Instalatie calorifere doar cu robineti termostatati

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mariuslm
    Incepator
    • 31.oct.2014
    • 3

    Instalatie calorifere doar cu robineti termostatati

    Salut,

    Am o centrala pe gaz la care sunt momentan conectate 4 calorifere. Toate au robineti termostatati.
    Cum camerele nu sunt folosite decat in weekend caloriferele stau mai tot timpul inchise deci pompa de circulatie din centrala nu prea poate circula apa. La centrala o sa conectez si o cladire alaturata printr-un traseu de conducte ingropate pe o lungime de 25m.

    Din cate am citit, solutia cu robineti termostatati si fara termostat de ambient, ar presupune lasarea unui calorifer cu robinet deschis pentru a putea circula apa. Am mai gasit ca solutie si folosirea unui robinet de presiune diferential (sau robinet de bypass) folosit la iesirea din centrala intre tur si retur.

    Ma gandeam ca ar fi util un fel de robinet/vana pus pe tur sau retur care sa contina un senzor de circulare a apei, care sa fie conectat la centrala (la fel ca termostatul de ambient) si care sa puna pompa de circulatie/centrala in standby in momentul in care prin instalatie nu circula apa (atunci cand toate caloriferele sunt inchise de robinetii termostatati). Cunoste cineva sa existe un astfel robinet/dispozitiv?

    Multumesc.
  • Scifficus
    Membru Marcant
    • 23.iun.2013
    • 857

    #2
    Răspuns la: instalatie calorifere doar cu robineti termostatati

    Cel mai simplu si fara batai de cap este sa instalezi un termostat, chiar si cu fir, care sa stie si protectie antiinghet.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6886

      #3
      Răspuns la: instalatie calorifere doar cu robineti termostatati

      Montati un termostat de ambient pentru centrala termica si deschideti toti robineti termostatati la maxim. Setati temperatura interioara la +10 grade si gata.
      Cu stima.

      Comentariu

      • mariuslm
        Incepator
        • 31.oct.2014
        • 3

        #4
        Răspuns la: Instalatie calorifere doar cu robineti termostatati

        Nu este viabila pentru mine metoda cu termostat de ambient. Decat unul cu fir, dar nu as vrea sa trag 30-40 de metri de fir intre 2 cladiri. Distanta intre centrala si camera locuita frecvent este destul de mare si as prefera sa nu folosesc un termostat de ambient.
        In plus am investit destul de multi bani in robinetii termostatati ca sa ii las la maxim.

        Cred ca nu m-am facut prea bine inteles, dar nu vreau 10 grade in toate camerele.

        Problema mea, la care voiam o solutie, ar fi cum reusesc sa protejez centrala a.i. sa pot folosi robineti termostatati pe toate caloriferele. (fara termostat de ambient)

        Folosirea unui "Ventil by-pass Honeywell DU145" intre tur si retur la iesirea din centrala ar fi o solutie?

        Multumesc.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6452

          #5
          Răspuns la: Instalatie calorifere doar cu robineti termostatati

          Postat în original de mariuslm
          [...] Am o centrala pe gaz [...]
          Ce marcă/model/cod de centrală?
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • mariuslm
            Incepator
            • 31.oct.2014
            • 3

            #6
            Răspuns la: Instalatie calorifere doar cu robineti termostatati

            Centrala este Beretta Mynute Green 25 CSI E. Codul nu il am momentan. Centrala este la tara.

            Comentariu

            Procesare...