Termostat calorifer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mihai.N
    Incepator
    • 24.ian.2013
    • 38

    Termostat calorifer

    Vin cu o nedumerire pt un termostat pt calorifer care as vrea sa-l montez. In acest moment, la caloriferul la care as vrea sa fac aceasta modificare am un robinet tur Herz GP 1/2". As vrea sa-l inlocuiesc cu un termostat Honeywell HR20 sau HR25.
    Nu stiu daca am inteles bine procedura, asa ca va rog sa ma corectati daca gresesc. La actualul robinet se inlatura/desurubeaza acea parte din plastic care se roteste, fara a fi inlaturata valva (sper ca asa se numeste, ma refer la cotul acela care leaga caloriferul de teava cu apa calda si care poate taia accesul apei calde). Apoi se aplica acest termostat de calorifer direct pe valva.
    Treaba pare usoara si fara "murdarie", insa nedumerirea mea e daca mai e nevoie de vreo piesa pt ca acel termostat sa se potriveasca pe valva. Anume, un adaptor despre care mi s-a spus... asa ceva, daca mi-e permis sa adaug un link fara a fi considerat reclama. N-as vrea sa cumpar degeaba unul.
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2394

    #2
    Răspuns la: Termostat pt calorifer

    Suitable for the following standard thermostat valves: Honeywell
    Braukmann, MNG, Heimer, Danfoss.
    1. Acel robinet nu este unul compatibil cu capete termostatice, indiferent de firma.
    2. Firma Herz nu se regaseste in gama compatibila cu capul termostatic Honeywell.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • Mihai.N
      Incepator
      • 24.ian.2013
      • 38

      #3
      Răspuns la: Termostat pt calorifer

      Intre timp, am luat legatura si cu un instalator si mi-a confirmat acelasi lucru. Atata timp cat robinetul actual nu e termostatic, nu se poate aplica acest cap cronotermostatic programabil. Trebuie data valva jos cu totul si pusa una specifica unui robinet termostatic care mai trebuie sa fie si agreat din lista mentionata de dvs.
      Se pare ca pana la urma o sa iasa cu "murdarie"...
      Multumesc pt raspuns!

      Am gasit 2 modele asemanatoare ca afisaj si functii, dar diferenta de pret e considerabila... Homexpert by Honeywell HR30 Comfort+ versus Honeywell TheraPRO HR90. E 100 RON diferenta intre ele la magazine diferite, mai scump fiind HR30. Cel de-al doilea scrie clar ca e fabricat in Marea Britanie, nu stiu insa nimic de primul. Voi aveti vreo opinie, care ar fi mai bun ?
      Ultima editare de Mihai.N; 14.oct.2014, 15:41.

      Comentariu

      • ionutz72
        Incepator
        • 26.nov.2012
        • 9

        #4
        Răspuns la: Termostat pt calorifer

        O idee: urmareste la Lidl acest termostat. E in jur de 60 ron,si face acelasi lucru. Eu sunt multumit.

        Comentariu

        Procesare...