Probleme centrala termica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • laeucigasul
    Incepator
    • 03.nov.2010
    • 65

    Probleme centrala termica

    Am o centrala termica pe gaz, ROMSTAL vision dual 24, de aproximativ 7 ani. A funcționat impecabil in această perioada, dar acum câteva zile dintr-o dimineata am găsit pe gresia din bucatarie, sub centrala o balta de apa. M-am uitat direct la manometrul centralei 2,5 atunci (bănuiesc ca a trecut de 3 bari peste noapte). Am scos niste apa din calorifer sa scad presiunea din instalație. De 3 zile o urmaresc, temperatura in instalație 60 grade, creste peste noapte de la 1,3 la 2,3 bari, nu refulează. Azi am închis robinetul de alimentare cu apa rece (coloana principala) in funcționare 60 de grade 1,9-2,0 bari, la rece 20 grade 1,4-1,5 bari. Acum mi-am făcut gânduri rele din: are pori in schimbător de caldura sau are membrana rupta la vasul de expansiune. Dar ma gândesc ca odată cu refularea apei am pierdut presiunea din instalatie si de fapt principala problema sa fie robinetul de încărcare, deoarece când este coloana de apa rece închisă functioneaza exemplar?
  • bambucea
    Membru Marcant
    • 13.iun.2014
    • 313

    #2
    Răspuns la: Probleme centrala termica

    Inlocuiti robinetul de incarcare.
    Verificati si presiunea aerului in vasul de expansiune.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6882

      #3
      Răspuns la: Probleme centrala termica

      Se poate sa fie o problema la vasul de expansiune. Cu instalaia golita de apa verificati presiunea de incarcare a vasului de expansiune . Cel mai bine ar fi sa chemati un instalator autorizat sa verifice vasul de expansiune si serpentina.
      Ultima editare de Maestrul Max; 27.nov.2014, 18:52.
      Cu stima.

      Comentariu

      • laeucigasul
        Incepator
        • 03.nov.2010
        • 65

        #4
        Răspuns la: Probleme centrala termica

        Am discutat cu cineva. Mi-a zis ca robinetul de incarcare este vinovatul, nu mai închide bine. Mi-a zis ca o sa verifice si vasul de expansiune, să-l completeze cu aer etc.

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6882

          #5
          Răspuns la: Probleme centrala termica

          Mai repede este "vinovat" vasul de expansiune. Robinetul de incarcare nu are nici un defect deoarece atunci cand este inchis variatia de presiune in instalatie este aproape de zero.
          Cu stima.

          Comentariu

          • gmtiby
            Living Legend
            • 24.oct.2008
            • 1192

            #6
            Răspuns la: Probleme centrala termica

            Postat în original de laeucigasul
            Am o centrala termica pe gaz, ROMSTAL vision dual 24, de aproximativ 7 ani. A funcționat impecabil in această perioada, dar acum câteva zile dintr-o dimineata am găsit pe gresia din bucatarie, sub centrala o balta de apa. M-am uitat direct la manometrul centralei 2,5 atunci (bănuiesc ca a trecut de 3 bari peste noapte). Am scos niste apa din calorifer sa scad presiunea din instalație. De 3 zile o urmaresc, temperatura in instalație 60 grade, creste peste noapte de la 1,3 la 2,3 bari, nu refulează. Azi am închis robinetul de alimentare cu apa rece (coloana principala) in funcționare 60 de grade 1,9-2,0 bari, la rece 20 grade 1,4-1,5 bari. Acum mi-am făcut gânduri rele din: are pori in schimbător de caldura sau are membrana rupta la vasul de expansiune. Dar ma gândesc ca odată cu refularea apei am pierdut presiunea din instalatie si de fapt principala problema sa fie robinetul de încărcare, deoarece când este coloana de apa rece închisă functioneaza exemplar?
            V-ati gandit ca e posibil ca supapa de siguranta sa nu mai tina si sa scape presiune ? Dupa o anumita perioada, acel arc cedeaza, iar supapa nu mai tine presiunea la care era ea setata din fabrica (3 bari, 2.5, etc ) acelasi lucru l-a patit si socrul meu, avand centrala vreo 10 ani, am schimbat-o.

            Bafta

            Comentariu

            Procesare...