Pompa Caldura versus Centrala pe lemne cu gazeificare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ares23
    Incepator
    • 23.feb.2012
    • 38

    Pompa Caldura versus Centrala pe lemne cu gazeificare

    Salut,

    Imi puteti spune si mie cateva parri pro si contra legate de Pompele de caldura si centralele pe lemne cu gazeificare?

    Am o casa construita din BCA (p+e1[ 250mp] ). Inca nu am termoizolat-o pe exterior (dar ma gandesc la un 10-20 cm expandat).

    Nu stiu ce sa aleg intre cele 2, si as vrea sa aud cateva pareri ale cunoscatorilor si celor care au in posesie.


    Din start este o diferenta de pret. Dar facand abstractie de pretul achizitionarii siinstalarii, pentru care dintre cele doua ma va costa caldura mai ieftin iarna pe viitor si care dintre cele 2 solutii vor rezista mai mult in timp ?

    Multumesc mult,
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2390

    #2
    Răspuns la: Pompa Caldura versus Centrala pe lemne cu gazeificare

    Postat în original de ares23
    Salut,
    Daca sunteti in tema, inseamna ca stiti deja ca preturile difera in functie de COP-ul obitinut la PDC si pretul lemnelor.
    Adica, o pompa Aer-Apa, cu sistem de incalzire in pardoseala ce functioneaza in medie cu 35*C tur, are un COP de ~3 - 3.5, iar cele Sol-Apa/Apa-Apa, are unul aproape de 5.

    Ca urmare, pretul kwh pentru prima ar fi undeva la ~0.14 ron/kwh, iar pentru cea de-a doua undeva la 0.09 ron/kwh.

    Daca, pretul de achizitionare al lemnului ar fi undeva la 200 ron/ster, cu un cazan cu gazeificare, pretul kwh ar ajunge la ~0.12 ron.

    De aici puteti face calcule pentru pretul de investitie si care ar fi mai rentabil.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • ares23
      Incepator
      • 23.feb.2012
      • 38

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Pompa Caldura versus Centrala pe lemne cu gazeificare

      Postat în original de cheluakame
      Daca sunteti in tema, inseamna ca stiti deja ca preturile difera in functie de COP-ul obitinut la PDC si pretul lemnelor.
      Adica, o pompa Aer-Apa, cu sistem de incalzire in pardoseala ce functioneaza in medie cu 35*C tur, are un COP de ~3 - 3.5, iar cele Sol-Apa/Apa-Apa, are unul aproape de 5.

      Ca urmare, pretul kwh pentru prima ar fi undeva la ~0.14 ron/kwh, iar pentru cea de-a doua undeva la 0.09 ron/kwh.

      Daca, pretul de achizitionare al lemnului ar fi undeva la 200 ron/ster, cu un cazan cu gazeificare, pretul kwh ar ajunge la ~0.12 ron.

      De aici puteti face calcule pentru pretul de investitie si care ar fi mai rentabil.
      Salut,

      Multumesc pt raspuns, dar trebuie sa recunosc ca nu am inteles pe deplin.

      ce-i COP si PDC?

      dintre toate variantele [aer-apa, Sol-Apa, Apa-Apa] de pompe de caldura, care are fi cea mai rentabila avand in vedere ca locatia este pe undeva pe langa bucuresti?

      trebuie luat in calcul si recuperarea investitiei.

      cam care este durata de viata in conditii optime a unei pompe de caldura?

      am vazut ca sunt pline de electronica, cu cat este mai multa electronica cu atat sunt riscuri mai mari de a se defecta, mai ales ca placile, circuitele si componentele nu sunt garantate foarte mult de catre prietenii asiatici ce le produc (aici ma refer stric la placile de circuite si componentele de pe acestea)


      am vazut ca o pompa aer apa 14kw ajunge undeva la 5300 E. Teoretic daca ar functiona 5 ani fara sa se defecteze, eu as plati cam 133 euro pe luna pt ea + consulmul de energie pt utilizare

      cu cat durata ei de functionare este mai lunga, cu atat se poate spune ca se merita investita.

      ce parere aveti?
      Ultima editare de ares23; 23.feb.2015, 00:49.

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2390

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Pompa Caldura versus Centrala pe lemne cu gazeifi

        Postat în original de ares23
        ce-i COP si PDC?
        Cop = coeficient de performanta. Sau, dintr-un kwh electric cat kwh termici poate scoate pompa respectiva.
        Cu cat temperatura pe partea de extractie (sol, apa, aer) este mai mare si cea pe partea de cedare (casa) este mai mica, cu atat COP-ul este mai mare. De aceea pompele acestea dau cele mai bune rezultate cu sisteme de incalzire in pardoseala sau ventilo-convectoare (a nu se intelege ca nu functioneaza cu radiatoare, poate incalzi si cu acestea).

        Postat în original de ares23
        dintre toate variantele [aer-apa, Sol-Apa, Apa-Apa] de pompe de caldura, care are fi cea mai rentabila avand in vedere ca locatia este pe undeva pe langa bucuresti?
        Depinde, despre rentabilitate sunt multe de discutat, iar in acest calcul intra si necesarul termic al casei.

        Postat în original de ares23
        trebuie luat in calcul si recuperarea investitiei.
        Trebuie, nu zic nu. Insa trebuie calculat si confortul (adica "munca" depunsa in ambele cazuri).

        Postat în original de ares23
        cam care este durata de viata in conditii optime a unei pompe de caldura?
        20-25-30 ani, depinde de multe aspecte.
        Am vazut ceva pompe prin Germania la un Lidl ce au functionat vreo 20 de ani si au fost inlocuite cu unele inverter (insa nu au avut probleme).

        Postat în original de ares23
        am vazut ca o pompa aer apa 14kw ajunge undeva la 5300 E. Teoretic daca ar functiona 5 ani fara sa se defecteze, eu as plati cam 133 euro pe luna pt ea + consulmul de energie pt utilizare
        Pretul pompei nu reprezinta totul. Mai sunt si alte accesorii care se adauga la acesta.

        Postat în original de ares23
        cu cat durata ei de functionare este mai lunga, cu atat se poate spune ca se merita investita.
        ce parere aveti?
        Am proiecte si cu unele si cu altele.
        Fiecare a meritat investitia in cazul sau.

        Asa ca nu ma pot pronunta in cazul dumneavostra.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • ares23
          Incepator
          • 23.feb.2012
          • 38

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Pompa Caldura versus Centrala pe lemn

          Postat în original de cheluakame


          Am proiecte si cu unele si cu altele.
          Fiecare a meritat investitia in cazul sau.

          Asa ca nu ma pot pronunta in cazul dumneavostra.
          multumesc foarte mult pentru explicatii, pot spune ca am mai facut inca un pas catre pompele de caldura

          ca si branduri si modele, poti recomanda ceva? sau nu avem voie?

          in cazul in care nu avem voie, imi poti trimite te rog pe privat?

          Multumesc mult,

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2390

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Pompa Caldura versus Centrala pe lemn

            Postat în original de ares23
            ca si branduri si modele, poti recomanda ceva? sau nu avem voie?
            Mitsubishi (Zubadan sau Ecodan), Nibe sau Viessmann.
            Mai sunt si altele, insa eu din acestea as recomanda.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              #7
              Răspuns la: Pompa Caldura versus Centrala pe lemne cu gazeificare

              Mai trebuie sa luati in calcul faptul ca pe langa spatiul tehnic care la ambele variante este similar pentru centrala pe lemne trebuie sa mai amenajati (contruiti) si un depozit de lemne.

              Comentariu

              Procesare...