Alegere centrala termica zona fara gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • grizzlee
    Incepator
    • 24.iun.2009
    • 5

    Alegere centrala termica zona fara gaz

    Salut

    Desi am citit multe din threadurile din zona aceasta de interes inca nu am ajuns la o concluzie privind alegerea tipului de centrala si va rog pentru un sfat
    Casa are o suprafata de aprox 180mp2 dintre care utili vreo 160. Casa are deja instalatia de incalzire in podea, mai am nevoie de o centrala.
    Fiind la 10km de Timisoara am sperat ca va ajunge si gazul intr-o buna zi, insa astept de vreo 5 ani si doresc sa finalizez casa.

    Fiind pe drumuri destul de mult, doresc o solutie care sa nu presupuna mentenanta/incarcari prea dese. Din aceasta cauza am exclus varianta de lemn, care necesita o incarcare min 2 ori pe zi + ca ar implica un costurile suplimentare pentru un puffer.
    Ca si variante ok la pret ar mai ramane centrala pe gaz cu o butelie mare in curte/ centrala pe peleti sau centrala electrica. Dat fiind faptul ca am doar bransament monofazic, nu imi duce instalatia o centrala electrica.

    Din cele citite, as instala una pe gaz gpl cu butelie in curte, in speranta ca va veni la un moment dat si gazul.Astfel ar fi trecerea la reteaua de gaz mai usoara si rapida.
    Pe de alta parte,multa lume lauda centralele pe peleti, despre care insa nu stiu foarte multe.

    Va rog sa ma ajutati cu un sfat, pentru ca am un buget limitat si nu stiu care e solutia mai buna pe termen lung.

    Multumesc
    Seba
  • godaro
    Membru
    • 10.mar.2014
    • 232

    #2
    Răspuns la: Alegere centrala termica zona fara gaz

    uita de GPL. Costul este echivalent cu cel electric, iar in plus mai exista si restrictii de amplasament (fatza de casa, fatza de cabluri, fatza de fosa, etc). Iti trebuie o curte mare cu multi metri disponibili pentru acest amplasament.

    Nu iti raman decat peletii. Investitie minima 17000 RON (centrala, boiler, cos, acareturi)

    Comentariu

    • Scifficus
      Membru Marcant
      • 23.iun.2013
      • 857

      #3
      Răspuns la: Alegere centrala termica zona fara gaz

      Cateva modele de centrale pe peleti nu mai necesita cos, ci doar o teava scoasa prin perete afara. Similar centralelor cu tiraj fortat. Restul celor mentionate raman pe lista.

      De curiozitate, ce grosime are izolatia exterioara a casei?

      Comentariu

      • grizzlee
        Incepator
        • 24.iun.2009
        • 5

        #4
        Răspuns la: Alegere centrala termica zona fara gaz

        Multumesc pentru raspunsuri, spre peleti tind si eu.
        Casa are amprenta de aprox 90mp2 p+m .Izolatia exterioara are 10 cm iar camera tehnica are 1,75 x 5.3 mp2.

        Daca aveti vreo centrala pe peleti care mi-o puteti recomanda, m-as bucura.Suna foarte interesanta varianta fara cos, care si el presupune costuri suplimentare.

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          #5
          Răspuns la: Alegere centrala termica zona fara gaz

          Ca sa puteti si prepara apa calda menajera fara probleme cu ea va recomand o centrala pe peleti de 28-32 kW.

          Comentariu

          Procesare...