Debransare apa rece si centrala termica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coolgirl
    Incepator
    • 31.ian.2015
    • 9

    Debransare apa rece si centrala termica

    Buna seara.de de curand am aflat ca datorita rau platnicilor din bloc, APA rece va fi inchisa. Desi acest fapt ma supara enorm datorita faptului ca eu sunt la zi cu intretinerea,ma framanta mult mai tare faptul ca pot ramane astfel si fara caldura in plina iarna! Intrebarea mea este: poate functiona cetrala termica daca APA rece este oprita?si aici ma refer strict la incalzire, atata timp cat este deja APA in instalatie si nu se umbla la robinetul de APA calda?multumesc
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: debransare apa rece si centrala termica

    Daca circuitul e etans , nu sunt probleme , centrala poate functiona doar pe circuitul de incalzire . Totul este sa aveti o minima presiune pe instalatia cu calorifere ( 0,6 bar ) altfel centrala intra pe avarie .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3606

      #3
      Răspuns la: Debransare apa rece si centrala termica

      Postat în original de coolgirl
      Buna seara.de de curand am aflat ca datorita rau platnicilor din bloc, APA rece va fi inchisa. Desi acest fapt ma supara enorm datorita faptului ca eu sunt la zi cu intretinerea,ma framanta mult mai tare faptul ca pot ramane astfel si fara caldura in plina iarna! Intrebarea mea este: poate functiona cetrala termica daca APA rece este oprita?si aici ma refer strict la incalzire, atata timp cat este deja APA in instalatie si nu se umbla la robinetul de APA calda?multumesc
      Da o sa functioneze daca aveti presiunea minima necesara.

      Comentariu

      • Scifficus
        Membru Marcant
        • 23.iun.2013
        • 857

        #4
        Răspuns la: Debransare apa rece si centrala termica

        Si intre timp, daca taie aia apa, fa in asa fel incat sa le faci viata grea celor rau platnici.

        Nu distrugere, ci razboi psihic. Imagineaza-ti ca ar fi stimabilii nostri politicieni & co. si trateazai ca atare.
        Tara asta nu mai are nevoie de bun simt.

        Comentariu

        Procesare...