis in termopan, usa de acces din bucatarie spre balcon tot termopan, usi interioare din lemn, apartamentul nu este izolat nici interior nici exterior, cam astea ar fi datele prb, acum vin cu intrebarile.

    1. vor fi 6 radiatoare, in fiecare camera cate unul si am sa montez unul si pe hol, prb este daca le pot folosi pe cele vechi, sunt din otel marca vogel, si ca dim ar fi asa:
    sufragerie 1200/600/22, dormitor 1000/600/22, dormitor 600/600/22, bucatarier 400/600/22, baie 400/600/22 si inca unul nou pe hol 600/600/22.
    2. ce putere imi trebuie la centrala in aceasta configuratie ptr incalzire si acm.
    3. unde ar trebui montata centrala, in bucatarie sau in balcon.
    4. datorita configuratiei apartamentului, o sa fiu nevoit sa ridic tevile spre baie(tur-retur si acm) la aprox 2 m inaltime, deci un traseu lung si sinuos, afecteaza functionarea centralei si randamentul?
    5. cu cat arfi consumul de gaz mai mare tinand cont ca apartamentul nu e izolat fata de unul izolat .

    In mare cam acestea sunt prb momentan.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6866

    #2
    Răspuns la: Montare centrala termica apartament

    O centrala de 24 kw cu modularea puterii este arhisuficienta .
    Se poate monta in balcon daca este inchis si are spatiu de ventilare ( oricum va trebuie un proiect autorizat , nu se face fara asa ceva ) .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • DjBoBo
      Incepator
      • 28.mai.2008
      • 46

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Montare centrala termica apartament

      Multumesc ptr raspuns, acum ramane sa ma documentez in privinta ''marcii''.

      A ramas neelucidat pct. 1, 4 si 5

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6866

        #4
        Răspuns la: Montare centrala termica apartament

        1. Se pot folosi orice fel de radiatoare : otel / fonta / aluminiu - daca sunt vechi se recomanda o spalare prealabila .
        4. Nu are relevanta traseul sinuos la un apartament de 60 m2 = CT are suficienta putere sa faca fata .
        5. Consumul de gaz = aici depinde de temperatura exterioara , ce temperatura interioara este setata pe termostat , cum si cat este folosita ACM pt dus / baie / bucatarie ... ( fiecare centrala are specificatiile ei cat poate consuma maxim pe ora etc )
        La alegerea marcii urmariti topicul :
        Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2394

          #5
          Răspuns la: Montare centrala termica apartament

          1. Nu este problema, insa este bine sa le curatati inainte de montaj pentru a nu ramane impuritati in ele.

          4. Daca diametrele folosite sunt mai "generoase" nu sunt probleme. Insa este bine sa puneti si ceva aerisitoare pe ele pentru a nu ramane aer pe instalatie.

          5. Tinand cont ca este situat la etajul 4/4 si aveti 2 pereti exteriori, daca ati izola cu 10 cm EPS pe exterior si 20 cm EPS peste placa tavanului, diferenta de consum ar fi de circa 75%.
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          Procesare...