Incalzire casuta de vacanta cu becuri IR

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • l_stoian79
    Incepator
    • 09.sep.2007
    • 18

    Incalzire casuta de vacanta cu becuri IR

    se dau urmatoarele:

    - o casuta din dulapi de 50mm grosime
    - fundatie stalpisori (deci bate vantul pe sub)
    - la "parter" 5x3m suprafata de incalzit (inaltime 2.2m)
    - la "mansarda" e de fapt un prici de 3x3m sub acoperis, restul este gol peste parter. Inaltime 1.9m pana la coama
    - per total as aproxima 5x3m cu 4m inaltime. Volum total ~60mc.
    - 4 geamuri (termopan 18mm, nu e cu Low_e si alte de astea, termopan simplu, tamplarie de lemn. Dimensiuni 77x96cm.
    - geamurile si usa sunt dublate cu obloane exterioare din lemn (3cm grosime, se inchid destul de "etans" pe rama geamurilor).
    - momentan peretii sunt simpli de 50mm grosime cum ziceam, urmeaza sa dublez pe interior cu 30mm lemn si 10mm vata intre. Acoperisul are lambriu 25mm, vata 100mm, astereala 20mm, strat de aerisire si tigla de tabla peste.
    - casuta nu este locuita permanent, mergem acolo in weekenduri.
    - podeaua este din dulapi de 50mm momentan, urmeaza sa-i dublez (dar abia pe la primavara) cu inca 50mm si polistiren de 2cm intre straturi.

    Se vrea:
    - mentinerea unei temperaturi interioare de vreo 5-10grade.
    - ideea e sa nu inghete, sa nu faca mucegai din cauza diferentelor de temperatura.
    - solutia de incalzire trebuie sa fie electrica (nu am gaz acolo, nu pot pune centrala pe lemne nefiind locuita permanent).
    - solutia de incalzire trebuie sa fie sigura (casa de lemn).

    Ce m-am gandit eu:
    - 1-2 becuri cu IR de 250W ?
    - lampa cu reflector in care sa montez becurile respective
    - lampile atarnate de tavan, reflecta in podea. Teoretic incalzesc podeaua , caldura se ridica, incalzesc si restul.
    - vara sau cand nu mai e nevoie, lampile le demontez din tavan si asta e... sau le inlocuiesc cu bec normal.

    Panouri IR nu doresc, sunt mari, voluminoase, scumpe si nu se "asorteaza" cu casuta, deci nu imi propuneti de astea va rog.
    Are sens solutia la care m-am gandit?
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2391

    #2
    Răspuns la: Incalzire casuta de vacanta cu becuri IR

    Postat în original de l_stoian79
    se dau urmatoarele:
    Ce m-am gandit eu:
    - 1-2 becuri cu IR de 250W ?
    - lampa cu reflector in care sa montez becurile respective
    - lampile atarnate de tavan, reflecta in podea. Teoretic incalzesc podeaua , caldura se ridica, incalzesc si restul.
    - vara sau cand nu mai e nevoie, lampile le demontez din tavan si asta e... sau le inlocuiesc cu bec normal.
    Si credeti ca ajung 2 becuri (total 500 wati) pentru mentinerea temperaturii la 5-10*C ?
    Numai prin geamuri se pierd 300-400 wati la 10*C interior si 0*C exterior ...

    Mai degraba luati un aparat AC si il comandati printr-un termostat de ambient setat pe functia anti-inghet.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • l_stoian79
      Incepator
      • 09.sep.2007
      • 18

      #3
      Răspuns la: Incalzire casuta de vacanta cu becuri IR

      Nu stiu daca e relevanta comparatia, dar incalzesc la bloc (incalzesc, nu mentin temperatura) o camera de 18mp (si 2.7m inaltime) cu un calorifer electric de 2000W. Am geam de balcon la camera aia de 3x1.7m .
      Am considerat ca 500W, radiati omnidirectional, intr-un spatiu cu pereti de lemn (zic eu ca izoleaza mai bine decat peretii de bloc) ar trebui sa faca fata cat sa mentina o temperatura de 5-7-10grade. De aici au rezultat cele 2x250W becuri.

      in afara de AC, alte solutii ce ar mai putea fi?

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2391

        #4
        Răspuns la: Incalzire casuta de vacanta cu becuri IR

        Domnule Stoian, la bloc, banuiesc ca aveti maxim 2 pereti exteriori, iar sub si deasupra dumitale mai sunt apartamente incalzite, ca urmare pierderile termice sunt , mai mici.

        Casa de vacanta are 4 pereti exteriori + pardoseala + tavan, deci mult mai multe pierderi decat camera respectiva.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        Procesare...