Modificare instalatie gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • irina_g
    Incepator
    • 05.dec.2014
    • 1

    Modificare instalatie gaz

    Buna ziua,

    Am si eu o intrebare si sper ca cineva de pe acest forum sa ma poate ajuta cu un raspuns.

    Am cumparat un apartament de curand si are o centrala termica pe gaz instalata cam de prin 2000. As vrea sa schimb centrala si am fost la o firma sa intre ce si cum. Printre alte discutii am inteles ca teava de gaz ar trebui sa aiba 2 robineti. Ei bine, teava actuala are un singur robinet plus regulatorul (poate o mai fi un alt robinet ascuns, dar eu nu l-am vazut). Pentru siguranta si ca sa fie totul ca la carte as prefera sa adaug al doilea robinet.

    Intrebare este daca trebuie modificat si reautorizat proiectul de gaz pentru a adauga un nou robinet?

    De asemenea, momentan nu am montat niciun detector de gaze si as sa montez unul (probabil cu electrovana) . Aceeasi intrebare, trebuie modificat proiectul de gaz pentru asta?

    Multumesc mult,
    Irina
    Ultima editare de irina_g; 05.dec.2014, 23:36.
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12200

    #2
    Răspuns la: Modificare instalatie gaz

    Daca nu aveti actele instalatiei de gaz , se poate scoate duplicat si verifica .( mai complicat sa faceti asta personal )
    Daca instalatia corespunde proiectului , pt montare electrovalva si senzor gaz , nu este nevoie de proiect , este suficienta o revizie .
    Daca instalatia nu este conform proiectului , si doriti mentinerea ei in actuala configuratie , se face proiect .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    Procesare...