Teava PVC deformata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • larkinsen
    Incepator
    • 29.nov.2012
    • 8

    Teava PVC deformata

    Buna ziua.Anul trecut am inlocuit tevile de incalzire de la baie (erau din anul 1976 si prezentau fisuri) .Ca sa nu ma complic cu sudura(stau la bloc la etajul 9) le-am taiat (nu eu ci meseriasii) de sus si de jos pastrand cativa cm din tevile restante.Tevile taiate au fost inlocuite cu tevi din PVC.Acestea au fost imbinate sus si jos utilizand mufe de conectare rapida din fonta.Toate bune si frumoase.Problema e ca desteptii care au taiat tevile din PVC se pare ca nu au masurat bine lungimea uneia din tevi(exact pe cea de TUR) .Adica ,au taiat-o prea lunga si au bagat-o fortat (e putin incurbata) in mufa.Nenorocirea e ca eu nu am observat acest lucru iar asta iarna cand s-a dat drumul la agentul termic,teava de tur(cea prost taiata) se incovoiaza urat de tot de zici ca va pocni.Cu cat agentul termic are temp mai mare cu atat se incovoiaza mai tare.Slava Domnului n-a pocnit.Acum ,ce as putea face?
    1.Sa scot din nou teava din mufa si sa o tai corect? Daca va fi taiata corect nu mai exista riscul sa se incovoaie din nou la iarna?
    2.sa o fixez acum vara in mai multe coliere?In acest caz mi-e teama ca la iarna sa nu se deformeze mai urat poate in alte zone .
    As dori un sfat de la cineva care se ocupa cu asa ceva.
    Va multumesc anticipat.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6700

    #2
    Răspuns la: Sfat teava PVC deformata cand trece agentul termic prin ea.

    Teava din PVC la incalzire ?
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • larkinsen
      Incepator
      • 29.nov.2012
      • 8

      #3
      Răspuns la: Sfat teava PVC deformata cand trece agentul termic prin ea.

      Ma rog,e din plastic gros,nu ma pricep la chestiile astea.Instalatorii au venit direct cu ele si stiau foarte bine ce vroiam sa inlocuiesc.Iar firma respectiva a facut instalatia la Mall-ul din Timisoara.M-am gandit ca-s buni din moment ce au avut asa un proiect.
      Ultima editare de larkinsen; 14.aug.2014, 12:07.

      Comentariu

      • bogdanfnf`
        Membru marcant
        • 26.dec.2007
        • 623

        #4
        Răspuns la: Sfat teava PVC deformata cand trece agentul termic prin ea.

        Sigur este de PPR !

        Inlocuiti tevile cu teava de 22 de cupru !

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2297

          #5
          Răspuns la: Sfat teava PVC deformata cand trece agentul termic prin ea.

          Daca este PPR, il puteti lasa asa, doar taiati din el cat sa se indrepte.

          Nu inlocuiti cu teava de CU. Din cauza dilatarilor se va desface din lipitura.
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • larkinsen
            Incepator
            • 29.nov.2012
            • 8

            #6
            Răspuns la: Sfat teava PVC deformata cand trece agentul termic prin ea.

            Da asa e.Din PPR este.Ok.Si daca o tai cum ar fi trebuit respectivii sa o taie,adica corect.....nu se va mai indoi nu?Multumesc.N-as putea sa o fac eu fara sa mai chem pe cineva?banuiesc ca trebuie desfacuta doar de jos din mufa,scoasa,taiata cu flexul si bagata inapoi dupa care se strange acea "piulita" a mufei.
            Ultima editare de larkinsen; 14.aug.2014, 16:42.

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2297

              #7
              Răspuns la: Sfat teava PVC deformata cand trece agentul termic prin ea.

              Ca sa nu apelati la cineva, puteti proceda ori asa cum ati spus, ori, taiati teava PPR si folositi o mufa de imbinare, sau alt racord cu filet, insa varianta aceasta presupune sa aveti plita de sudat PPR.
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • larkinsen
                Incepator
                • 29.nov.2012
                • 8

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Sfat teava PVC deformata cand trece agentul termic prin ea.

                Deci o voi scoate.A doua varianta e prea complicata si m-ar costa in plus o alta mufa.Plus ca nu am plita de sudat PPR.
                Multumesc pentru sfaturi.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6359

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Sfat teava PVC deformata cand trece agentul termic prin ea.

                  Postat în original de cheluakame
                  [...] Nu inlocuiti cu teava de CU. Din cauza dilatarilor se va desface din lipitura.
                  Nu puteți detalia?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Serban Valentin
                    Membru Marcant
                    • 12.nov.2006
                    • 386

                    #10
                    Răspuns la: Sfat teava PVC deformata cand trece agentul termic prin ea.

                    Mai bine utilizati ceva de genul:http://www.bizoo.ro/firma/prestcomin...p-sudura-duyar
                    sau http://www.directorproduse.ro/oferte/lira-de-dilatare/

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2297

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Sfat teava PVC deformata cand trece agentul termic prin ea.

                      Postat în original de RaduCA
                      Nu puteți detalia?
                      Am intalnit atat in teren cat si aici pe forum o astfel de problema.
                      Cupru are coeficient de dilatare diferit fata de otel. In cazul de fata, otelul este prins in 2 puncte fixe (placa tavanului si a pardoselii). Din cauza variatiei de temperaturi, teava de cupru se va dilata si contracta, ducand la slabirea lipiturii.

                      Aici, prezentase cineva o solutie cu un "U" intercalat pe traseu care sa preia aceste dilatari, scazand astfel riscul sa slabeasca lipitura.
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      Procesare...