Aerisire baie fara fereastra

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • nicolae.b
    Incepator
    • 10.aug.2014
    • 16

    Aerisire baie fara fereastra

    Buna ziua
    Locuiesc intr-un bloc (etaj 1) in care aerisirea comuna de la baie a fost destiintata de vecinii de la etajele superioare.
    Toti ,si-au facut o fereastra ( aprox. 400/400 mm) de aerisire ,care are iesirea in rostul dintre cele doua scari ale blocului. Stiu ca nu este normal si legal, nu vreau sa ma cert cu nimeni, dar sunt pus in situatia de a face ceva ptr. eliminarea aburului si aerului din baie. M-am gandit la montarea unui ventilator cu D=150mm cu jaluzele automate si clapet de aer antiretur. Am auzit de la vecini ca au probleme cu acele mici ferestre, sunt momente in care le intra in casa mirosul de la subsolul blocului, sau mai rau , din celelalte apartamente, depinde de ferestrele care sunt deschise si cum se formeaza curentii de aer in acel spatiu dintre scarile blocului.
    Dati-mi va rog un sfat , orice idee este binevenita, cum sa procedez pentru a avea un efect multumitor privind aerisirea, ar fi mai potrivita varianta gandita de mine ?

    Cu Stima.
  • uceniculgica
    Membru Marcant
    • 10.ian.2013
    • 573

    #2
    Răspuns la: Aerisire baie fara fereastra

    cea mai buna solutie este cea la care v-ati gandit, sunt modele care au optiune de temporizare care este foarte utila

    Comentariu

    • nicolae.b
      Incepator
      • 10.aug.2014
      • 16

      #3
      Răspuns la: Aerisire baie fara fereastra

      Postat în original de uceniculgica
      cea mai buna solutie este cea la care v-ati gandit, sunt modele care au optiune de temporizare care este foarte utila
      Rostul dintre cele doua scari va fi astupat cat de curand de polistirenul folosit ptr. termoizolarea apartamentelor.
      Am observat ca ptr. estetica, exista tendinta de a se astupa spatiul dintre cele doua scari cu placi de polistiren.
      Cum va mai functiona aerisirea ? O parte din aerul evacuat de la mine nu se va duce in celelalte apartamente ?
      Sau nu e cazul sa-mi fac astfel de probleme?

      Comentariu

      • uceniculgica
        Membru Marcant
        • 10.ian.2013
        • 573

        #4
        Răspuns la: Aerisire baie fara fereastra

        la placarea cu polistiren nu se poate prelungi si tubul pentru aerisirea baii?

        Comentariu

        • nicolae.b
          Incepator
          • 10.aug.2014
          • 16

          #5
          Răspuns la: Aerisire baie fara fereastra

          Postat în original de uceniculgica
          la placarea cu polistiren nu se poate prelungi si tubul pentru aerisirea baii?
          Nu, placarea se face la o distanta de aproximativ 6m de locul unde se sparge peretele ptr. aerisire.

          Comentariu

          • uceniculgica
            Membru Marcant
            • 10.ian.2013
            • 573

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Aerisire baie fara fereastra

            Postat în original de nicolae.b
            Nu, placarea se face la o distanta de aproximativ 6m de locul unde se sparge peretele ptr. aerisire.
            parerea mea este sa nu ai mustrari de constiinta mai mari decat aia care au desfiintat aerisirea

            Comentariu

            • nicolae.b
              Incepator
              • 10.aug.2014
              • 16

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Aerisire baie fara fereastra

              Nu inteled la ce va referiti, dati-mi va rog mai multe detalii.

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                #8
                Răspuns la: Aerisire baie fara fereastra

                Ideal ar fi sa va convingeti vecinii si sa reconstruiti aerisirea initiala a blocului mai ales ca urmeaza ca rostul dintre scari sa fie inchis. Altfel nu prea nu aveti solutii.

                Comentariu

                Procesare...