Presiune scazuta centrala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • nexusryder
    Incepator
    • 24.iun.2011
    • 11

    Presiune scazuta centrala

    Buna seara!
    Am o centrala Protherm Lynx 24 kw. 2 ani de zile a mers perfect pe 70 grade incalzire agent termic. De o luna imi scade presiunea doar atunci cand flacara este oprita, eroare F10. In momentul in care incarc din nou circuitul si centrala incalzeste casa, presiunea este in regula, fara sa scada. Am chemat service-ul si a verificat vasul de expansiune si nu are nimic. Instalatorul mi-a spus sa verific circuitul pentru ca este posibil sa am scapare pe undeva pe circuit. Intrebarea mea este:
    cum pot avea scapare pe circuit doar cand centrala nu incalzeste agentul termic? Daca pe circuit as avea o problema, nu are trebui sa pierd presiunea si atunci cand centrala functioneaza?

    Va multumesc!
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6866

    #2
    Răspuns la: Presiune scazuta centrala

    De unde stiti ca nu pierde apa cand centrala merge pe incalzire ? ( apa isi mareste volumul cand se incalzeste deci automat se mareste presiunea , insa cand se raceste , abia atunci se observa diferenta de presiune fata de cea initiala ) . Undeva pe traseu exista o " scapare " de apa , la ceva fiting .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • provilla
      Membru Marcant
      • 23.mar.2010
      • 682

      #3
      Răspuns la: Presiune scazuta centrala

      Postat în original de nexusryder
      Buna seara!
      Am o centrala Protherm Lynx 24 kw. 2 ani de zile a mers perfect pe 70 grade incalzire agent termic. De o luna imi scade presiunea doar atunci cand flacara este oprita, eroare F10. In momentul in care incarc din nou circuitul si centrala incalzeste casa, presiunea este in regula, fara sa scada. Am chemat service-ul si a verificat vasul de expansiune si nu are nimic. Instalatorul mi-a spus sa verific circuitul pentru ca este posibil sa am scapare pe undeva pe circuit. Intrebarea mea este:
      cum pot avea scapare pe circuit doar cand centrala nu incalzeste agentul termic? Daca pe circuit as avea o problema, nu are trebui sa pierd presiunea si atunci cand centrala functioneaza?

      Va multumesc!
      verifica supapa de siguranta , e posibil ca atunci cand este cald agentul termic sa etanseze , iar cand se raceste sa scape , sau sa etanseze cat merge pompa .

      incearca , nu ai nimic de pierdut , poate fi si altceva , insa din descrierea ta , la asta ma dus gandul prima data .

      este o problema mai comuna la acest gen de centrale .
      Ultima editare de provilla; 03.mar.2015, 22:10.
      Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

      Comentariu

      • vaida13
        Incepator
        • 16.mar.2015
        • 1

        #4
        Răspuns la: Presiune scazuta centrala

        Buna sear,
        Va rog sa imi spuneti si mie daca ati gasit ceva solutie la problema d .Am aceeasi problema si nu gasesc solutie de mai bine de o luna
        Va multumesc

        Comentariu

        Procesare...