Setare centrala temperatura tur

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dany2008
    Incepator
    • 10.iun.2008
    • 72

    Setare centrala temperatura tur

    Salut,

    Va rog mult sa ma ajutati in problema de mai jos:

    am o centrala in condensatie VIESSMAN VITODENS 100 35KW si in momentul de fata o am setata in felul urmator:

    - presiunea in instalatie este la rece de 1,4 bari
    - temperatura de incalzire agent termic ( butonul este setat pe 4 sau mai bine zis la punct ) acolo unde se spune ca are randament maxim in condensare. temperatura pe tur la aceasta setare nu creste peste 55 grade. cand arzatorul merge la maxim atunci presiunea urca de la 1,4 la 1,8 , chiar 2.

    Am urmatoarele intrebari:
    in conditiile in care maresc temperatura pe tur de la 55 la sa zicem 70 grade este posibil sa creasca si presiunea ? care este limita maxima admisa a presiunii astfel incat sa nu existe probleme ? in conditiile in care afara sunt temperaturi de - 10 , zile geroase este recomandat la centralele in condensatie sa maresti temperatura pe tur ? care este maximul acesteia la centrala mai sus mentionata sau in general ?

    multumesc anticipat
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2298

    #2
    Răspuns la: Setare centrala temperatura tur

    Postat în original de dany2008
    Salut,
    1.Instalatia nu a fost dimensionata corect.

    Cand afara sunt -15*C, temperatura pe tur nu ar trebui sa urce peste 50*C, dar in casa sa se atinga temperatura dorita (21-22-24*C).


    2.Daca presiunea in instalatie variaza atat de mult (1.4-2 bar) sunt mai multe variante, printre care:
    - presiune initiala prea mare.
    - vas expansiune subdimensionat.
    - vas de expaniune cu probleme (pierdut aer, fisurat balonul, etc).
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • dany2008
      Incepator
      • 10.iun.2008
      • 72

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Setare centrala temperatura tur

      multumesc
      in ce sens nu a fost dimensionata corect ? deci sa inteleg ca la centralele de tip in condensatie ...nu trebuie reglata temperatura peste 50 grade ?
      presiunea 1,4 la rece este prea mare ? trebuie sa mai dau afara niste apa ? sa o aduc la 1,2 ? sau ce solutie recomandati ?
      instalatia este noua , de 1 an de zile. vas de expansiune subdimensionat ? cum adica ? deci la 270 mc de incalzit am cumparat o centrala de 35 kw si vasul de expansiune aferent ...am cumparat centrala cu boiler , senzori, vas de expansiune ect de la aceeasi firma ...
      astept lamuriri
      multumesc

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2298

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Setare centrala temperatura tur

        Postat în original de dany2008
        multumesc
        in ce sens nu a fost dimensionata corect ? deci sa inteleg ca la centralele de tip in condensatie ...nu trebuie reglata temperatura peste 50 grade ?
        Corect, sursa de incalzire (radiator, incalzire in pardoseala, pereti, ventiloconvector sau ce sursa se foloseste la fiecare aplicatie) trebuie dimensionata astfel incat ea sa poata asigura cele 22-24*C in interior cu o temperatura de tur de doar 50*C.

        Postat în original de dany2008
        presiunea 1,4 la rece este prea mare ? trebuie sa mai dau afara niste apa ? sa o aduc la 1,2 ? sau ce solutie recomandati ?
        De regula, centralele au presiunea din vasul de expansiune (partea de aer a acestuia) undeva la 1 - 1.5 bar. Din cate imi aduc aminte, la cele pe gaz, au o presiune de 1 bar.
        Ca urmare, la rece, presiunea in instalatie ar fi ok sa fie egala cu aceasta (adica tot 1 bar).


        Postat în original de dany2008
        vas de expansiune subdimensionat ? cum adica ?
        Adica, datorita dimensiunilor reduse, vasele de expansiune ale acestor centrale au pana in 10-12 litri.
        Daca aveti o casa mare, cu trasee si radiatoare numeroase/mari, atunci este posibil ca acest vas sa fie prea mic pentru a putea prelua dilatarile respective.
        Insa, tind sa cred ca presiunea statica este prea mare si de aceea aceasta fluctuatie.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2107

          #5
          Răspuns la: Setare centrala temperatura tur

          Chiar daca sunt pe langa topic, vreau sa va intreb ceva.
          Care este temperatura recomandata pe tur la o instalatie de incalzire realizata cu teava din PPR alb cu insertie?
          Am centrala reglata la o temperatura maxima de functionare de 70 grade Celsius.
          Pe net am gasit ca tevile de acest gen pot fi folosite pana la temperaturi de 95 de grade Celsius.

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2298

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Setare centrala temperatura tur

            Postat în original de fanero
            Care este temperatura recomandata pe tur la o instalatie de incalzire realizata cu teava din PPR alb cu insertie?
            In general o temperatura cat mai scazuta posibil, caci odata cu cresterea temperaturii polipropilena "imbatraneste" mai repede.

            Dar, ca si valori maxime de functionare, pentru cele cu fibra compozita este de 110*C iar pentru cele cu aluminiu de 95*C.

            O temperatura de 70*C este in limite si se poate folosi.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2107

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Setare centrala temperatura tur

              Postat în original de cheluakame
              O temperatura de 70*C este in limite si se poate folosi.
              Multumesc.
              Ca intotdeauna de ajutor.

              Comentariu

              Procesare...