Apartament parter, caloriferele se incalzesc putin

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • gaitanaru
    Incepator
    • 11.nov.2014
    • 2

    Apartament parter, caloriferele se incalzesc putin

    Buna ziua

    Locuiesc la parter intr-un bloc cu 4 etaje, apartament cu doua camere. Prin apartamet trec doua coloane tur/retur: la bucatarie si in sufragerie. Caloriferul din dormitor era alimentat din coloana care trece prin dormitorul vecinului.
    In anul 2008 s-au inlocuit coloanele din bucatarie si sufragerie cu PPR. Deoarece vecinii de pe scara vecina nu au participat financiar la lucrare, firma care a executat lucrarea a modificat proiectul si a montat caloriferul din dormitor tot la coloana din sufragerie.
    Nu am avut probleme cu caldura pana in februarie 2014, cand, dintr-o data, caldura s-a oprit. Am verificat robinetii de la subsol si am intrebat vecinii daca aveau caldura si totul era in regula.
    Peste 3 zile, caloriferele incep sa incalzeasca putin in partea de sus, pentru o anumita perioada de timp din zi. In restul zilei aveam impresia ca apa circula prin retur spre tur.
    Am anuntat administratorul asociatiei si firma care a efectuat lucrarea. S-au aerisit caloriferele dar nu s-a rezolvat nimic. La etajul 4 am aflat ca s-au instalat supape automate de aerisire pe fiecare coloana.
    Inainte de probele din octombrie mi-am spalat toate caloriferele.
    Acum, in noiembrie situatia este urmatoarea: caloriferul din sufragerie si cel din dormitor se incalzesc maxim pana la jumatate, turul este fierbinte, returul este rece, inclusiv coloana de retur pe toata inaltimea camerei.
    Vecinii nu se plang de caldura.
    Ce pot face pentru a avea caldura?

    Multumesc!
  • mirceaknap
    Living Legend
    • 05.mar.2011
    • 1410

    #2
    Răspuns la: Locuiesc la parter si caloriferele se incalzesc foarte putin

    Verificati robineti si traseele din apartamentul dvs,este posibil sa aveti o colmatare.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6878

      #3
      Răspuns la: Locuiesc la parter si caloriferele se incalzesc foarte putin

      Daca ziceti ca coloana de returul este rece pe toata inaltimea camerei verificati daca vecinii de deasupra nu au umblat la instalatie si daca la ei este caldura iar coloana de retur este caduta.
      Cu stima.

      Comentariu

      • gaitanaru
        Incepator
        • 11.nov.2014
        • 2

        #4
        Răspuns la: Apartament parter, caloriferele se incalzesc putin

        Am fost la administratorul asociatiei si acesta a chemat CET-ul (firma care se ocupa de incalzirea centralizata). Au venit odata la ora 7 diminieata si au vazut ca toate caloriferele erau mai putin de jumatate incalzite. Au promis ca vor curata niste filtre. In alta zi, au venit impreuna cu administratorul pe la ora 16.30 si caloriferele erau incalzite pana aproape de iesirea pe retur a caloriferului (caloriferele sunt legate pe diagonala). Mi-au zis ca se incalzesc normal. Dupa ce au plecat, dupa o ora, au inceput sa se raceasca si o tine asa toata noaptea si dimineata.
        Ieri au fost lucrari majore la centrala de cartier, au oprit agentul termic aproape 24 de ore. Dupa ce au dat drumul la centrala, caldura si apa calda, caloriferele merg si mai prost ca inainte. Mam dus in baie, unde am un calorifer de 40 de cm, l-am aerisit, i-am dat drumul si, dupa 5 min, s-a incalzit 3 cm in partea de sus. Dupa o ora s-a incalzit jumatate.
        La bucatarie, unde coloana este legata pe alt tronson de tevi la subsol, caloriferul se ”topeste” de caldura.
        Am fost din nou la administrator si astept sa vina din nou CET-ul.

        Cu stima,
        Adrian

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2394

          #5
          Răspuns la: Apartament parter, caloriferele se incalzesc putin

          Daca vecinii care sunt legati pe aceeasi coloana nu au probleme, inseamna ca undeva in casa dvs, pe tur sau pe retur se gaseste un dop, fie de aer fie de rugina/mizerie, care impiedica circulatia apei.
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6878

            #6
            Răspuns la: Apartament parter, caloriferele se incalzesc putin

            Postat în original de gaitanaru
            Am fost din nou la administrator si astept sa vina din nou CET-ul
            La vecinii de deasupra si de sub dumneavoastra ati fost ? Ei au caldura ?
            Cu stima.

            Comentariu

            Procesare...