Teava instalatie incalzire padoc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • flaviuso
    Membru
    • 10.mar.2012
    • 167

    #16
    Răspuns la: Teava instalatie incalzire padoc

    Postat în original de gmtiby
    Salut,
    Ma bag si eu in seama, dar o incalzire in pardoseala, nu ar fi mai utila, desi e mai scumpa .... se elimina caloriferele si tevile si micul monstrulet, nu mai poate inunda camera )

    Cu stima,
    Nu se poate ca are deja gresie pe jos.

    Postat în original de gmtiby
    Asa ma gandeam si eu.... mai ales ca e in stare sa pape tot !!!!
    Ganditi-va daca papa PP-R cu cata placere papa un burete de fotoliu, un picior de scaun de lemn, etc.

    Eu am caini de show si daca stau in frig le creste blana mai lunga si iese din standard, il descalifica...


    Deci, in concluzie, teava galvanizata de 1/2, filet si mufat... acuma de unde fac eu rost de aparat de filetat?

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2395

      #17
      Răspuns la: Teava instalatie incalzire padoc

      O clupa de filetat costa circa 10 ron.
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6453

        #18
        Răspuns la: Teava instalatie incalzire padoc

        Postat în original de flaviuso
        [...] Am un padoc si vreau sa trag un calorifer sa incalzesc incaperea. [...]
        Nu v-ați gîndit și la o altă variantă? De exemplu, una electrică cu un bec cu infraroșu. Avantaje: manoperă și bătaie de cap mai puțină față de varianta hidraulică (cea cu caloriferul), posibilitate automatizare (funcționează doar cînd este prezentă „bestia”), spațiu consumat în cușcă mai mic ș.a.m.d.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2342

          #19
          Răspuns la: Teava instalatie incalzire padoc

          Eu stiu ca pe langa cupla iti trebuie si filiera si nu se gaseste chiar la orice colt si nu costa 2 lei.
          Mergeti la cineva ce are scule, sau daca aveti posibilitate, cumparati mufe si stuturi sudabile si le sudati.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6453

            #20
            Răspuns la: Răspuns la: Teava instalatie incalzire padoc

            Postat în original de flaviuso
            [...] de unde fac eu rost de aparat de filetat?
            Nu este necesar așa ceva, puteți folosi mufe rapide (cunoscute și sub denumirea de „piese zero”).
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2342

              #21
              Răspuns la: Teava instalatie incalzire padoc

              Sunt asa fiabile, tinand cont ca se face curat, se mai loveste cu diferite obiecte, mai se "antreneaza" cutu pe teva/cupla !

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6453

                #22
                Răspuns la: Teava instalatie incalzire padoc

                La ce anume faceți referire?
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2342

                  #23
                  Răspuns la: Teava instalatie incalzire padoc

                  La mufe, sunt asa fiabile ?

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6869

                    #24
                    Răspuns la: Teava instalatie incalzire padoc

                    Daca tot exista frica asta cu cainele " rozator " , se pune un grilaj de fier care sa " imbrace " partea exterioara a caloriferului de la zid pana in podea , inclusiv zona tevilor de tur si retur si robineti si ce o mai fi si gata . ( Poti sa pui teava din care e instalatia in casa cupru henco ppr etc fara sa mai ai griji ) .
                    Grilajul din fier poate fi confectionat din plasa de buzau cu ochiuri de 10/10 cu un fi generos de 10 sau mai mult - desi nu l vad pe caine in stare sa rupa o bara de fi 6 ....
                    Ultima editare de coby; 30.sep.2014, 23:36.
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2395

                      #25
                      Răspuns la: Teava instalatie incalzire padoc

                      Postat în original de spik1
                      Eu stiu ca pe langa cupla iti trebuie si filiera si nu se gaseste chiar la orice colt si nu costa 2 lei.
                      Imi cer scuze, la filiera ma refeream, costa circa 10 lei una de 1/2. Eu pe una de 1" am dat 17 ron.

                      Pentru filetat se poate folosi mopsul.
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • flaviuso
                        Membru
                        • 10.mar.2012
                        • 167

                        #26
                        Răspuns la: Teava instalatie incalzire padoc

                        Am gasit o teava prin curte deja filetata. Imi fac treaba cu ea?

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2014-10-01 07.59.46.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	194,6 KB 
ID:	618846

                        Comentariu

                        • flaviuso
                          Membru
                          • 10.mar.2012
                          • 167

                          #27
                          Răspuns la: Răspuns la: Teava instalatie incalzire padoc

                          Postat în original de RaduCA
                          Nu v-ați gîndit și la o altă variantă? De exemplu, una electrică cu un bec cu infraroșu. Avantaje: manoperă și bătaie de cap mai puțină față de varianta hidraulică (cea cu caloriferul), posibilitate automatizare (funcționează doar cînd este prezentă „bestia”), spațiu consumat în cușcă mai mic ș.a.m.d.
                          M-am gandit si e ff scumpa varianta in raport cu un calorifer. Mentionez ca este padoc, nu cusca, inaltime 2m..

                          Postat în original de RaduCA
                          Nu este necesar așa ceva, puteți folosi mufe rapide (cunoscute și sub denumirea de „piese zero”).
                          Mufele rapide nu se infileteaza pe teava? Asta nu inseamna ca teava tb sa aiba filet?

                          Comentariu

                          • flaviuso
                            Membru
                            • 10.mar.2012
                            • 167

                            #28
                            Răspuns la: Răspuns la: Teava instalatie incalzire padoc

                            Postat în original de coby
                            Daca tot exista frica asta cu cainele " rozator " , se pune un grilaj de fier care sa " imbrace " partea exterioara a caloriferului de la zid pana in podea , inclusiv zona tevilor de tur si retur si robineti si ce o mai fi si gata . ( Poti sa pui teava din care e instalatia in casa cupru henco ppr etc fara sa mai ai griji ) .
                            Grilajul din fier poate fi confectionat din plasa de buzau cu ochiuri de 10/10 cu un fi generos de 10 sau mai mult - desi nu l vad pe caine in stare sa rupa o bara de fi 6 ....
                            N-as vrea sa dau gauri prin gresie faianta pt un asemenea grilaj.

                            Va multumesc tuturor pt raspunsuri!

                            Comentariu

                            Procesare...