Recomandare calorifere aluminiu vs otel

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Constructorul86
    Incepator
    • 24.dec.2014
    • 53

    Recomandare calorifere aluminiu vs otel

    Se da urmatoarea problema: casa noua, izolata cu polistiren grafitat, cu geamuri tripan, gata pregatita pentru sistemul de incalzire.
    Constanta: centrala termica in condensatie de 35KW (deja achizitionata).
    Variabile: caloriferele.

    Am tot citit despre caloriferele din aluminiu si cele din otel, am vazut avantajele si dezavantajele pentru ambele tipuri, am vazut si diferentele de pret pentru ambele tipuri (aluminiul este cam cu 75% mai scump decat otelul).
    Se justifica din punct de vedere financiar achizitionarea caloriferelor din aluminiu, avand in vedere ca agentul termic va functiona cu o temperatura de aproximativ 50 grade C?
    Ce ofera aluminiul suplimentar pentru centralele in condensatie?

    Multumesc!
  • insolventul
    Membru
    • 26.iul.2012
    • 235

    #2
    Răspuns la: Recomandare calorifere aluminiu vs otel

    Ati dat doua variante, aluminiu si otel.
    Eu as alege o a treia varianta, anume, fonta.
    Poate sunt de moda veche,nu sunt in pas cu tehnologia moderna, totusi ... .
    De ce nu?

    Comentariu

    • Constructorul86
      Incepator
      • 24.dec.2014
      • 53

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Recomandare calorifere aluminiu vs otel

      Postat în original de insolventul
      Ati dat doua variante, aluminiu si otel.
      Eu as alege o a treia varianta, anume, fonta.
      Poate sunt de moda veche,nu sunt in pas cu tehnologia moderna, totusi ... .
      De ce nu?
      Nu am mentionat varianta cu fonta din urmatoarele motive:
      - Caloriferele din fonta au costuri de vreo 5 ori mai mari decat celelalte;
      - Sunt mult mai greu de montat si de transportat din cauza greutatii;
      - Au o putere termica mult mai mica in utilizarea cu o centrala termica in condensatie (temperatura pe tur de 50 grade). De exemplu, un calorifer din fonta de 685 are la delta t de 50 grade o putere termica de 93W per element (un element avand 60mm). Un calorifer din aluminiu de 682 are 133W per element (80mm) la acelasi delta t. Asta inseamna ca la un metru de calorifer, fonta imi da 1550W iar aluminiul imi da 1660W.
      Asta este doar exemplul din specificatiile tehnice, pt ca centrala in condensatie functioneaza la un delta t si mai mic de 50.

      Asadar spune-mi tu, de ce sa imi pun aceste calorifere? Poate am facut eu calculele gresite si comentariul tau este unul valid, insa trebuie sa vii cu argumente care sa iti sustina comentariul.

      Comentariu

      • sonne
        Incepator
        • 24.aug.2009
        • 54

        #4
        Răspuns la: Recomandare calorifere aluminiu vs otel

        Si eu sunt in aceeasi faza, de alegere a caloriferelor. Dupa multe "sapaturi" pe net (inclusiv forumuri din alte tari) si intrebat in stanga si in dreapta, am ajuns la concluzia ca investitia in radiatoare de aluminiu nu se justifica, diferenta de costuri se amortizeaza in cca 10 ani, adica durata de viata a caloriferelor de otel. Pe de alta parte, trebuie sa fim pregatiti sa tratam caloriferele de otel ca fiind simple consumabile cu durata de viata de max. 10 ani. Iar pentru linistea mea, o sa tratez apa care se recircula in sistemul de incalzire.
        Un dezavantaj al aluminiului ar fi incompatibilitatea cu circuitele din cupru.
        Deci, eu sunt aproape decis sa merg pe radiatoare de otel. Dar sa vedem ce zic si alti colegi de forum ...

        Comentariu

        • Scifficus
          Membru Marcant
          • 23.iun.2013
          • 857

          #5
          Răspuns la: Recomandare calorifere aluminiu vs otel

          S-a mai mentionat si cu alte ocazii:

          1. Fonta.
          2. Otel.
          3. Aluminiu.

          Daca mergi pe otel, avand in vedere costurile totale, randament si alte bazaconii incearca sa le iei supradimensionate.

          Comentariu

          • Constructorul86
            Incepator
            • 24.dec.2014
            • 53

            #6
            Răspuns la: Recomandare calorifere aluminiu vs otel

            Supradimensionarea este clara, cu un coeficient de 1.2 - 1.3 avand in vedere ca este in condensatie.
            De ce pui pe primul loc fonta? Asta este un top general? Pt ca pe condensatie, conform calculelor de mai sus, nu merita absolut deloc sa iau fonta. O sa am mai frig in casa, pe bani multi.

            Comentariu

            • sonne
              Incepator
              • 24.aug.2009
              • 54

              #7
              Răspuns la: Recomandare calorifere aluminiu vs otel

              Fonta se potrivește la Peleș ... nu e cazul casei mele
              Supradimensionare? De ce? Purmo ofera un calculator pentru radiatoare, se pot alege caloriferele in functie de temperaturile tur-retur ale agentului termic (50/40 pentru eficienta maxima dar si dimensiuni pe masura ale caloriferelor): http://www.purmo.com/ro/produse/calculator-3.htm
              Atentie ca si centrala trebuie dimensionata conform acelorasi temperaturi pentru tur/retur.
              Ultima editare de sonne; 06.ian.2015, 15:55.

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                #8
                Răspuns la: Recomandare calorifere aluminiu vs otel

                Sfatul meu este sa nu va ghidati dupa softul lor de dimensionare ci sa apelati la un inginer proiectant de instalatii. In privinta tipului de radiator din punctul meu de vedere ordinea ar fi urmatoare :

                1. Radiatoare cu tuburi de otel (similare cu cele vechi de fonta);
                2. Radiatoare de aluminiu;
                3. Radiatoare din tabla de otel;
                4. Restul.

                Comentariu

                • calin.diaconu
                  Administrator
                  • 17.mar.2005
                  • 417

                  #9
                  Am cautat (azi - 10 Februarie 2020) pentru casa mea, calorifere din otel - foto mai jos (incep de la 117 RON si ajung sa depaseasca chiar 1.400 RON - asa numitele port-prosoape - scuzati poza pixelata!) ... Oare caloriferele din aluminiu sunt mai bune? mai scumpe? de ce?

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	calorifer otel.PNG 
Afișări:	6741 
Mărime:	30,7 KB 
ID:	677798 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	portprosop.PNG 
Afișări:	6066 
Mărime:	24,7 KB 
ID:	677799
                  www.calindiaconu.com

                  Comentariu

                  Procesare...