Incepator foc in soba

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mirceaknap
    Living Legend
    • 05.mar.2011
    • 1409

    #31
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Incepator foc in soba

    Postat în original de cheluakame
    Teul acela are rolul de a se putea "depozita" cenusa si etc.

    Daca prin acel teu se admite aer rece tirajul se va inrautati.
    Astfel de abordari cu admisii de aer rece se aplica atunci cand cosul are tiraj prea mare.
    Sunteti convins ca asta este fenomenul?
    Il puteti explica?

    Comentariu

    • lisapet
      Membru Marcant
      • 02.ian.2012
      • 462

      #32
      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Incepator foc in soba

      Postat în original de mirceaknap
      Sunteti convins ca asta este fenomenul?
      Il puteti explica?
      M-ati facut curios de explicatia dvs. O puteti prezenta aici?

      Comentariu

      • kacio
        Incepator
        • 28.oct.2014
        • 11

        #33
        Răspuns la: Incepator foc in soba

        Evacurea este de 180 mm, iar burlanele de inox tot de 180 mm.
        Stiu ca acel cot de afara e perfect pt a se strange cenusa. Dar daca pun periodic solutii de curatat cosul, am vreo sansa sa evit acest lucru?
        Cand in focar este un foc de o intensitate medie nu imi intra deloc fum in casa. Cum las sa se apropie focul mai mult ca jar atunci am probleme.
        Alta idee. Eu cand deschid usa focarului nu se aude cu huie soba. Intelegeti ce zic? Acel sunet de vant. Cred ca e si din cauza ca din evacuarea focarului am doar un recuperator de 80 cm si un cot de 90 grade.
        Am masurat si am doar 90 cm pana in unghiul cotului. Cred ca degeaba inalt cosul si cu inca 4 m, daca eu i-am "sugrumat" evacuarea.

        Solutia pana in acest moment este sa pun pe foc atunci cand focul inca arde. Atunci nu-mi iese aproape deloc fum

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6869

          #34
          Răspuns la: Incepator foc in soba

          Se aude cum " duduie " cand deschideti usita pentru ca aportul de aer este mare si viteza de ardere creste .
          Ma bag si eu in seama , dar diametrul cosului mi se pare mic 180 , poate ma insel
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2395

            #35
            Răspuns la: Răspuns la: Incepator foc in soba

            Postat în original de kacio
            Dar daca pun periodic solutii de curatat cosul, am vreo sansa sa evit acest lucru?
            Solutiile de curatat cosul il curata, insa trebuie sa aiba si loc unde sa se depuna mizeria.

            Cum functioneaza aceste produse? Ele intensifica arderea astfel incat pe cos temperatura ajunge si pe la 250-300*C. La astfel de temperaturi gudronul se usuca si incepe sa se dezlipeasca de pe peretii cosului si cad la baza acestuia, de unde se scoate ulterior.

            Postat în original de kacio
            Cum las sa se apropie focul mai mult ca jar atunci am probleme.
            Pentru ca acel cos are o inertie termica redusa, iar jarul din semineu nu mai are putere sa incalzeasca si semineul si cosul, iar cel din urma, fiind afara (si pana acum neizolat) se racea, inrautatind tirajul.

            Postat în original de kacio
            Alta idee. Eu cand deschid usa focarului nu se aude cu huie soba. Intelegeti ce zic? Acel sunet de vant.
            A raspuns deja coby, oferindu-i un debit de aer mai mare, viteza gazelor prin tot sistemul (semineu, recuperator, cos) creste, ducand la aparitia "huruitului".

            Postat în original de mirceaknap
            Sunteti convins ca asta este fenomenul?
            Il puteti explica?
            Daca prin cosul de fum avem o admisie de aer rece, se va raci temperatura fumului?

            Tirajul unui cos este mai mare cu cat diferenta de temperatura dintre fum si mediul exterior este mai mare?

            Racire fum, diferenta mai mica, mie imi duce la scaderea tirajului nu la amplificarea lui.

            Am oferit si mai in urma formula de calcul pentru tirajul unui cos.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            Procesare...