Brichete cocs

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bulba grig
    Membru Marcant
    • 27.oct.2011
    • 364

    Brichete cocs

    Cat de bune /rentabile credeti ca sunt aceste brichete de cocs , la un cazan viadrus u22 de 35kw , 7 elementi ? se merita la pretul de 1000 ron /tona . am citit ca acest cazan ar avea un consum de cocs de cca 5 kg/h . Ce inseamna asta , cam ce caldura ofera aceste 5 kg ? Am si lemne , dar sunt incantat de acesti saci (25 kg/sac) cu cocs .Astept opinii ! multumesc .
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Răspuns la: Brichete cocs

    Vedeti date tehnice aici: http://i.dedeman.ro/media/file/file/...chete_cocs.pdf
    Cu stima.

    Comentariu

    • dani bota
      Membru
      • 12.sep.2012
      • 287

      #3
      Răspuns la: Brichete cocs

      Nu ma prea pricep dar daca consuma 5kg \h atunci ar trebui sa ajunga vreo 2,5 luni, dar intrebare mea (pt. ca am acelasi tip de cazan, este suficient doar cocs sau in combinatie cu ceva ca sa fie randament pt. cazan. Vad ca are valoare calorica f mare dar sa fie suficient 5 kg\h pt acest tip de cazan? Cine se pricepe sa ma lamureasca?

      Comentariu

      • bulba grig
        Membru Marcant
        • 27.oct.2011
        • 364

        #4
        Răspuns la: Brichete cocs

        Eu gandeam sa merg in pasii urmatori : aprind focul cu ceva subtirel , pun un plin de lemn , fag uscat APOI peste jarul format sa arunc 1/2 sac , adica 12,5 kg de cocs . deci un sac , ca este pus in saci de 25 kg , sa il folosesc in focul pe 2 zile . Eu in instalatie am si un puffer de 1250 l si acum in perioada asta fac focul odata la 24 ore . Aprins , si 2 plinuri de cazan cu lemne de fag , acum . De aceea ma gandeam sa inlocuiesc al doilea plin de cazan cu lemne , cu un rand de cocs .

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2298

          #5
          Răspuns la: Brichete cocs

          Postat în original de bulba grig
          Eu gandeam sa merg in pasii urmatori : aprind focul cu ceva subtirel , pun un plin de lemn , fag uscat APOI peste jarul format sa arunc 1/2 sac , adica 12,5 kg de cocs . deci un sac , ca este pus in saci de 25 kg , sa il folosesc in focul pe 2 zile . Eu in instalatie am si un puffer de 1250 l si acum in perioada asta fac focul odata la 24 ore . Aprins , si 2 plinuri de cazan cu lemne de fag , acum . De aceea ma gandeam sa inlocuiesc al doilea plin de cazan cu lemne , cu un rand de cocs .
          In primul rand, eu nu prea recomand folosirea centralelor clasice astfel.

          Eu recomand aprinderea focului de sus in ele (prima sarja).

          Iar atunci cand exista si necesitatea celei de a doua sarja, se impinge tot jarul spre spatele centralei si se pun lemne pana se umple, insa partea din spate, de deasupra jarului sa ramana libera pana sus, astfel flacara are loc sa se dezvolte.

          Cat despre brichete de cocs, 1 kg brichete cocs = ~1.8 kg lemne umiditate 20%.

          Data fiind situatia ca anul acesta nu am apucat sa cumpar suficiente lemne si a mai aparut inca o casa pe care trebuie sa o incalzesc, am ales sa cumpar brichete de paie la 350 ron/tona.
          Sunt ok, sunt cam echivalentul la lemne (si ca pret, si ca putere calorifica), insa lasa cenusa multa.
          Daca la lemne scot cenusa la saptamana, la brichetele acestea de paie trebuie sa scot dupa fiecare foc (noroc ca-s doar 2 toata ziua).
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • bulba grig
            Membru Marcant
            • 27.oct.2011
            • 364

            #6
            Răspuns la: Brichete cocs

            Nu am inteles faza cu/ aprinderea de sus/ ??? si brichete de PAIE ?!?! cum sunt /arata ? la noi la munte nu am auzit de asa ceva .

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2298

              #7
              Răspuns la: Brichete cocs

              Postat în original de bulba grig
              Nu am inteles faza cu/ aprinderea de sus/ ??? si brichete de PAIE ?!?! cum sunt /arata ? la noi la munte nu am auzit de asa ceva .
              Aprinderea de sus am tot prezentat-o:


              Brichetele de paie se gasesc in zona mea cel putin si sunt mai rentabile decat lemnele cumparate la ora actuala (care evident sunt ude, cel putin eu nu am gasit lemne uscate):



              Cat despre brichetele de cocs, am un prieten din Ungaria care le-a incercat.
              Pe langa faptul ca sunt "murdare", lasa si cenusa mai multa, si emana si un miros de sulf/ou clocit.
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • gmtiby
                Living Legend
                • 24.oct.2008
                • 1044

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Brichete cocs

                Postat în original de cheluakame
                In primul rand, eu nu prea recomand folosirea centralelor clasice astfel.

                Eu recomand aprinderea focului de sus in ele (prima sarja).

                Iar atunci cand exista si necesitatea celei de a doua sarja, se impinge tot jarul spre spatele centralei si se pun lemne pana se umple, insa partea din spate, de deasupra jarului sa ramana libera pana sus, astfel flacara are loc sa se dezvolte.

                Cat despre brichete de cocs, 1 kg brichete cocs = ~1.8 kg lemne umiditate 20%.

                Data fiind situatia ca anul acesta nu am apucat sa cumpar suficiente lemne si a mai aparut inca o casa pe care trebuie sa o incalzesc, am ales sa cumpar brichete de paie la 350 ron/tona.
                Sunt ok, sunt cam echivalentul la lemne (si ca pret, si ca putere calorifica), insa lasa cenusa multa.
                Daca la lemne scot cenusa la saptamana, la brichetele acestea de paie trebuie sa scot dupa fiecare foc (noroc ca-s doar 2 toata ziua).
                Salut,
                Ce centrala termica ai ?

                Multumesc

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Brichete cocs

                  Postat în original de cheluakame
                  Eu recomand aprinderea focului de sus in ele (prima sarja). Iar atunci cand exista si necesitatea celei de a doua sarja, se impinge tot jarul spre spatele centralei si se pun lemne pana se umple, insa partea din spate, de deasupra jarului sa ramana libera pana sus, astfel flacara are loc sa se dezvolte.
                  De cate ori ati procedat asa ? Nu cred ca procedati practic asa, e doar teorie.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  Procesare...