Care este ea mai buna solutie de incalzit apartament la bloc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6453

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Care este ea mai buna solutie de inca

    Postat în original de cheluakame
    [...] PDC nu am introdus-o in aceasta comparatie a consumului caci ea se "bate" si la pretul actual cu gazul. [...] (din nou excludem PDC) [...] Acum, ca se fac calcule pe termen lung, adaugand in calcul si valoarea investitiei, evolutia preturilor, etc, evident se schimba rezultatele.
    Și atunci, de ce să nu trecem pe PDC?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2394

      #17
      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Care este ea mai buna sol

      Postat în original de RaduCA
      Și atunci, de ce să nu trecem pe PDC?
      La PDC ramane inca "problema" costului de investitie. De aceea trebuie verificat in functie de aplicatie.

      Daca avem un apartament cu un necesar de 2 kw, atunci este rentabil sa se treaca pe PDC caci radiatoarele pot fi dimensioante si la 38/35 sau in jurul acestor valori, deci COP acceptabil.

      Daca apartamentul are deja 7-8-10 kw, atunci este nevoie de incalzire in pardoseala, sau in pereti, ori ventilo-convectoare/unitati interne si astfel creste pretul de investitie si nu se stie cat de rentabil mai este pana nu se fac ceva calcule.

      Oricum, eu unul sunt pro acestor pompe mai ales faptului ca pot asigura si racirea pe timp de vara.

      Daca discutam si de o pompa aer-aer cu posibilitatea prepararii ACM prin racirea apartamentului vara (exemplu Mr Slim+) sau cu sistem HRV incorporat (Ex vitotres sau Nibe) cu atat mai bine.
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6453

        #18
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Care este ea

        Postat în original de cheluakame
        [...] pentru a incalzi 100 litri apa de la 10 la 50*C pe gaz se plateste circa 0.7 ron iar electric se ajunge la 2.5 ron (din nou excludem PDC). [...]
        Și, din nou, întreb: de ce să excludem PDC? Eu unul, deja am început să-mi fac calculele pentru o PDC aer-apă pentru un apartament de 70 mp (un necesar de încălzire de ≈ 7÷9 kW).


        Postat în original de cheluakame
        [...] S-ar mai putea introduce o comparatie intre plita cu gaz din retea si un randament de 40-50% si o plita cu inductie de 85-90%, iar in acest caz, 1 kwh gaz ar ajunge la ~0.30 ron, iar cel electric la 0.6 ron. [...]
        Ar mai fi unele detalii de luat în seamă, precum că gătitul cu energie electrică este „termostatat” (nu „suge” continuu) și este mai sănătos.


        Postat în original de cheluakame
        La PDC ramane inca "problema" costului de investitie. De aceea trebuie verificat in functie de aplicatie. [...]
        Corect.


        Postat în original de cheluakame
        [...] Daca apartamentul are deja 7-8-10 kw, atunci este nevoie de incalzire in pardoseala, sau in pereti, ori ventilo-convectoare/unitati interne si astfel creste pretul de investitie si nu se stie cat de rentabil mai este pana nu se fac ceva calcule. [...]
        Eu cred că o instalație cu radiatoare ale cărei performanțe să se aproprie (pentru că de egalat, nici nu se pune problema) de cele ale uneia de încălzire în pardoseală va avea un cost cu cel mult 10% sub concurenta ei. Oricum, principial, aveți perfectă dreptate cînd spuneți că trebuie făcute calcule înainte de a trece la fapte.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2342

          #19
          Răspuns la: Care este ea mai buna solutie de incalzit apartament la bloc

          Degeaba se fac calcule ...atata timp cat nu stim calitatea gazului !

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2394

            #20
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: C

            Postat în original de RaduCA
            Și, din nou, întreb: de ce să excludem PDC? Eu unul, deja am început să-mi fac calculele pentru o PDC aer-apă pentru un apartament de 70 mp (un necesar de încălzire de ≈ 7÷9 kW).
            Ma bucur de alegerea facuta.

            Cand spun ca exclud PDC, cum am spus si anterior, o fac datorita costurilor.
            Un boiler cu PDC costa circa 1000 euro , are un COP de 3, dar fura caldura tot din casa ...

            Daca discutam de un sistem de incalzire si ACM, evident situatia sta diferit.

            Postat în original de RaduCA
            Ar mai fi unele detalii de luat în seamă, precum că gătitul cu energie electrică este „termostatat” (nu „suge” continuu) și este mai sănătos.
            Sunt total de acord.
            Nu ma intelegeti ca as fi pro sau contra gazului ori a pompelor de caldura sau energiei electrice.


            Postat în original de RaduCA
            Eu cred că o instalație cu radiatoare ale cărei performanțe să se aproprie (pentru că de egalat, nici nu se pune problema) de cele ale uneia de încălzire în pardoseală va avea un cost cu cel mult 10% sub concurenta ei. Oricum, principial, aveți perfectă dreptate cînd spuneți că trebuie făcute calcule înainte de a trece la fapte.
            Pai, pentru a putea functiona destul de ok, radiatoarele ar trebui sa functioneze undeva la 40*C tur.
            La un necesar de 7 kw, puterea totala data de producator la 90/70 ar trebui sa fie de ~40 kw.
            La 70 mp, banuiesc ca sunt 3 camere+bucatarie+baie+hol.

            Considerand baia si holul o incapere (doar pentru calcule) ar fi nevoie de 5 radiatoare, fiecare a cate 8 kw, deci circa 1300 ron pentru fiecare.

            La 45*C tur, puterea ar scade la 28kw, deci 5.6 kw, ~950 ron/radiator.

            Oricum ar fi numai 1000 euro se plateste pe radiatoare.
            Pompa de caldura mai costa si ea inca 4000 euro.
            Boiler inca 500, alte accesorii (tevi, robinete termostatate) 300 euro.
            Adica ~6000 euro doar incalzire si ACM.

            Daca se doreste si racire, se schimba radiatoarele cu ventilo sau doar se adauga ventiloconvectoare si pretul mai creste cu 1000-2000 euro.
            Adica se ajunge cu pompa pana la 8000 euro (asta groso-modo caci se poate trece si peste).

            Si la 45*C tur, COP-ul unui Mitsu spre exemplu scade la 2.8 fata de 3.5 cate are la 35*C tur.

            Acum, intelegeti de ce zic ca totusi nu este o varianta prioritara in fata gazului, cu toate ca sunt fan-ul acestora.

            A, ca suntem intr-o zona unde gazele vor ajunge doar peste 3-4-5-6 ani, atunci da, se preteaza fara probleme.


            P.S. Ca si solutie de incalzit la apartament, ar mai fi aparate AC. Insa si acestea ajung la cateva mii de euro pentru a putea functiona si in plina iarna, pentru a nu se trece pe electric 1:1.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • sisica_si
              Membru Marcant
              • 19.dec.2013
              • 937

              #21
              Răspuns la: Care este ea mai buna solutie de incalzit apartament la bloc

              Dinpunctul meu de vedere se poate inchide acest topic.
              Multumesc de participare.

              Comentariu

              Procesare...