Soba de caramida

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • DanIonita
    Membru
    • 26.apr.2011
    • 121

    Soba de caramida

    Buna ziua!
    M-am hotarat sa va scriu si sa cer un sfat. In ultimele saptamani am incercat sa gasesc la mine in oras ( Fetesti ) un sobar care sa poata sa imi faca o soba de caramida. Din pacate din cei 2 sobari cunoscuti...unul nu este de gasit..si unul nu se baga decat la teracota. In prezent am o soba de teracota in 5 colturi de prin anul 1987, care are cateva placi crapate..a fost si supraincalzita de nu puteai sta in camera...dar dimineata era destul de rece in camera. Casa este una veche din chirpica, camera unde voi face soba este izolata la interior cu vata minerala si rigips , grosimea totala a peretelui fiind aprox. de 45 cm. Tavanul este de asemenea din pamant , tencuit la interior cu ciment, grosime totala aprox 50 cm. Geamurile sunt de termopan, si am 2 pereti in afara. Teracota nu mai vreau pt ca nu as vrea sa mai stau cu un "mastodont" maro, pana in tavan aproape, in coltul camerei care este destul de mica 3,5 x 3,5 x 2,5.
    Asadar vreau o soba de caramida in colt pe care sa o imbrac in faianta crem , soba care sa fie genul acesteia http://www.sobateracota.ro/mm/image/kach_12.jpg .

    Avand in vedere ca nu mai stiu nici un sobar iar bugetul meu este de 1500 de lei si nu pot aduce un sobar din alte parti , ma gandesc sa ma apuc singur sa o fac.
    Intrebarea mea: Este posibil sa reusesc sa fac aceasta soba de unul singur? Nu vreau complicata...cu clopote sau ceva de genu...ci simpla cu fumuri (sau daca este mai usoara cu clopot...why not?). Tocmai de accea eu nu inteleg de ce sobarii de aici nu se incumeta sa faca sobe de caramida...daca interiorul sobei de teracota se face tot din caramida,iar singura diferenta este ca eu o vreau imbracata in caramida si nu in teracota.
    Ultima editare de DanIonita; 05.aug.2014, 21:49.
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2395

    #2
    Răspuns la: Soba de caramida

    Pentru ca o soba de caramida subdimensionata nu va rezista prea mult, nu va da caldura suficienta si fisurile apar mai repede decat in cazul teracotei, existand pericol de axfisiere.

    In 1500 ron puteti construi soba doar daca necesarul casei este unul scazut de pana in 2-3 kw (oricum enormi in opinia mea pentru 12 mp), insa una fara dubla combustie.

    O soba/semineu ca cea din imagine trece de 1500 ron.

    Oricum, va recomand (si moderatorului) sa se mute discutia la topicul Soba cu clopote :

    Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • DanIonita
      Membru
      • 26.apr.2011
      • 121

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Soba de caramida

      Soba din imagine costa in jur de 2000 de euro ( am sunat anul trecut sa ma interesez si au zis ca placile sunt din nu stiu ce material si se face doar pe comanda) . Am dat-o ca exemplu de forma si dimensiuni..pentru ca este pe colt si este si joasa. M-am gandit ca incaperea este mica si in cartea sobarului am vazut si un model de camin cu fumurile in lateralele focarului.

      Daca aveti vreo idee de o soba mica ( max 150 cm) pe colt sau chiar si patrata dar pusa la colt, o astept cu mare interes. De asemenea ma incanta si realizarea unei sobe cu clopote dar am nevoie de indrumare sau ceva materiale de studiu.
      Am vrut initial sa scriu in topicul respectiv dar am zis sa nu poluez paginile d-lui Secareanu.

      Multumesc anticipat.

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2395

        #4
        Răspuns la: Soba de caramida

        Ma refeream la costul in regie proprie cu faianta cum ati spus.

        Spre deosebire de sistemul cu "fumuri", sistemul clopot este mai usor de realizat si poate avea orice forma.

        Cartea sobarului ofera informatii in concordanta cu vremurile de atunci cand nu exista termoizolatie si tot felul de materiale, azi, cand piata este diversificata, trebuiesc realizate calcule pentru necesarul termic la fiecare aplicatie in parte, si apoi se stabileste suprafata radianta a sobei in functie de materialele folosite.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • DanIonita
          Membru
          • 26.apr.2011
          • 121

          #5
          Răspuns la: Soba de caramida

          Bugetul actual de 1500 nu include momentan si placarea cu faianta. Macar sa o vad ridicata si functionala si pe urma o voi placa eu...
          De unde as putea invata cum se realizeaza soba cu clopote dar mai in detaliu? Pe net gasesc N tutoriale si filmulete(mai mult in rusa)....dar nu sunt atat de explicite incat sa ma apuc sa daram soba actuala si sa incep constructia uneia noi.

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            #6
            Răspuns la: Soba de caramida

            Cred ca va puteti incadra in buget va rugam sa ne tineti si pe noi la curent cu evolutia constructiei, poze, costuri etc.

            Comentariu

            Procesare...