Izolatie tevi PPR prin pardoseala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ciudin
    Incepator
    • 14.sep.2010
    • 19

    Izolatie tevi PPR prin pardoseala

    Ajutooor!!
    Vreau să mă apuc de instalația de încălzire la casă. Am înțeles că trebuie să îmbrac țevile PPR cu o membrană, care costă cam cât PPR-ul. Ce alternative mai ieftine am? Cu ce pot înveli țevile în pardoseală să nu mă trezesc cu pocnituri prin pereți. Am trecut printr-o experiență de genul ăsta.
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    Răspuns la: Izolatie tevi PPR prin pardoseala

    Izolatie armaflex sau sa folositi conducte de PEX-A / B - polietilena reticulata de tip a sau b - trase prin tub de protectie.

    Comentariu

    • Scifficus
      Membru Marcant
      • 23.iun.2013
      • 857

      #3
      Răspuns la: Izolatie tevi PPR prin pardoseala

      Postat în original de Consultant climatizare
      Izolatie armaflex sau sa folositi conducte de PEX-A / B - polietilena reticulata de tip a sau b - trase prin tub de protectie.
      Best of the best.

      Daca se pozitioneaza teava cu tot cu izolatie in asa fel incat la o avarie sa se poata schimba este si mai bine.

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6452

        #4
        Răspuns la: Izolatie tevi PPR prin pardoseala

        Postat în original de Consultant climatizare
        [...] conducte de PEX-A / B - polietilena reticulata de tip a sau b - trase prin tub de protectie.
        Nu cumva „C” în loc de „B”?
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          #5
          Răspuns la: Izolatie tevi PPR prin pardoseala

          Exista A, B si C diferenta este de modul in care se realizeaza reticularea.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6452

            #6
            Răspuns la: Izolatie tevi PPR prin pardoseala

            Eu nu întrebam de existența unora sau altora... ci dacă Dvs. recomandați PE-Xb pentru instalații cu montaj îngropat.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • matea_bogdan
              Incepator
              • 03.feb.2015
              • 62

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Izolatie tevi PPR prin pardoseala

              Exact acelasi lucru ca pe RaduCA ma intereseaza si pe mine (recomandarea dvs.). Meseriasul meu zice ca nu are rost tubul de protectie pentru teava PEX, ca e mai bine sa fie bagata direct in shapa. Cica are ca avantaj o data ca incalzeste locul pe unde trece, a doua ca teava va sta fixa si nemiscata fiind incastrata acolo in shapa drept urmare nu are nici un motiv sa se sparga, nici nu are cum sa se dilate in nici un fel (in caz de temperatura/presiune accidentala mare) pentru ca nu ii da voie shapa.
              In afara de asta tot el zice ca la incalzirea prin pardoseala se foloseste oricum EXACT acelasi tip de teava (vorbim de PEX ) si acolo nu se pune nici un fel de tub de protectie mecanica, se ingroapa teava direct in sapa. Si atunci de ce sa nu o ingopam direct si in cazul nostru? Daca are dreptate si intr-adevar se foloseste acelasi tip de teava si la incalzirea prin pardoseala, mie mi se pare logic ce zice omul. Dar astept parerile voastre mai avizate.

              PS Nu vreau sa va stresez dar ar fi un pic de graba. Maine se duce omul la Romstal si mi-a zis sa ma hotarasc daca iau tuburile alea de protectie sau nu. Ca el nu le ia decat daca tin eu neaparat.
              Multumesc anticipat.
              Ultima editare de matea_bogdan; 19.feb.2015, 14:39.

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6452

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Izolatie tevi PPR prin pardoseala

                Postat în original de matea_bogdan
                [...] el zice ca la incalzirea prin pardoseala se foloseste oricum EXACT acelasi tip de teava (vorbim de PEX) si acolo nu se pune nici un fel de tub de protectie mecanica, se ingroapa teava direct in sapa. Si atunci de ce sa nu o ingopam direct si in cazul nostru? Daca are dreptate si intr-adevar se foloseste acelasi tip de teava si la incalzirea prin pardoseala, mie mi se pare logic ce zice omul. Dar astept parerile voastre mai avizate. [...]
                Eu zic că nu are dreptate, adică țeava folosită la încălzirea în pardoseală nu este „EXACT” aceeași cu cea de la pipe-in-pipe, chiar dacă amîndouă poartă aceeași denumire generică (PE-Xa sau PE-Xc).
                În plus, cea pentru încălzire în pardoseală trebuie să cedeze căldură șapei, iar cea în sistem pipe-in-pipe pentru radiatoare/apă NU. Și încă în plus, cea pentru încălzirea în pardoseală NU poate fi scoasă/înlocuită din șapă/pardoseală, cea în sistem pipe-in-pipe DA (ce-i drept, acest lucru va fi fezabil DOAR dacă cel care o montează știe ce face).

                Așadar, cu părere de rău pentru Dvs., opinia mea referitoare la „meseriașul Dvs.” este, pe (foarte) scurt: ALTUL! Și cred că la acest rezultat nu s-a ajuns doar din vina lui, ci și din cea a Dvs. (mai mult sau mai puțin).


                P.S. Dacă mai aveți nedumeriri sau întrebări, vă stau la dispoziție pe forum, în măsura timpului liber și a a cunoștințelor mele. Toate cele bune!
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • matea_bogdan
                  Incepator
                  • 03.feb.2015
                  • 62

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Izolatie tevi PPR prin pardoseala

                  merci de raspuns. am inteles. am mai citit si eu intre timp pe net si am ajuns la concluzia ca e mai bine sa iau pe-xa cu barieira de oxigen, de 16 (mi se pare superior pe-xb-ului si pe-xc-ului) de la romstal cu tub din ala de protectie mecanica pentru a putea scoate teava prin acel tub in caz de avarie. meseriasul e oarecum amic cu mine si studiem amandoi problemele - eu pe net, el mai intreaba colo-colo, deci e un fel de colaborare pana la urma(de platit platesc exact ca la un meserias adevarat). vina mea...e poate doar ca nu fac cu celelalt meserias care se ocupa doar de centrale, dar mi-a fost mai usor sa lucrez doar cu un om - pana acum baiatul asta mi-a pus termopanele (cu asta se ocupa de fapt) o sa-mi puna centrala, o sa toarne shapa, o sa gletuiasca si...e mai simplu. de facut a mai facut vreo 10-12 case pe care le stiu eu - el zice ca vreo 20. deci nu e chiar pe dinafara.

                  PS daca tot ati fost amabil si mi-ati zis ca pot sa va mai intreb : omul care se ocupa doar de centrale si montarea lor mi-a pus distribuitoarele cat mai aproape de centrala (aproape deasupra ei, centrala fiind in beci), dar...nu spre centrul casei deci traseele care pleaca din distribuitaor sunt mai lungi. baiatul asta cu care fac, a pus distribuitoarele spre centrul casei, asta insemnand vreo 2,5-3 metri mai lung traseul tevii principale (care pleaca din centrala). Acuma, la mintea mea, nu ar avea de ce sa influenteze prea mult cei 2,5 m si sa mearga centrala mai greu, dar asa zice omul care se ocupa de centrale. eu cred ca se pierde cel putin la fel de multa caldura si daca separi mai devreme tevile decat daca tii apa calda intr-o singura teava mai groasa. asta mergand pe logica. alte pareri?
                  Ultima editare de matea_bogdan; 20.feb.2015, 08:40.

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6452

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Izolatie tevi PPR prin pardoseala

                    Postat în original de matea_bogdan
                    [...] pana acum baiatul asta mi-a pus termopanele (cu asta se ocupa de fapt) o sa-mi puna centrala, o sa toarne shapa, o sa gletuiasca [...]
                    Nu știu dacă ați fost atent la ceea ce v-am spus eu ceva mai sus:
                    Postat în original de RaduCA
                    [...] cea pentru încălzirea în pardoseală NU poate fi scoasă/înlocuită din șapă/pardoseală, cea în sistem pipe-in-pipe DA (ce-i drept, acest lucru va fi fezabil DOAR dacă cel care o montează știe ce face). [...]


                    Postat în original de matea_bogdan
                    [...] PS daca tot ati fost amabil si mi-ati zis ca pot sa va mai intreb : omul care se ocupa doar de centrale si montarea lor mi-a pus distribuitoarele cat mai aproape de centrala (aproape deasupra ei, centrala fiind in beci), dar...nu spre centrul casei deci traseele care pleaca din distribuitaor sunt mai lungi. baiatul asta cu care fac, a pus distribuitoarele spre centrul casei, asta insemnand vreo 2,5-3 metri mai lung traseul tevii principale (care pleaca din centrala). Acuma, la mintea mea, nu ar avea de ce sa influenteze prea mult cei 2,5 m si sa mearga centrala mai greu, dar asa zice omul care se ocupa de centrale. eu cred ca se pierde cel putin la fel de multa caldura si daca separi mai devreme tevile decat daca tii apa calda intr-o singura teava mai groasa. asta mergand pe logica. alte pareri?
                    Nu este nici un fel de problemă cu poziționarea la distanță mai mare a distribuitoarelor/colectoarelor. Ulterior, dacă veți constata că se pierde prea multă căldură pe coloanele de la centrală la distribuție, acestea (coloanele) se pot termoizola.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Izolatie tevi PPR prin pardoseala

                      Postat în original de RaduCA
                      Eu nu întrebam de existența unora sau altora... ci dacă Dvs. recomandați PE-Xb pentru instalații cu montaj îngropat.


                      nu este diferenta mare intre ele, recomandarea mea este fix in ordinea alfabetica a lor.

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6452

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Izolatie tevi PPR prin pardoseala

                        Postat în original de Consultant climatizare
                        [...] recomandarea mea este fix in ordinea alfabetica a lor.
                        În acest caz, pentru a lămuri unele detalii, mă simt nevoit să reformulez întrebarea: Dvs. recomandați utilizarea PE-X-ului în ordine alfabetică?
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          #13
                          Răspuns la: Izolatie tevi PPR prin pardoseala

                          Da gradul de reticulare A este cel mai bun iar C-ul cel mai slab, deiferentele dintre ele nu sunt foarte mari dar sunt.

                          Comentariu

                          Procesare...