Sfat alegere centrala termica!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • costyn_man
    Incepator
    • 09.iul.2009
    • 84

    Sfat alegere centrala termica!

    Va solicit sfatul in vederea alegerii centralei pentru casuta nou construita! Un dormitor de 3.6X3.4 m, al doilea dormitor 3.6X2.7m, baie 2.6x2.3m, living care cuprinde si bucataria "deschisa" de 6x5m. Inaltimea camerelor este de 2,7m!
    Peretii exteriori din bca 20cm plus izolatie polistiren 10 cm cu densitate 70, pardoseala are folie de polietilena, polistirent extrudat de 3cm lipit inclusiv pe soclul elevatiei si sapa de 7cm armata cu plasa de buzau si parchet laminat de 8mm. Tavanul de rigips de 12,5 mm prins pe stelaj metalic de dulapi de lemn 5x15 cm la distanta de 60 cm intre ei si izolat cu vata bazaltica de 15 cm. Geamurile sint termophan cu 6 camere timplarie de 7 cm iar usa exterioara metalica cu izolatie in interior!
    Apelez la bunavointa d-stra si va rog sa-mi calculati un necesar privind marimea caloriferelor, puterea centralei si eventual marimea puferului!
    Deasemeni daca la aceste detalii s-ar preta eventual o centrala electrica, gazeificare sau ardere normala!
    Orice sfat este binevenit!
    Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsurile d-stra!
    Ultima editare de costyn_man; 15.sep.2014, 13:24.
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2394

    #2
    Răspuns la: Sfat alegere centrala termica!

    Adica suprafata totala este de ~60 mp si un volum de ~160 mc?
    Teoretic necesarul termic nu ar depasi 5-6 kw.

    Insa asta nu inseamna ca aveti nevoie de o centrala de puterea aceasta.
    O abordare ar fi cam asa:
    - Radiatoare cu putere totala de ~22-24 kw.
    - Centrala gazeificare undeva la 20-25 kw
    - Puffer de 2000 litri.
    - Boiler (depinde de numarul de utilizatori), la 3 persoane unul de 150 litri (incalzit la 80-85*C) este suficient. Insa puteti achizitiona si unul de 200 litri daca bugetul va permite.


    Intr-o astfel de configuratie, la -15/-18*C veti face focul doar odata pe zi.
    Iar la temperaturi de 0/-5*C, puteti face focul cam odata la o zi jumate, poate chiar si 2.

    Consumul nu ar depasi 3.5 tone lemne uscate de esenta tare (echivalent la circa 7 metri steri / 5 metri cubi).
    Ultima editare de cheluakame; 16.sep.2014, 09:57.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • costyn_man
      Incepator
      • 09.iul.2009
      • 84

      #3
      Răspuns la: Sfat alegere centrala termica!

      Va multumesc pentru raspuns!
      In living am doua ferestre, in mod normal trebuie doua calorifere, cam ce putere sa aiba acestea?
      Deasemeni ma bate gindul eventual la o centrala electrica avind aceasta suprafata, cam ce putere electrica sa aiba aceasta? Este echivalentul ca putere a celei pe gazeificare?

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2394

        #4
        Răspuns la: Sfat alegere centrala termica!

        Postat în original de costyn_man
        Va multumesc pentru raspuns!
        In living am doua ferestre, in mod normal trebuie doua calorifere, cam ce putere sa aiba acestea?
        Deasemeni ma bate gindul eventual la o centrala electrica avind aceasta suprafata, cam ce putere electrica sa aiba aceasta? Este echivalentul ca putere a celei pe gazeificare?
        Situatia sta cam asa.
        Daca este centrala electrica sau pe gaze (clasica nu in condensare), atunci puterea radiatoarelor poate fi in jur de 6 kw iar puterea centralei deasemenea tot de 6 kw.

        La lemne, se alege o putere ceva mai mare, caci o centrala de 6 kw nici nu prea se gaseste, iar daca s-ar gasi, focul in ea ar arde doar 2-3 ore, fiind nevoit sa puneti mereu lemne pe foc.

        ATENTIE! A nu se intelege ca 6 kw electrici = 25 kw gazeificare. Alegerea unei centrale pe lemne cu putere de 4 ori mai mare se face strict din considerente de confort (alimentare cu lemne mai rar), nicidecum de putere.

        Tineti cont de faptul ca o centrala pe lemne ar avea un cost de exploatare de circa 1.200-1.300 ron, pe cand una electrica ar avea un cost de ... 5.500 ron, pretul kwh electric fiind de circa 4 ori mai mare decat cel obtinut din lemne.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • costyn_man
          Incepator
          • 09.iul.2009
          • 84

          #5
          Răspuns la: Sfat alegere centrala termica!

          Va multumesc pentru raspunsuri! Am inteles pe deplin!
          Mai am o intrebare, daca puterea centralei este prea mare, am inteles ca focul arde mocnit si apare gudronul care se scurge in centrala! Este adevarat?
          Ultima editare de costyn_man; 17.sep.2014, 22:03.

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2394

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Sfat alegere centrala termica!

            Postat în original de costyn_man
            Va multumesc pentru raspunsuri! Am inteles pe deplin!
            Mai am o intrebare, daca puterea centralei este prea mare, am inteles ca focul arde mocnit si apare gudronul care se scurge in centrala! Este adevarat?
            Corect, insa dupa cum vedeti eu am recomandat si un puffer/vas de acumulare de 2000 litri. Astfel, centrala va functiona mereu la capacitate maxima (deci arderi "curate" si randament bun), iar caldura ce nu va fi distribuita in casa se va acumula in acest vas, urmand a fi preluata de instalatia de incalzire mai tarziu dupa terminarea focului.

            Cu alte cuvinte, in centrala dvs focul va arde doar 3-4 ore insa veti avea caldura in casa pe parcursul a 24 ore.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • costyn_man
              Incepator
              • 09.iul.2009
              • 84

              #7
              Răspuns la: Sfat alegere centrala termica!

              Va multumesc pentru lamuriri!
              Cu stima!

              Comentariu

              Procesare...