Pompa compatibila centrala termica format zip 25 OF

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • vlad2005
    Incepator
    • 08.iun.2008
    • 87

    Pompa compatibila centrala termica format zip 25 OF

    Am o centrala termica mai veche de la romstal. Este marca Sime iar pe documentatie scrie: "format zip 25 OF"
    Imi poate spune cineva ce pompa de circulatie este compatibila pentru aceasta centrala?
    Incerc sa gasesc ceva pe la dezmembrari, nu stiu daca se merita. Mi-ar prinde bine un sfat.
    In plus cartea tehnica de la romstal este pentru doua modele de centrale: format zip 25 OF si 25 BF-30 BF. Sunct compatibile pompele de circulatie pentru cele doua?

    Multumesc anticipat!
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6869

    #2
    Răspuns la: pompa compatibila centrala termica format zip 25 OF

    E greu sa dati jos capacul centralei si sa vedeti ce marca/tip de pompa recirculare este ?
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2395

      #3
      Răspuns la: pompa compatibila centrala termica format zip 25 OF

      Ce suprafata incalziti cu centrala si cate radiatoare?
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #4
        Răspuns la: pompa compatibila centrala termica format zip 25 OF

        Ca sa fiti sigur ii puteti contacta pe cei de la Romstal sa va spuna exact modelul si caracteristicile pompei, nu este obligatoriu sa si cumparati de la ei. Spun sa faceti asta deoarece centralele Sime din cate stiu sunt / au fost vandute doar de Romstal.

        Comentariu

        • vlad2005
          Incepator
          • 08.iun.2008
          • 87

          #5
          Răspuns la: pompa compatibila centrala termica format zip 25 OF

          imi cer scuze, am vrut sa simplific discutia.
          De fapt centrala este a unei rude indepartate mai in varsta. Pompa face zgomot destul de puternic si i s-a spus ca trebuie schimbata. Cel de la service a zis ca lucrarea costa 750 lei.
          incercam sa gasesc o solutie mai ieftina pentru dansa.
          Deci iese din discutie solutia de a demonsta centrala, ca nu am acces la ea si proprietarul nu poate face asta.
          Despre suprafata, este un apartament micut de 2 camere. Nu stiu exact cate calorifere are, dar i-am recomandat sa monteze un termostat deoarece centrala functioneaza mult si probabil de aceea s-a dus pompa.
          Retin si ideea de a intreba la romstal, dar am sentimentul ca nu am sa aflu mare lucru. Deocamdata nu am reusit sa vorbesc cu cineva de la service.

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2395

            #6
            Răspuns la: pompa compatibila centrala termica format zip 25 OF

            Postat în original de vlad2005
            imi cer scuze, am vrut sa simplific discutia.
            De fapt centrala este a unei rude indepartate mai in varsta. Pompa face zgomot destul de puternic si i s-a spus ca trebuie schimbata. Cel de la service a zis ca lucrarea costa 750 lei.
            incercam sa gasesc o solutie mai ieftina pentru dansa.
            Deci iese din discutie solutia de a demonsta centrala, ca nu am acces la ea si proprietarul nu poate face asta.
            Despre suprafata, este un apartament micut de 2 camere. Nu stiu exact cate calorifere are, dar i-am recomandat sa monteze un termostat deoarece centrala functioneaza mult si probabil de aceea s-a dus pompa.
            Retin si ideea de a intreba la romstal, dar am sentimentul ca nu am sa aflu mare lucru. Deocamdata nu am reusit sa vorbesc cu cineva de la service.
            In cazul in care discutam de 2 camere si 4 radiatoare atunci orice pompa care se potriveste acolo va fi buna.
            Debitul si inaltimea de coloana intr-o astfel de instalatie nu sunt mari si deci nu este nevoie de o pompa puternica.

            Un termostat de ambinet este intr-adevar bun si pentru uzura pompei/centralei dar si pentru economie la factura.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • vlad2005
              Incepator
              • 08.iun.2008
              • 87

              #7
              Răspuns la: Pompa compatibila centrala termica format zip 25 OF

              Intrebarea este care se potriveste? Au un cod ceva, ce ar trebui să caut?

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                #8
                Răspuns la: Pompa compatibila centrala termica format zip 25 OF

                Intradevat in cazul de fata cam orice pompa de agent termic este buna.

                Comentariu

                Procesare...