Centrala veche gratis sau una noua?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • pacolino
    Incepator
    • 11.oct.2014
    • 5

    Centrala veche gratis sau una noua?

    Am o locatie de 120 de metri in care trebuie sa montez o centrala termica. Am optiunea de a lua aproape gratis o centrala veche de 13 ani, insa folosita aproximativ 6-7 ani, centrala este TERMOMAX care era initial folosita cu cap de ardere pe motorina, insa acum are montat pe ea cap de ardere Lamborghini pe gaz. Intrebarea mea de profan in acest domeniu este daca se merita sa montez aceasta centrala dat fiind faptul ca o pot lua gratis, sau ar trebui sa ma orientez la o centrala noua(ma gandesc ca are un consum mai mic, fiind productie noua). Locatia de montare a acestei centrale nu este proprie ci este inchiriata, este vorba de un depozit!
    Fișiere Atașate
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2342

    #2
    Răspuns la: Se merita sa iau aceasta centrala gratis, sau sa-mi iau alta noua?

    Nimeni nu poate spune sigur daca se merita, sau nu. Pot sa va spun ce as face eu: chem un "amic" instalator, evalueaza si daca spune ca "mai merge", coroborat cu starea mea financiara, o montez. Oricand se poate monta alta in locul ei, mai ales ca este vorba de un depozit.
    Poate va functiona ani de zile, poate da chix in prima iarna, dar daca nu stati bine cu "malaiul" ar merge sa incercati, daca aveti un prieten sa v-o monteze.

    Comentariu

    • pacolino
      Incepator
      • 11.oct.2014
      • 5

      #3
      Răspuns la: Se merita sa iau aceasta centrala gratis, sau sa-mi iau alta noua?

      Ma gadeam ca poate stie cineva de pe forum acest model, si imi poate da un sfat. Ma gandesc ca nu e chiar asa simplu sa montezi o centrala, sunt niste costuri, nu prea am "malai" pentru experimente )
      Adica daca centrala asta consuma dublu fata de una de generatie mai noua....nu fac nici o afacere sa o montez, mai bine cumpar una noua.

      Comentariu

      • Scifficus
        Membru Marcant
        • 23.iun.2013
        • 857

        #4
        Răspuns la: Se merita sa iau aceasta centrala gratis, sau sa-mi iau alta noua?

        Lamborghini este marca buna spre foarte buna. Plus ca are montat arzator dedicat. Asa ca poti sa o instalezi linistit. In cel mai rau caz schimbi doar centrala, instalatia putand functiona pe alta. Nu?

        Atata timp cat este gratis, functioneaza ok chiar si cu un randament de 80% este foarte bine. Verificata bine de un meserias si facuta instalatia corespunzator eu zic ca nu sunt probleme. In cel mai rau caz daca este ceva dubios si trebuie schimbat la centrala, pentru o buna functionare, merita inca fata de achizitia uneia noi.

        Recomand instalarea unui detector de gaze cu electrovalva aferenta si un detector de monoxid de carbon eventual unul mai complex cu alarma de incendiu. Ca sunt bune indifierent de ce utilaj ai instalat.

        Comentariu

        Procesare...