Calorifer sau aeroterma

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • udrzone
    Incepator
    • 24.nov.2013
    • 6

    Calorifer sau aeroterma

    Salut.
    Am nevoie de un sfat.
    Anul trecut am cumparat un calorifer cu ulei (am trecut iarna cu el), recent i-am dat drumul si se incinve dar in camera nu se mai face cald. Estimez camera are undeva la 5x5 m
    Ce ar fii de preferat si mai bun in situatia mea un calorifer pe ulei sau o aeroterma de perete mare cat un aparat de aer conditionat ?
    Sau poate stiti voi un alt sistem electric de incalzire..
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #2
    Răspuns la: calorifer sau aeroterma

    Ar merge un convector electric cu termostat , dar depinde si de particularitatile camerei care trebuie incalzita .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • todorovicim
      Membru
      • 31.dec.2010
      • 181

      #3
      Răspuns la: Calorifer sau aeroterma

      Si de bani.Energia electrica e cam"fierbinte"la pret...

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2298

        #4
        Răspuns la: Calorifer sau aeroterma

        Postat în original de udrzone
        Salut.
        Am nevoie de un sfat.
        Anul trecut am cumparat un calorifer cu ulei (am trecut iarna cu el), recent i-am dat drumul si se incinve dar in camera nu se mai face cald. Estimez camera are undeva la 5x5 m
        Ce ar fii de preferat si mai bun in situatia mea un calorifer pe ulei sau o aeroterma de perete mare cat un aparat de aer conditionat ?
        Sau poate stiti voi un alt sistem electric de incalzire..
        Problema se datoreaza peretilor reci.
        Caloriferul trebuie sa functioneze 1-2 zile pana peretii vor intra in echilibru termic.

        O aeroterma/convector va incalzi aerul din camera rapid, insa odata ce s-a oprit, frigul se va resimti imediat.
        Daca aveti finante, instalati un AC inverter, cu un SCOP cat mai ridicat si astfel veti incalzi casa si rapid dar va consuma si mai putin.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        Procesare...