tevi calorifere 2 (pentru Vizitator)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cristi

    tevi calorifere 2 (pentru Vizitator)

    Stimate Vizitator,
    Va multumesc pentru amabilitate.
    Dupa cum spuneam in primul mesaj, locuiesc la ultimul etaj si intr-adevar din caloriferele mele ies tevile de aerisire pentru tot blocul. Avand in vedere ca iarna trecuta nu mi-au folosit la nimic acele tevi, fiind obligat sa chem instalatorul sa-mi monteze robinete de aerisire pe toate caloriferele pentru ca erau reci am considerat ca nu mai are rost sa pastrez toata tevaraia aia prin apartament ca oricum mare branza nu face, adica nu aeriseste deloc. Asa ca m-am gandit sa le tai si, avand robinete de aerisire pe fiecare calorifer sa aerisesc coloana de la aceste robinete, pentru ca oricum daca e aer pe coloana tot la mine se opresete fiind la ultimul etaj. Oricum si vecinul de sub mine are atfel de robinete de aerisire si mi s-ar parea normal ca toata lumea sa aiba pentru ca nu cred ca ne mai putem baza pe instalatii facute acum aproape 30 de ani. Va rog sa-mi spuneti parerea dvs despre aceasta problema.
    Va multumesc
  • Avatar Vizitator

    #2
    Salut,
    sincer sa fiu la fel as gandi si eu in prima faza, simplu tai tevile si pun un robinet de aerisire. In mod normal acele tevi trebuie sa se termine cu un vas de expansiune, ace are rolul de a prelua presiunile mari care se creeaza. Daca te hotarasti sa tai acele tevi cel mai bine ar fi sa consulti pe cineva din bloc sau un instalator ( dar nu un meseris de doi lei care zice "le taiem" ca sa faca si el un ban) care sa-ti dea informatii despre instalatie si sa o analizaze. Exista in comert supape de presiune care dau voie aerului sa iasa afara dar se blocheaza cand nivelul apei a patruns in aparat.
    Spor la treaba!

    Comentariu

    • Cristi

      #3
      tevi calorifere 2 (pentru Vizitator)

      Salut Vizitatorule
      Crezi ca fara astfel de supape si aerisind constant caloriferele din robinetii montati pe ele o sa am probleme cu presiunea, adica o sa-mi explodeze racordurile sau robinetii?
      Multumesc
      (am mai scris mesajul asta o data dar am uitat sa ma trec la utilizator)

      Comentariu

      • Avatar Vizitator

        #4
        Salut,
        Constant insemna sa aerisesti in fiecare dimineata la ora 5 cand radet-ul "baga" iarasi presiune ( zic si eu). Dupa cum tin sa cred ca ai observat ca in unele momente temperatura caloriferelor este mai mare sau mai mica. Acesta de datoreaza faptului ca se opreste caldura. Presiunea in coloana de apa este de 4-5 atm. Cine iti garanteaza tie ca in momentul in care da "Gheorghe" drumu la agentul termic de la punctul termic din spatele blocului, urmeaza procedura, adica da drumu treptat, la inceput foarte incep pentru a se umple cu apa instalatia si apoi dupa un timp va incepe sa deschida robinetul al maxim, ca sa nu-ti explodeze racordurile si robinetii.
        Acele vase de expansiune tocmai pentru asta au fost facute, inventate.
        Iar acele supape despre care ti-am spus inlocuiesc vasele de expansiune pe care le ai tu acum.
        Mingea e la tine, ai zis ca aerisesti, ce vei face cand nu vei fi acasa??? si s-a intamplat evenimentul, Doamne fereste.
        In fond si la urma urmei este casa ta dar nu uita ca esti la etajul 4 si sub tine mai sunt 4 apartamente.

        Comentariu

        • Cristi

          #5
          tevi calorifere 2 (pentru Vizitator)

          Salut
          M-ai pus pe ganduri cu supapele respective. Pe de alta parte, nu cred ca astia de la termoficare (este vorba de Oradea) baga o presiune chiar asa de mare incat sa-mi explodeze racordurile si nu cred ca o intrerup si ii dau drumul atat de des incat sa fiu nevoit sa aerisesc zilnic. Am mai vorbit si cu altii care locuiesc tot la ultimul etaj si care si-au taiat tevile de aerisire si si-au pus robinete pe calorifer si mi-au zis ca merge foarte bine, aerisesc o data la 2-3 saptamani si nu au probleme.

          Comentariu

          • Avatar Vizitator

            #6
            Ideea este ca tu in camera trebuie sa ai tot un confort termic optim, sa nu fie nevoie sa aerisesti instalatia tot timpul. acele dispozitive (supape) despre care iti vorbeam sunt foarte mici ca dimensiuni si nu te deranjeaza, si nu arata estetic rau.

            Comentariu

            • Avatar Vizitator

              #7
              Ideea este ca tu in camera trebuie sa ai tot un confort termic optim, sa nu fie nevoie sa aerisesti instalatia tot timpul. acele dispozitive (supape) despre care iti vorbeam sunt foarte mici ca dimensiuni si nu te deranjeaza, si nu arata estetic rau.

              Comentariu

              Procesare...