Dileme alegere centrala termica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ovidiuis
    Incepator
    • 17.nov.2010
    • 4

    Dileme alegere centrala termica

    Deoarece tocmai am terminat constructia casei si iarna nu e departe trebuie sa cumpar o centrala termica pt locuinta
    Cum nu ma pricep la aspectele care tin de alegerea unei astfel de centrale am tot citit pe diferite forumuri insa tot nu am reusit sa ma lamuresc ... poate ma ajuta cineva de aici .

    Spatiul de incalzit ar fi in jur de 180 mp cu inaltime de 2.80m ( aici intra 4 dormitoare /baia / bucataria si holuri ) + apa menajera pt bucatarie si baie . Din ce am calculat eu imi trebuiesc cam 10 calorifere .

    Nu stiu care centrala sa o aleg in situatia mea ... insa din ce am mai citit m-am gandit la 2 modele si anume

    Motan Maxoptimus 31Kw + kit - 2.600 ron

    Bosch ZWE28-5MFA gaz 5000W+kit - 3.200 ron

    ar mai fi aici Ariston Clas Evo 28FF+ si Ferroli Domiproject F32 - ambele la 3.000 ron

    din ce am calculat eu ar fi suficienta o centrala de 28Kw ... acuma mai e treaba si cu pretul.. as cumpara Motan insa unele persoane nu au pareri asa bune despre aceasta marca

    ce ma sfatuiti sa aleg ? care ar fi plusurile si minusurile la modele astea ?
    Ultima editare de ovidiuis; 15.sep.2014, 12:45.
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2298

    #2
    Răspuns la: Dileme alegere centrala termica

    Cum sunt termoizolate pardoseala, peretii si tavanul?
    Ce fel de geamuri si usi aveti?
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • ovidiuis
      Incepator
      • 17.nov.2010
      • 4

      #3
      Răspuns la: Dileme alegere centrala termica

      parterul e din caramida 30 cm + izolatie 10cm iar etajul structura din lemn , planseu din lemn izolat cu vata minerala

      usile din lemn masiv si ferestrele din lemn stratificat si geam termopan

      gasesc o centrala ok de 28kw pana in 3500 ron ? una cu schimbator in placi ...eram asa incantat de Bosch la 3200 ron insa acum am aflat ca e cu schimbator bitermic( Ferroli la fel )...

      Despre Ariston am inteles ca ar avea unele probleme cu electronica placilor si ca ar folosi cam mult plastic....m-as baga la un Vaillant ( insa e cam scump pt bugetul meu ) sau Immergas Eolo Mini 28 Kw

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        #4
        Răspuns la: Dileme alegere centrala termica

        Eu am o CT protherm lynx 28 kw la o casa mult mai mare ( 17 calorifere ) si merge perfect , are schimbatorul in placi ( asta am urmarit si eu expres ) si pretul e super decent 2300 lei ( noua cu garantie 3 ani ) .
        http://www.calorserv.ro/produse/cent...8-kw-PROLYNX28 daca e considerata reclama se poate sterge , am afisat link ul doar sa se vada specificatiile .
        Ultima editare de coby; 18.sep.2014, 23:38.
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2298

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Dileme alegere centrala termica

          Postat în original de ovidiuis
          parterul e din caramida 30 cm + izolatie 10cm iar etajul structura din lemn , planseu din lemn izolat cu vata minerala

          usile din lemn masiv si ferestrele din lemn stratificat si geam termopan

          gasesc o centrala ok de 28kw pana in 3500 ron ? una cu schimbator in placi ...eram asa incantat de Bosch la 3200 ron insa acum am aflat ca e cu schimbator bitermic( Ferroli la fel )...

          Despre Ariston am inteles ca ar avea unele probleme cu electronica placilor si ca ar folosi cam mult plastic....m-as baga la un Vaillant ( insa e cam scump pt bugetul meu ) sau Immergas Eolo Mini 28 Kw
          Ar fi fost bune si grosimile termoizolatiei tavanului si pardoselii, nu doar cu ce sunt termoizolate.

          Toate acestea sunt necesare pentru stabilirea unui coeficient de transfer termic si aflarea unui necesar termic, astfel se poate afla daca este suficienta o centrala de 24, 28, 35, 50, etc kw ...

          Un calcul cu x wati/mc este degeaba, in zilele de azi cand exista zeci de materiale si termoizolatii acesta nu mai corespunde cu realitatea.
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3639

            #6
            Răspuns la: Dileme alegere centrala termica

            Daca ati facut o contructie noua ar fi trebuit sa aveti un proiect de instlatii, daca apelati la un ing. proiectant de instalatii in mod sigur acesta va raspundea la aceste intrebari.

            Eu as recomanda centrala Bosch sau Ariston diferenta dintre cele doua nu e atat de mare, daca aveti mai multe bai atunci va recomand o centrala cu boiler incorporat sau un boiler separat pentru prepararea apei calde menajere.

            Postat în original de ovidiuis
            Deoarece tocmai am terminat constructia casei si iarna nu e departe trebuie sa cumpar o centrala termica pt locuinta
            Cum nu ma pricep la aspectele care tin de alegerea unei astfel de centrale am tot citit pe diferite forumuri insa tot nu am reusit sa ma lamuresc ... poate ma ajuta cineva de aici .

            Spatiul de incalzit ar fi in jur de 180 mp cu inaltime de 2.80m ( aici intra 4 dormitoare /baia / bucataria si holuri ) + apa menajera pt bucatarie si baie . Din ce am calculat eu imi trebuiesc cam 10 calorifere .

            Nu stiu care centrala sa o aleg in situatia mea ... insa din ce am mai citit m-am gandit la 2 modele si anume

            Motan Maxoptimus 31Kw + kit - 2.600 ron

            Bosch ZWE28-5MFA gaz 5000W+kit - 3.200 ron

            ar mai fi aici Ariston Clas Evo 28FF+ si Ferroli Domiproject F32 - ambele la 3.000 ron

            din ce am calculat eu ar fi suficienta o centrala de 28Kw ... acuma mai e treaba si cu pretul.. as cumpara Motan insa unele persoane nu au pareri asa bune despre aceasta marca

            ce ma sfatuiti sa aleg ? care ar fi plusurile si minusurile la modele astea ?

            Comentariu

            Procesare...