Soba din materiale robuste (fonta, metal sau similar dar nu caramida) si cu acumulare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • AndreiRDB
    Incepator
    • 29.sep.2014
    • 2

    Soba din materiale robuste (fonta, metal sau similar dar nu caramida) si cu acumulare

    Momentan am intr-o casa o soba de teracota (pe lemne). Soba isi face treaba, se incalzeste, dar se apropie timpul cand ar trebui refacuta/reparata ca e cam veche.

    De aceea as vrea s-o inlocuiesc (daca asa ceva exista, sa imi spuneti dvs.) cu una tot pe lemne dar care:

    * Sa imbine calitatile celei de teracota (acumuleaza caldura, sa nu fie nevoie sa ma scol iarna din 3 in 3 ore sa pun lemne pe foc)
    * Cu cele ale uneia de fonta (nu trebuie sa chemi un mester sa ti-o zideasca si sa te rogi sa fie bun meserias si nehot, nu exista riscul sa-ti explodeze si sa-ti ia casa foc, mai putine probleme potentiale structurale si de mentenanta)

    M-am gandit ca poate ar exista ceva gen soba de fonta dar care are un compartiment unde poti sa pui tu caramizi sau alt material pentru a acumula caldura. Sau poate exista ceva mult mai inteligent la care nu m-am gandit. Imi puteti spune daca exista o soba care sa indeplineasca aceste conditii?

    Multumesc!
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2298

    #2
    Răspuns la: Soba din materiale robuste (fonta, metal sau similar dar nu caramida) si

    Soba de fonta cu acumulare exista in comert, insa nu stiu daca iti convine sa platesti cateva mii de euro pe un astfel de agregat de la Brunner sau alte firme.

    Temperatura interioara constanta pe decursul a mai multor ore este data strict de greutatea sobei, cu cat o soba este mai grea, cu atat ea va mentine temperatura interioara mai constanta si mai mult timp.

    Insa, asta nu inseamna ca trebuie neaparat sa iti faci o soba de 3 tone, daca ai casa/camera bine izolata, automat si greutatea (la fel ca si dimensiunile) vor fi mai mici.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • AndreiRDB
      Incepator
      • 29.sep.2014
      • 2

      #3
      Răspuns la: Soba din materiale robuste (fonta, metal sau similar dar nu caramida) si

      Postat în original de cheluakame
      Soba de fonta cu acumulare exista in comert, insa nu stiu daca iti convine sa platesti cateva mii de euro pe un astfel de agregat de la Brunner sau alte firme.

      Temperatura interioara constanta pe decursul a mai multor ore este data strict de greutatea sobei, cu cat o soba este mai grea, cu atat ea va mentine temperatura interioara mai constanta si mai mult timp.

      Insa, asta nu inseamna ca trebuie neaparat sa iti faci o soba de 3 tone, daca ai casa/camera bine izolata, automat si greutatea (la fel ca si dimensiunile) vor fi mai mici.
      Nu doar greutatea conteaza pentru o soba din material generic (volum*densitate) ci si caldura specifica a materialului (formula fiind volum*densitate*caldura_specifica): http://fiziks.net/webpages/heatstorage.htm

      Imi poti da niste link-uri te rog catre acele sobe sa vad ce e cu ele, si cum functioneaza mai exact? Soba de teracota nu este nimic high tech cum banuiesc ca sunt alea de mii de euro. Nu am nevoie de o soba care sa acumuleze si sa elibereze caldura perfect controlat. Sunt destul de sigur ca o soba de fonta cu niste caramizi tinute strans de ea cu o plasa ar functiona perfect pentru scopurile mele (si as putea singur s-o intretin fara sa am nevoie de meseriasi) - desi am vazut ca cele de fonta sunt de obicei mai mici si nu stiu daca as putea pune destule caramizi pe suprafata ei pentru o suficienta acumulare de caldura (eu mi-as fi dorit sa existe deja asa ceva totusi si nu sa ma gandesc eu la improvizatii).

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2298

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Soba din materiale robuste (fonta, metal sau similar dar nu c

        Postat în original de AndreiRDB
        Nu doar greutatea conteaza pentru o soba din material generic (volum*densitate) ci si caldura specifica a materialului (formula fiind volum*densitate*caldura_specifica): http://fiziks.net/webpages/heatstorage.htm
        Sunt total de acord, insa majoritatea materialelor din care se construieste o soba (caramida, beton, teracota, sobinca, lut, solzi de tigla sau ce mai baga unii mesteri) au capacitate termica masica undeva in jurul a 1kj/kg K, ca urmare, in acest scop, masa este ceea ce conteaza.

        Postat în original de AndreiRDB
        si cum functioneaza mai exact?
        Ele functioneaza la fel ca si "soba de teracota" insa au in plus sisteme de ardere cu dubla-combustie (asa zisa gazeificare), elemente speciale turnate din samota, este potrivit sistemul convectiv cu focarul pentru a nu aparea suprasolicitari asupra niciunuia, etc.

        Ca idee de recuperator/acumulator:
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	techAufbau_bild2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	55,7 KB 
ID:	618827
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Kam system.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	26,2 KB 
ID:	618828

        Postat în original de AndreiRDB
        Sunt destul de sigur ca o soba de fonta cu niste caramizi tinute strans de ea cu o plasa ar functiona perfect pentru scopurile mele (si as putea singur s-o intretin fara sa am nevoie de meseriasi) - desi am vazut ca cele de fonta sunt de obicei mai mici si nu stiu daca as putea pune destule caramizi pe suprafata ei pentru o suficienta acumulare de caldura (eu mi-as fi dorit sa existe deja asa ceva totusi si nu sa ma gandesc eu la improvizatii).
        Eu nu sunt si am sa va spun de ce.

        Odata, dupa cum ati constatat deja, suprafata acestor sobe este mica, reducand atat numarul de caramizi ce pot fi prinse de ea, cat si suprafata de transfer termic cu acestea.
        Apoi, nu exista un sistem de "fumuri" in aceste sobe si pe cos ies gaze arse cu temperaturi si de 250-300*C.
        Inca un dezavantaj ar fi ca acele caramizi prinse pe exterior, vor avea contact cu pereti ai sobei ce au temperaturi de 100-150*C, spre deosebire de o "teracota" ce are contact cu gaze arse ale caror temperaturi depasesc 300-400*C.

        In plus, pentru o camera cu un necesar termic de ~3 kw, o soba, pentru a putea mentine o temperatura relativ constanta pe decursul a 8 ore, are o greutate de circa 1 tona.
        Ma indoiesc ca se poate pune pe o soba din comert macar jumatate din aceasta greutate ...

        O idee, insa necesita ori un "mester" ori 2 maini dibace ar fi un recuperator zidit cum i-am recomandat si userului Fanero, adica ceva de genul acesta (evident, sistemul poate fi pozitionat deasupra sobei din comert, cu fumuri verticale, orizontale, contracurent, sau clopot cum este prezentat aici) :
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Recuperator Fanero 4.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	181,7 KB 
ID:	618831
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Recuperator Fanero 1.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	151,5 KB 
ID:	618832
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        Procesare...