Transfer caldura boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • theborg
    Membru
    • 17.apr.2012
    • 181

    Transfer caldura boiler

    Buna ziua,
    Am la o casa instalatia schematizata in desen. Totul functioneaza ok dar cu o mica observatie.
    La momentul t0 temperatura apei din cazan (instalatie) si temperatura apei menajere din boiler este 20 grade; facem focul, temperatura in instalatie ajunge la 80 de grade iar in momentul t1 temperatura apei menajere din boiler ajunge si ea la 80 de grade. E ok, avem caldura si apa calda la 80grade. Dupa cateva ore, nu mai facem focul in cazan, temperatura din instalatie ajunge la 30 de grade, dar apa menajera din boiler are 80 de grade dar avand in vedere ca pompa recircula inca agentul in toata instalatia, in scurt timp caldura apei din boiler se transfera acum invers, spre agentul termic din serpentine si implicit in toata instalatia, racindu-se rapid apa menajera, deci nu mai avem apa calda, toata caldura apei calde s-a transferat in calorifere. Cum pot preveni acest fapt? Eu am o idee de incepator dar astept sugestiile voastre!
    Multumesc!
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Instalatie.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	40,9 KB 
ID:	639627
  • mirceaknap
    Living Legend
    • 05.mar.2011
    • 1417

    #2
    Răspuns la: Transfer caldura boiler

    Postat în original de theborg
    Buna ziua,
    Am la o casa instalatia schematizata in desen. Totul functioneaza ok dar cu o mica observatie.
    La momentul t0 temperatura apei din cazan (instalatie) si temperatura apei menajere din boiler este 20 grade; facem focul, temperatura in instalatie ajunge la 80 de grade iar in momentul t1 temperatura apei menajere din boiler ajunge si ea la 80 de grade. E ok, avem caldura si apa calda la 80grade. Dupa cateva ore, nu mai facem focul in cazan, temperatura din instalatie ajunge la 30 de grade, dar apa menajera din boiler are 80 de grade dar avand in vedere ca pompa recircula inca agentul in toata instalatia, in scurt timp caldura apei din boiler se transfera acum invers, spre agentul termic din serpentine si implicit in toata instalatia, racindu-se rapid apa menajera, deci nu mai avem apa calda, toata caldura apei calde s-a transferat in calorifere. Cum pot preveni acest fapt? Eu am o idee de incepator dar astept sugestiile voastre!
    Multumesc!
    Ce tip de centrala aveti?

    Comentariu

    • theborg
      Membru
      • 17.apr.2012
      • 181

      #3
      Răspuns la: Transfer caldura boiler

      Cazan pe lemne/carbuni Viadrus.

      Comentariu

      • mirceaknap
        Living Legend
        • 05.mar.2011
        • 1417

        #4
        Răspuns la: Transfer caldura boiler

        Folositi o singura pompa de circulatie pt amundoua circuite?

        Comentariu

        • theborg
          Membru
          • 17.apr.2012
          • 181

          #5
          Răspuns la: Transfer caldura boiler

          Da, o singura pompa cu termostatul setat la 30 grade.

          Comentariu

          • mirceaknap
            Living Legend
            • 05.mar.2011
            • 1417

            #6
            Răspuns la: Transfer caldura boiler

            Cred ca va trebui sa schimbati instalatia.
            Va trebuie o pompa si o clapeta de sens in circuitul boilerului.
            Pompa pt boiler o comandati manual, atunci cand doriti sa faceti apa calda,dupa ce boilerul a ajuns la temperatura dorita de dvs opriti pompa.

            Comentariu

            • theborg
              Membru
              • 17.apr.2012
              • 181

              #7
              Răspuns la: Transfer caldura boiler

              In cazul in care as comanda pompa manual atunci pot si acum sa inchid robinetul de intrare a agentului termic in boiler cand atinge temperatura dorita si rezultatul este acelasi, dar eu insa doresc o automatizare.

              Comentariu

              • theborg
                Membru
                • 17.apr.2012
                • 181

                #8
                Răspuns la: Transfer caldura boiler

                Eu m-am gandit la urmatoarea solutie:
                Instalez la intrarea agentului termic in serpentina boilerului o electrovalva care este comandata de un comutator diferential de temperatura. Acest comutator are 2 senzori de temperatura, unul in boiler (am locas special pentru el in boiler) si altul la iesirea agentului termic din centrala. Cand temperatura agentului termic este mai mare decat a apei din boiler electrovalva este deschisa deci circula agentul termic in serpentina. Cand insa apa calda din boiler are o temperatura mai mare decat agentul termic din centrala, electrovalva se va inchide evitand astfel transferul de caldura dinspre apa din boiler in serpentina.

                Comentariu

                • mirceaknap
                  Living Legend
                  • 05.mar.2011
                  • 1417

                  #9
                  Răspuns la: Transfer caldura boiler

                  Aceaste automatizare va ajuta.
                  Dar daca doriti sa folositi centrala doar pt ACM?
                  Va functiona?

                  Comentariu

                  • theborg
                    Membru
                    • 17.apr.2012
                    • 181

                    #10
                    Răspuns la: Transfer caldura boiler

                    Nu este cazul deoarece in lipsa necesitatii incalzirii centrale boilerul pt ACM va functiona pe partea electrica (este un boiler termoelectric).
                    Partea cu comutatorul diferential de temperatura nu este o problema insa nu stiu ce tip de elctrovalva sa pun pe circuit.

                    Comentariu

                    • mirceaknap
                      Living Legend
                      • 05.mar.2011
                      • 1417

                      #11
                      Răspuns la: Transfer caldura boiler

                      Postat în original de theborg
                      Nu este cazul deoarece in lipsa necesitatii incalzirii centrale boilerul pt ACM va functiona pe partea electrica (este un boiler termoelectric).
                      Neavand montata o supapa de sens pe circuitul ACM este posibil sa incalziti electric nu doar boilerul, ci si caloriferele.
                      Efectul termosifon.

                      Comentariu

                      • theborg
                        Membru
                        • 17.apr.2012
                        • 181

                        #12
                        Răspuns la: Transfer caldura boiler

                        Asta da. Oricum intervin in instalatie pt. inserarea electrovalvei, in acest caz adaug si supapa de sens, sau vara cand trec pe electric inchid robinetul de la serpentina.

                        Comentariu

                        • theborg
                          Membru
                          • 17.apr.2012
                          • 181

                          #13
                          Răspuns la: Transfer caldura boiler

                          Ce electrovalva trebuie sa folosesc? Am gasit mai multe electrovalve dar majoritatea sunt pentu apa nu si pentru agent de incalzire.

                          Comentariu

                          • theborg
                            Membru
                            • 17.apr.2012
                            • 181

                            #14
                            Răspuns la: Transfer caldura boiler

                            Credeti ca aceasta electrovalva este ok pentru ce vreau eu?
                            Multumesc!
                            Ultima editare de theborg; 15.nov.2014, 15:05. Motiv: greseala ortografica

                            Comentariu

                            Procesare...