Incalzire in soba de teracota

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sergiu1
    Incepator
    • 18.feb.2012
    • 2

    Incalzire in soba de teracota

    Buna ,

    Doresc sa imi fac un cazan in soba de teracota si am cateva nelamuriri , deoarece vreau sa o fac eu , probabil va voi stresa cu mai multe intrebari . Acum ca sa va faceti o idee de inceput , va ofer urmatoarele informatii .

    Suprafata care doresc sa o incalzesc are un total de 80 mp din care 38 de metri sunt in alta constructie (adica 2 case), casa este izolata cu polistiren in proportie de 40 la suta. Numarul total al caloriferelor va fi de 8 caloriferi , distanta dintre case este de aprox 6 metri si doresc sa bag tevile prim pamant . Pentru instalatie doresc sa folosesc teava PPR , si neaparat doresc un boiler termo-electric de cel putin 120 l .

    Primele intrebari sunt :

    1. Se poate instala , boilerul , pompa de recirculare , vasul de expansiune , la subsol (casa are subsol iar soba ar fi la nivelul 1 parter . ) mentionez ca acestea ar fi montate exact sub aceasta soba . este posibil ? , deoarece nu doresc sa imi ocup spatiu cu acestea .

    2. Pentru distanta dintre case (6 m), ce tip de teava sa folosesc si ce grosime la izolatie ?

    3. De ce putere trebuie sa fie pompa de recirculare ca sa functioneze eficient ?

    4. Ce volum de apa trebuie sa contina serpentina ? , respectiv puterea in kw ?

    Multumesc anticipat , astept cu nerabdare raspunsurile dvs.
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    Răspuns la: Incalzire in soba de teracota

    va recomand sa cititi urmatoarele 3 topicuri deoarece acolo veti gasi multe dintre raspunsuri si probleme ce pot aparea la constructie, ulterior daca mai aveti intrebari puteti reveni aici sau pe topicul care se potriveste mai mult cu problema dumneavoastra.

    Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice


    Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice


    Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice

    Comentariu

    Procesare...