Zgomot coloana tur

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mm_ally
    Incepator
    • 07.nov.2014
    • 2

    Zgomot coloana tur

    Buna ziua. Am o problema cu un calorifer din dormitor. Este un calorifer vechi din fonta. Am dat drumul la caldura si se incalzeste complet insa noaptea se aud zgomote pe teava centrala de tur. Ca si cum ar lovi cineva. Am vb cu administratorul si spune ca a facut aerisirea coloanei. Ce as mai putea face pentru a stopa zgomotul?
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2237

    #2
    Răspuns la: Zgomot coloana tur

    Exista robinete termostatate montate pe instalatia de incalzire, la dvs. sau la altcineva ?
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • provilla
      Membru Marcant
      • 23.mar.2010
      • 681

      #3
      Răspuns la: Zgomot coloana tur

      poate fi o bucatica de fonta desprinsa de pe peretele unui element ( gen bavura ) , ceva solid in interiorul caloriferului ( o bobita de fludor ) , daca ai descrie zgomotul , poate am putea determina mai usor ce se intampla acolo .
      Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

      Comentariu

      • mm_ally
        Incepator
        • 07.nov.2014
        • 2

        #4
        Răspuns la: Zgomot coloana tur

        Da, exista robinet termostat si repartitor.
        Am observat ca punând robinetul pe pozitia 0 zgomotul ( lovituri repetate ca de ciocan) dispare. Sa inteleg ca de la el ar fi problema.

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6886

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Zgomot coloana tur

          Postat în original de mm_ally
          Am observat ca punând robinetul pe pozitia 0 zgomotul ( lovituri repetate ca de ciocan) dispare. Sa inteleg ca de la el ar fi problema.
          Nu, problema nu este acolo. Din ce spuneti ar fi fenomenul de "lovitura de berbec", care se produce mai ales la instalatii de incazire pe aburi insa se intalneste si la instalatii cu apa calda. Montati un aerisitor automat deoarece aveti aer in calorifer. Verificati cu un boloboc inclinatia caloriferului inspre robinetul de pe tur.
          Cu stima.

          Comentariu

          • PowerMC
            Administrator
            • 02.mai.2007
            • 2237

            #6
            Răspuns la: Zgomot coloana tur

            Verificati la toti vecinii ipoteza functionarii defectuoase a unuia dintre robinetii termostatati. Atunci cand se defecteaza un robinet termostatat, una din efecte este zgomotul. Am intalnit un asemenea caz si s-a schimbat robinetul ce facea zgomot in principal noaptea, cand lucreaza mai mult ca urmare a deschiderii circulatiei pe coloana.
            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

            Community Manager MC

            Comentariu

            • i96nds
              Membru marcant
              • 03.ian.2006
              • 427

              #7
              Răspuns la: Zgomot coloana tur

              La mine se aude clar zgomotul din subsol. Acolo clar ca nu e nici un robinet termostatat si nici aer pe conducta, intrucat aerul urca sus pe coloanele verticale. Dealtfel nici macar nu am golit instalatia in aceasta vara, sigur nu e aer.
              Totusi berbecul se incapataneaza..... si loveste....
              Ma gandesc ca unele tevi nu au gradul de libertate necesar si au fost cumva strangulate la trecerea dintr-un spatiu in altul? Sau ce altceva poate fi ?

              Multumesc anticipat !
              Stefan

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6886

                #8
                Răspuns la: Zgomot coloana tur

                Nu cumva zgomotul acela se aude in portiunea de teava unde nu este izolatie ori in beci este mai rece ?
                Cu stima.

                Comentariu

                • i96nds
                  Membru marcant
                  • 03.ian.2006
                  • 427

                  #9
                  Răspuns la: Zgomot coloana tur

                  Evident ca in subsol e mai rece. Totusi tevile sunt izolate destul de bine. Nu am reusit totusi sa identific exact care e segmentul ce provoaca zgomotul.....
                  Daca tensionez tevile, (de ex le departez cumva cu un obiect tare) zgomotul dispare temporar...Dar revine in forta dupa un timp.
                  Stefan

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6886

                    #10
                    Răspuns la: Zgomot coloana tur

                    Raman la parerea ca aveti aer pe instalatie.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    Procesare...