Calcul temperatura in functie de transferul termic al suprafetei de contact

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Constructorul86
    Incepator
    • 24.dec.2014
    • 53

    Calcul temperatura in functie de transferul termic al suprafetei de contact

    Salut!
    Am cam uitat formulele de termodinamica si am nevoie sa ma ajutati putin.
    Am o casa cu incalzire in pardoseala si vreau sa imi dau seama cam ce diferenta de temperatura voi avea intre camere in care pe jos voi pune suprafete cu transfer termic diferit.
    Sa spunem ca am in casa un parchet cu rezistenta termica de 0,07 m2K/W si imi da in conditii normale o temperatura in camera de 23 grade C.
    Daca pastrez aceleasi conditii de reglaj pentru centrala, ce temperatura voi avea daca imi pun un pachet cu rezistenta termica de 0,11 m2K/W? Mi-ar fi de ajutor formula de calcul, ca sa pot sa imi fac singur calculele pentru diverse valori.
    Pentru exemplu luam situatia in care in camera respectiva nu exista un cronotermostat, deci centrala functioneaza fix in aceleasi conditii in ambele situatii.
    Multumesc!
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    Răspuns la: Calcul temperatura in functie de transferul termic al suprafetei de conta

    Temperatura in pardoseala a agetului termic nu se seteaza din centrala ci din caseta de distributie si daca sunt diferente mari de finisaj atunci se pote pune reglaj pentru fiecare incapere in parte. In mod normal inchiderea circulatiei agentului termic in pardoseala se face in doua situatii: 1 atingerea unei temperaturi dorite in incapere; 2 atingerea unei temperaturi maxime setate la nivelul pardoselii (27 - 28 de grade).

    Comentariu

    • Constructorul86
      Incepator
      • 24.dec.2014
      • 53

      #3
      Răspuns la: Calcul temperatura in functie de transferul termic al suprafetei de conta

      Va multumesc pentru raspunsul 100% inutil .
      In intrebarea mea am pus niste conditii standard - centrala sa functioneze in aceleasi conditii. Voiam acest lucru tocmai pentru a-mi da seama, daca in centrala sau in distribuitor sau oriunde altundeva agentul imi iese la aceeasi temperatura pentru cele 2 camere, ce diferenta de temperatura voi avea intre ele.
      Reglajul pe fiecare in camera nu ma ajuta absolut deloc sa aflu diferentele de temperatura (ceea ce se traduce in diferente de costuri).
      Ce vreau eu este sa aflu care este cea mai rentabila suprafata de contact si care este diferenta de temperatura intre mai multe tipuri de suprafete, ca sa imi dau seama daca pot sa traiesc cu diferentele de costuri sau nu.
      Asadar, un raspuns strict pe intrebare se poate, va rog?!

      Multumesc!

      Comentariu

      Procesare...