Doresc proiect instalatie de incalzire (calcul caldura)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • davidb
    Membru
    • 03.dec.2012
    • 205

    Doresc proiect instalatie de incalzire (calcul caldura)

    Buna seara,

    Doresc un proiect pentru a dimensiona corect instalatia de incalzire in pardoseala.
    Multumesc
  • Mitipas
    Incepator
    • 12.mar.2015
    • 34

    #2
    Ai aici raspunsul http://www.eradiatoare.ro/calcul_termic.php , doar ca in loc de calorifer va fi instalatia in pardoseala .

    Sau aici : http://www.casasidesign.ro/calculato...ar-termic.html

    Comentariu

    • davidb
      Membru
      • 03.dec.2012
      • 205

      #3
      Răspuns la: Doresc proiect instalatie de incalzire (calcul caldura)

      Multumesc de link dar nu este raspunsul care il caut eu...

      Acolo este ceva foarte generic. Nu tine cont de tipul constructiv al peretelui, al izolatiei al tipului de fereastra, de orientare gegrafica..etc. Nici macar nu ai optiunea sa ai trei pereti afara...este ceva mult prea grosier.
      Doresc ceva apropiat de realitate care sa tina cont de conditiile care le am eu...

      Stiu ca nu vreau un lucru tocmai usor de explicat pe forum intr un post, de aceea am postat la anunturi. Mi se pare normal sa platesc pentru un astfel de serviciu...sper sa gasesc pe cineva care ma poate ajuta

      Multumesc

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6453

        #4
        Răspuns la: Doresc proiect instalatie de incalzire (calcul caldura)

        Mitipas nu știe care este diferența dintre un proiect de încălzire în pardoseală și un calcul făcut de un site sau de un fișier Excel. La nivel declarativ (pentru că nu-l cunosc personal, precum nici realizările sale), colegul de forum cheluakame v-ar putea găsi o soluție.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • lisapet
          Membru Marcant
          • 02.ian.2012
          • 462

          #5
          Răspuns la: Doresc proiect instalatie de incalzire (calcul caldura)

          Postat în original de RaduCA
          Mitipas nu știe care este diferența dintre un proiect de încălzire în pardoseală și un calcul făcut de un site sau de un fișier Excel. La nivel declarativ (pentru că nu-l cunosc personal, precum nici realizările sale), colegul de forum cheluakame v-ar putea găsi o soluție.
          Subscriu in totalitate.

          Comentariu

          • davidb
            Membru
            • 03.dec.2012
            • 205

            #6
            Răspuns la: Doresc proiect instalatie de incalzire (calcul caldura)

            Multumesc frumos Radu,

            Sunt convins ca domnul Mitipas a fost foarte bine intentionat dar probabil nu a inteles exact ce doream eu de fapt.

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              #7
              Răspuns la: Doresc proiect instalatie de incalzire (calcul caldura)

              Apelati la o firma de proiectare de instalatii sau la un inginer proiectant de instalatii si in marea majoritate a lor va vor oferi informatiile necesare.

              Comentariu

              Procesare...