Soba incalzire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mihai37
    Incepator
    • 16.apr.2015
    • 8

    Soba incalzire

    Am si eu o problema de rezolvat si nu prea stiu cum, de fapt sunt dezorientat dupa ce am citit mai multe postari cu privire la modul de incalzire a unei case. nu lucrez in domeniu si de aceea am nevoie de ajutorul dumneavoastra.
    Este vorba despre ce tip de soba sa folosesc pentru incalzirea a doua camere. Momentan sistemul de incalzire folosit este format dintr-o plita si o soba despartite de zidul celor doua camere. As vrea sa schimb acet sistem datorita fumului care se degaja prin plita atunci cand mai bag lemne in ea. Nu este un sistem eficient datorita faptului ca se pierde destul de multa caldura spre dimineata, fiind uneori destul de frig. Mentionez ca pentru a ramane caldura un timp mai mult in camere trebuie ca dupa ce lemnele au ars si nu se mai degaja fum sa obturez cu ajutorul unei table burlanul sobei care trece prin zid(este o taietura ingusta in acel burlan care imi permite fixare unei astfel de table).
    Am vazut la o verisoara un sistem de doua sobe de teracota, care erau unite prin peretele despartitor al camerelor. Adica in fiecare camera cate o soba, dar unite la mijloc, prin peretele despartitor. Mi s-a parut destul de bun sistemul tinand cont ca facea focul intr-una din ele si se incalzeau amandoua. In plus consumul de lemne era destul de mic, iar confortul termic destul de bun. Stiu ca trebuie tinut cont de multi parametri atunci cand iti faci o soba (de aceea si nedumerirea mea), asa cum am citit si alte postari, dar totusi poate reuseste sa ma ajute cineva cu privire la cum sa procedez cel mai bine.
    Pentru a va da cat mai multe detalii despre casa pe care doresc sa o ,,imbunatatesc '' va pot spune ca:
    1. este construita din caramida (gen poroterm)
    2. pardoseala este din lemn (doresc sa o schimb sa torn placa si sa o izolez, lucru discutat intr-un alt topic si le multumesc celor care mi-au raspuns)
    3. are placa din beton turnata deasupra tuturor camerelor (doresc sa izolez tavanul cu polistiren)
    4. dimensiunile camerelor sunt de 4m x 3.3m x 2.3m (Lxlxh)

    Multumesc!
  • mirceaknap
    Living Legend
    • 05.mar.2011
    • 1417

    #2
    Răspuns la: Soba de incalzire ????

    Peretii sunt izolati?
    Ce grosime au?

    Cum?
    Soba de incalzire?
    Ultima editare de mirceaknap; 03.iun.2015, 10:33.

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2391

      #3
      Răspuns la: Soba de incalzire ????

      Postat în original de Mihai37
      Pentru a va da cat mai multe detalii despre casa pe care doresc sa o ,,imbunatatesc '' va pot spune ca:
      1. este construita din caramida (gen poroterm)
      2. pardoseala este din lemn (doresc sa o schimb sa torn placa si sa o izolez, lucru discutat intr-un alt topic si le multumesc celor care mi-au raspuns)
      3. are placa din beton turnata deasupra tuturor camerelor (doresc sa izolez tavanul cu polistiren)
      4. dimensiunile camerelor sunt de 4m x 3.3m x 2.3m (Lxlxh)
      O soba din caramida, in clopote cred ca ar fi varianta perfecta.
      Singurul dezavantaj raman dimensiunile si greutatea acesteia.

      Imi permit sa "fur" de la un coleg o imagine cu o astfel de soba.Consumul acesteia nu a depasi 4 tone per iarna, insa acest aspect tine evident de izolatia casei (aceeasi soba incalzeste in alta parte o casa intreaga la un consum mai mic).
      In medie focul se face o singura data pe zi iar temperatura nu oscileaza cu mai mult de 3 grade in decurs de 24 ore.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMAG0140.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	58,9 KB 
ID:	622558
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMAG0306.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	54,3 KB 
ID:	622559
      Ultima editare de cheluakame; 03.iun.2015, 12:09.
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • constantin57
        Membru
        • 11.dec.2005
        • 193

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Soba de incalzire ????

        Mihai37

        Soba incalzire
        Am si eu o problema de rezolvat si nu prea stiu cum, de fapt sunt dezorientat dupa ce am citit mai multe postari cu privire la modul de incalzire a unei case. nu lucrez in domeniu si de aceea am nevoie de ajutorul dumneavoastra.

        Postat în original de cheluakame
        O soba din caramida, in clopote cred ca ar fi varianta perfecta.
        Singurul dezavantaj raman dimensiunile si greutatea acesteia.

        Gata Domnule apuca-te de lucru. Ai toate detaliile si mai incalzeste si doua camere. Si un lucru deloc de neglijat ,poti sa ti-o faci singur.

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2391

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Soba de incalzire ????

          Postat în original de constantin57
          Gata Domnule apuca-te de lucru. Ai toate detaliile si mai incalzeste si doua camere. Si un lucru deloc de neglijat ,poti sa ti-o faci singur.
          Nu va prinde deloc sarcasmul.

          Eu am prezentat o idee, daca dumnealui o doreste, evident ca ii pot oferi informatiile necesare in functie de puterea ce trebuie sa o aiba...

          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • Mihai37
            Incepator
            • 16.apr.2015
            • 8

            #6
            Răspuns la: Soba de incalzire ????

            Postat în original de mirceaknap
            Peretii sunt izolati?
            Ce grosime au?

            Cum?
            Soba de incalzire?
            1. PERETII EXTERIORI NU SUNT IZOLATI
            2. PERETII AU APROXIMATIV 20 CM GROSIME
            3. TITLUL L-AM ALES PENTRU A FI CAT MAI EXACT CU PRIVIRE LA CE DORESC SA FAC SI ANUME O SOBA PENTRU INCALZIREA A DOUA CAMERE. CENTRALA NU IMI PERMIT....

            Comentariu

            • Mihai37
              Incepator
              • 16.apr.2015
              • 8

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Soba de incalzire ????

              Postat în original de cheluakame
              O soba din caramida, in clopote cred ca ar fi varianta perfecta.
              Singurul dezavantaj raman dimensiunile si greutatea acesteia.

              Imi permit sa "fur" de la un coleg o imagine cu o astfel de soba.Consumul acesteia nu a depasi 4 tone per iarna, insa acest aspect tine evident de izolatia casei (aceeasi soba incalzeste in alta parte o casa intreaga la un consum mai mic).
              In medie focul se face o singura data pe zi iar temperatura nu oscileaza cu mai mult de 3 grade in decurs de 24 ore.

              [ATTACH=CONFIG]90070[/ATTACH]
              [ATTACH=CONFIG]90071[/ATTACH]

              1. Ce dimensiuni are o astfel de soba?
              2. Ce costuri implica o astfel de constructie ?
              3. Eu sunt din judetul Valcea si pentru mine o astfel de soba este o noutate deoarece nu am vazut la nimeni asa ceva. Deci se pune problema cine mi-o construieste ?

              P.S. Imi doresc ca pretul lucrarii sa fie unul cat mai mic pentru a ma incadra intr-un buget care mai cuprinde si alte lucrari de renovare a casei prezentate intr-o alta postare facuta de mine. Deh ce sa faci cu un salariu mic nu prea iti permiti ,,masini Ferrari" ca sa zic altfel.
              Astept in continuare sfaturile si propunerile d-voastra. Multumesc!

              Comentariu

              • Mihai37
                Incepator
                • 16.apr.2015
                • 8

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Soba de incalzire ????

                Postat în original de constantin57
                Mihai37

                Soba incalzire
                Am si eu o problema de rezolvat si nu prea stiu cum, de fapt sunt dezorientat dupa ce am citit mai multe postari cu privire la modul de incalzire a unei case. nu lucrez in domeniu si de aceea am nevoie de ajutorul dumneavoastra.




                Gata Domnule apuca-te de lucru. Ai toate detaliile si mai incalzeste si doua camere. Si un lucru deloc de neglijat ,poti sa ti-o faci singur.
                Astept din partea d-voastra un sfat, un mic ajutor daca se poate si nu altceva....Multumesc!

                Comentariu

                • FilipT
                  Membru Marcant
                  • 15.feb.2009
                  • 695

                  #9
                  Răspuns la: Soba incalzire

                  Se poate face o soba de teracota mai mare decat una obisnuita, amplasata in zidul dintre cele 2 camere. Astfel o sa putet incalzi 2 camere cu 1 foc.
                  Pt a realiza asa ceva trebuie spart peretele despartitor si croit un gol cam de dimensiunea unei usi(depinde pe cate randuri vreti sa fie soba). Montati un buiandrug si apoi chemati un mester sa zideasca soba de teracota.

                  Ps. Cauta pe google ca sunt o groza de discutii despre soba de teracota pt 2 camere, cu poze si tot ce vrei.

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2391

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Soba de incalzire ????

                    Postat în original de Mihai37
                    1. Ce dimensiuni are o astfel de soba?
                    O astfel de soba daca se construieste cu caramida pe "lat" (grosime perete ~12 cm), se calculeaza pentru o putere de ~500 wati/mp.
                    Daca se construieste cu caramida pe "cant" (grosime perete ~6.5 cm) se calculeaza pentru o putere de ~750-1000 wati/mp.

                    In functie de necesarul termic al camerei (care este dependent de izolatie, suprafata, temperaturi) se stabilesc dimensiunile exterioare.

                    Postat în original de Mihai37
                    2. Ce costuri implica o astfel de constructie ?
                    O astfel de soba incalzindu-se "de la primul rand/caramida" si avand o greutate peste 1000-1500 kg, necesita termoizolatie si fundatie buna sub ea. In rest, ca orice alta soba, caramida (ceramica si refractara) si adezivi.

                    Postat în original de Mihai37
                    3. Eu sunt din judetul Valcea si pentru mine o astfel de soba este o noutate deoarece nu am vazut la nimeni asa ceva. Deci se pune problema cine mi-o construieste ?
                    In judetul Valcea si in vecinatate exista astfel de agregate. Majoritatea si cu schimbator de caldura incorporat care incalzesc o casa intreaga.

                    Postat în original de Mihai37
                    P.S. Imi doresc ca pretul lucrarii sa fie unul cat mai mic pentru a ma incadra intr-un buget care mai cuprinde si alte lucrari de renovare a casei prezentate intr-o alta postare facuta de mine. Deh ce sa faci cu un salariu mic nu prea iti permiti ,,masini Ferrari" ca sa zic altfel.
                    Inteleg.
                    Spre exemplu, am avut o lucrare in zona mea unde soba a fost construita cu caramida pe "cant" si placata cu piatra naturala.
                    Au intrat circa 50 caramizi de samota si 600 ceramice.
                    Soba este construita tot pe "temei" si incalzeste direct o camera 3.5x3.7x2.2 si o camera 4x4x2.5 si indirect (prin serpentina si radiator) o baie 2.5x2.5x2.5
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    Procesare...