Instalatie termica apartament 4 camere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihai2054
    Incepator
    • 28.oct.2014
    • 5

    Instalatie termica apartament 4 camere

    buna seara,
    trebuie sa montez centrala de mai sus si am cateva nedumeriri...
    configuratia este:
    ct sime bf 30 kw + 8 calorifere (4 cam + 1 buc + 2 bai + 1 hol) + instalatie pozata ppr provizorie (urmeaza sa fac curatenie in casa si atunci voi face pune cu prin pardoseala)
    volumul incaperilor si dimensionarea
    am facut dimensionarea pe un site care ia in calcul destule variabile (la temp ext -21, int 24, neiz, geam cu emisie ridicata, etc) si-am ajuns la urmatoarele valori efective (nesupradim):
    - bucatarie 26,790 mc - 1188,7 w
    - sufragerie 46,341 mc - 1880 w
    - baie mica 7,781 mc - 389,57 w
    - dormitor mare 27,959 mc - 1404 w
    - dormitor mic 20,093 mc - 969 w
    - dormitor mij 24,368 mc - 1713 w
    - baie mare 9,824 mc - 610 w
    - hol 27,839 mc - 967 w
    supradimensionarea am facut-o luand in calcul puterea radiatoarelor la delta t 46 (80/60/24) (aflata prin formula de transformare)

    alegerea caloriferelor (600)
    calorifere de aluminiu am gasit de la 28 de ron la 49 si aici am nevoie de ajutorul vostru sa aleg radiatorul bun la pretul corect
    1.habitat 163 w dt 60 - 36,90 ron
    2.nova florida 182 w dt 60 - 49 ron
    3.nova florida var mai ieftina 169 w dt 60 - 39 ron
    4.elegance 177w dt60 -36,49 ron
    5.radox jetecoplus 171w dt 60 - 32,99 ron (cand eram la magazin tocmai venise cineva cu un element crapat la retur)
    6.ferroli proteo hp700 - 31,99 ron
    7.fondital 172w dt 60 -42,5 ron
    8.moda 146w dt60 - 27,99 ron
    9.aquatic 162w dt60 - 36,15 ron
    deocamdata inclin spre elegance, intial spre radox (mi-a trecut cand am vazut elementul crapat). astept opinii

    distributia
    -ppr 25 tur/retur, 20 legaturi tur retur calorifer si 20 alim apa calda si rece
    -daca ies mai bine la pret ma bate gandul sa nu pun robineti (ii am deja termostatici, dar nu in tara), ci sa leg caloriferele direct printr-un cot olandez dac ziv bine (adica sa am posibilitatea sa scot caloriferul daca trebuie)
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: instalatie termica ap 4 cam 76 mp2, ct sime 30 bf, calorifere al, proviz

    30 Kw pentru 76 mp ?? Cam mult prea mult ..., una de 24 este arhisuficienta !
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #3
      Răspuns la: instalatie termica ap 4 cam 76 mp2, ct sime 30 bf, calorifere al, proviz

      @ mihai2054, mai lasa netul ca ce-ai calculat tu acolo este din alt film ...
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • mihai2054
        Incepator
        • 28.oct.2014
        • 5

        #4
        Răspuns la: instalatie termica ap 4 cam 76 mp2, ct sime 30 bf, calorifere al, proviz

        n-am mentionat, centrala o am adus-o de afara de vre-o cativa ani, deci pe aia o am si pe aia am s-o folosesc, plus ca e posibil ca-ntr-un termen mediu sa-mi construiesc o casa si atunci am cumpar o centrala mai mica in ap si o s-o pun pe asta la casa.
        referitor la radiatoare daca folosim clasica medetoda de 50-60w/ mc tot pe acolo iese, deci nu vad unde-i baiu. iar caloriferele le supradimensionez din start pentru ca intr-un alt ap trebuia sa merg aristonul la 4 (fara ta) ca sa nu-mi fie frig, si a trebuit sa le dublez pe unele.
        cred ca important este ca ele sa fie dimensionate pe camera in asa fel incat sa fie o temperatura relativ constanta in toata casa. faptul ca iau in calcul watti la o temperatura mai mica tur/retur sau ca iau in calcul o temp ext-int mai mare, e doar pentru linistea mea.
        revenind, din caloriferele mentionate, poate din experienta sau din documentari, care ar fi cele mai ok? multumesc.

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6865

          #5
          Răspuns la: instalatie termica ap 4 cam 76 mp2, ct sime 30 bf, calorifere al, proviz

          Acuma s a inteles de ce 30 kw .
          Eu , unul , n as opta pentru calorifere din aluminium ( bocane prea mult la racire/ incalzire + ca s mult mai scumpe )
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • mihai2054
            Incepator
            • 28.oct.2014
            • 5

            #6
            Răspuns la: instalatie termica ap 4 cam 76 mp2, ct sime 30 bf, calorifere al, proviz

            n-am mentionat, centrala o am adus-o de afara de vre-o cativa ani, deci pe aia o am si pe aia am s-o folosesc, plus ca e posibil ca-ntr-un termen mediu sa-mi construiesc o casa si atunci am cumpar o centrala mai mica in ap si o s-o pun pe asta la casa.
            referitor la radiatoare daca folosim clasica medetoda de 50-60w/ mc tot pe acolo iese, deci nu vad unde-i baiu. iar caloriferele le supradimensionez din start pentru ca intr-un alt ap trebuia sa merg aristonul la 4 (fara ta) ca sa nu-mi fie frig, si a trebuit sa le dublez pe unele.
            cred ca important este ca ele sa fie dimensionate pe camera in asa fel incat sa fie o temperatura relativ constanta in toata casa. faptul ca iau in calcul watti la o temperatura mai mica tur/retur sau ca iau in calcul o temp ext-int mai mare, e doar pentru linistea mea.
            revenind, din caloriferele mentionate, poate din experienta sau din documentari, care ar fi cele mai ok? multumesc.
            @coby recunosc ca e mare centrala pentru necesarul din apartament, o sa vad cat ma afecteaza la factura.
            @mircea g puteti argumenta.?

            Comentariu

            • mihai2054
              Incepator
              • 28.oct.2014
              • 5

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: instalatie termica ap 4 cam 76 mp2, ct sime 30 bf, calorifere

              @ coby am aluminiu in alte 2 locatii (de 8-10 ani) tot cu ppr si n-am sesizat nimic referitor la bocanit, or fi facand asa astea noi... referitor la pret, conteaza sa fie cel corect. mc

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: instalatie termica ap 4 cam 76 mp2, ct sime 30 bf, calorifere

                Postat în original de mihai2054
                .....

                @coby recunosc ca e mare centrala pentru necesarul din apartament, o sa vad cat ma afecteaza la factura.
                Daca e centrala inteligenta cu modularea flacarii nu o sa va afecteze cu nimic la consum / factura .
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12202

                  #9
                  Răspuns la: Instalatie termica apartament 4 camere

                  Centrala are ISCIR ?
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • mihai2054
                    Incepator
                    • 28.oct.2014
                    • 5

                    #10
                    Răspuns la: Instalatie termica apartament 4 camere

                    am la ea cartile tehnice, care erau in cutie, si factura. In rest iscir trebuie sa aiba firma care-mi face pif-ul si instalatia de distributie, dupa stiinta mea.

                    Comentariu

                    Procesare...