Probleme incalzire in pardoseala !

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Ionut.marghi
    Incepator
    • 06.ian.2015
    • 1

    Probleme incalzire in pardoseala !

    Se da o camera de 18mp avand incalzire in pardoseala. Am urmatorul tablou cu 2 circuite:
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	10921704_853393548015214_751612709_n.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	165,8 KB 
ID:	639773
    problema este urmatoarea : Desi robinetul de la termostat este deschis la maxim, cand pun mana pe teava in pct 1 aceasta are o temperatura mare ( este normal ca doar apa vine din centrala pe gaz), iar cand pun mana pe teava in pct 2 aceasta are o tempertura destul de mica desi asa cum am mai zis robinetul este deschis la maxim.


    Problema este ca temperatura in camera nu trece de 19 grade.
  • insolventul
    Membru
    • 26.iul.2012
    • 233

    #2
    Răspuns la: Probleme incalzire in pardoseala !

    Apa fierbinte ce vine de la centrala se amesteca cu returul, api pompa o preia si o duce in tur dar mai rece.
    Cel putin asa se vede in foto.

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2394

      #3
      Răspuns la: Probleme incalzire in pardoseala !

      Postat în original de Ionut.marghi
      Se da o camera de 18mp avand incalzire in pardoseala. Am urmatorul tablou cu 2 circuite:
      [ATTACH=CONFIG]87638[/ATTACH]
      problema este urmatoarea : Desi robinetul de la termostat este deschis la maxim, cand pun mana pe teava in pct 1 aceasta are o temperatura mare ( este normal ca doar apa vine din centrala pe gaz), iar cand pun mana pe teava in pct 2 aceasta are o tempertura destul de mica desi asa cum am mai zis robinetul este deschis la maxim.


      Problema este ca temperatura in camera nu trece de 19 grade.
      Teoretic in punctul 2 temperatura ar trebui sa ajunga pana la 50*C cu robinetul termostatat deschis la maxim.

      Sunt 2 variante.
      1. Cu temperatura de tur mai ridicata se depasea limita pe suprafata finisajului (28-29*C) si ca urmare instalatorul a limitat temperatura prin montarea capului termostatic intr-o anumita pozitie inca sa nu poata deschide mai mult.
      2. Este redus debitul prin GPA din robinetul de retur sau cel de KVS, astfel pompa acestuia trage mai mult de pe retur decat din centrala.
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #4
        Răspuns la: Probleme incalzire in pardoseala !

        Ce temperatura are pardoseala si ar mai fi interesant daca puteti masura ce temperatura are conducta ce pleaca inspre pardoseala.

        Comentariu

        • grifonul_alb
          Incepator
          • 22.oct.2006
          • 43

          #5
          Răspuns la: Probleme incalzire in pardoseala !

          Cum se numeste piesa dintre robinetul termostatat si pompa de recirculare (mai ales acel capat negru)?
          Si daca puteti sa-mi spuneti ce face ea.

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            #6
            Răspuns la: Probleme incalzire in pardoseala !

            Este o vana de amestec ce mentine temperatura pe tur la o anumita valoare amestecand returul din pardoseala cu turul de la centrala termica.

            Comentariu

            • danM
              Membru
              • 11.feb.2008
              • 199

              #7
              Răspuns la: Probleme incalzire in pardoseala !

              La acel capat negru trebuie sa umbli, sa incerci sa mai inchizi cred, sau sa mai deschizi, trebuie probat daca creste temperatura. Este cred un ventil care limiteaza debitul, nu are legatura cu temperatura apei ci cu volumul de apa care este aspirat de pompa din cele 2 cai ( tur centrala si retur instalatie pardoseala). posibil la tine sa traga mai mult din retur decat din turul de la centrala, chiar daca robinetul termostat e deschis la maxim.

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2394

                #8
                Răspuns la: Probleme incalzire in pardoseala !

                Robinetul negru regleaza KVS-ul prin pompa (maxim 2mc/h) . Adica atat returul IPAT cat si turul centrala.
                Pentru a putea limita ecartul in functie de puterea necesara.

                Debitul din centrala este reglat din robinetul de KVS rosu si de cel termostatic.
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • Dd
                  Incepator
                  • 28.nov.2004
                  • 7

                  #9
                  Răspuns la: Probleme incalzire in pardoseala !

                  Vana de amestec regleaza temperatura in punctul 2 unde trebuie sa ai ~ 40 grade.

                  Comentariu

                  Procesare...