Vaillant sau Ariston

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • vetu
    Incepator
    • 07.sep.2005
    • 13

    Vaillant sau Ariston

    Intentionez sa cumpar o centrala termica murala, in condensatie, cca 35 kW, cu boiler bivalent, intrucit intentionez sa conectez la un moment dat si niste panouri solare. Cunosc sistemul cu panouri solare al Vaillant, dar am auzit ca si Ariston are ceva asemanator. Din experienta Dvs, care din cele 2 firme e mai serioasa, fiabila, etc ? Si, apropo, din ce tara provin centralele Ariston ?, despre Vaillant stiu ca sunt nemtesti...
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Ma indoiesc ca mai este ceva pur memtesc. Majoritatea au fost adoptate de tari europene(ungaria, cehia, polonia etc)
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • dorin cristea
      Incepator
      • 03.nov.2006
      • 23

      #3
      .... daca ISCIR-ul isi pune stampila pe hirtie si acolo scrie tara de provenienta /made = GERMANIA ....ce concluzii s-ar trage de aici ?
      ...oare daca careva ar fi in stare sa demonstreze ca pe ele e trecut Germania si de fapt sunt fabricate.... eu stiu ..." in Ferentari "....ce ar iesi de aici ...?

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        #4
        nu-i bai Vaillant asambleaza in Germania si s-ar putea si in Slovacia unde au cumparat o firma, Protherm ,care face centrale f. bune.
        dar gama de condensatie a ramas totusi in Germania la Remscheid.
        Apropo,ca fapt divers, in Slovacia la Bratislava mai exact se asambleaza,VW
        Touareg,Porsche Cayenne si Audi Q 7,deci care-i problema ?

        Comentariu

        • crinaelena
          Living Legend
          • 11.sep.2007
          • 1596

          #5
          nu stiu sigur dar s-ar putea ca Ariston sa fabrice doar panouri cu termosifon,adica o versiune simplista cu boiler extern, corp comun cu panoul solar.
          cu certitudine va pot recomanda o combina frigorifica Ariston, acolo au traditie

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13008

            #6
            Nu e nici o problema ca unele se mai fac siprin ungaria iar samsung are fabrica tot in ungaria si asa mai departe.
            Porta Usi are fabrica in Romania... dar e putin imoral sa mai spui ca e o chestie MADE IN GERMANY cand realitatea este alta.

            Si fie vorba intre noi, ceea ce intelege romanul prin "Germania" e departe de ceea ce se doreste sa se obtina prin utilizarea excesiva a acestei proveniente.

            De.. globalizarea asta si interesele economice au depasit orice limite dar important este sa fie omul satisfacut de produsul cumparat.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • crinaelena
              Living Legend
              • 11.sep.2007
              • 1596

              #7
              stiu ca toti producatorii germani au pastrat gama de condensatie la ei acasa,bine oricum nu ar avea asa mare importanta,cred.
              spre ex. Junkers fabrica modelul Eurostar(il fabrica mai bine zis,ptr. ca a fost inlocuit,dar nu cu modificari esentiale) in Turcia,un model foarte bun,iar jaful ala de Euroline Compact plin de probleme,in Portugalia,chipurile tara occidentala si atunci revin,deci care-i problema ?

              Comentariu

              • crinaelena
                Living Legend
                • 11.sep.2007
                • 1596

                #8
                Re: Vaillant sau Ariston

                Postat în original de vetu
                Intentionez sa cumpar o centrala termica murala, in condensatie, cca 35 kW, cu boiler bivalent, intrucit intentionez sa conectez la un moment dat si niste panouri solare. Cunosc sistemul cu panouri solare al Vaillant, dar am auzit ca si Ariston are ceva asemanator. Din experienta Dvs, care din cele 2 firme e mai serioasa, fiabila, etc ? Si, apropo, din ce tara provin centralele Ariston ?, despre Vaillant stiu ca sunt nemtesti...
                Ariston,marca italiana.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13008

                  #9
                  Cred ca am fost clar si coerent in exprimare.
                  Mai mult ce sa va spun, doar sunteti din bransa furnizorilor!
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • crinaelena
                    Living Legend
                    • 11.sep.2007
                    • 1596

                    #10
                    nu,chiar nu sint.

                    Comentariu

                    • crinaelena
                      Living Legend
                      • 11.sep.2007
                      • 1596

                      #11
                      ciudat este ca mi s-a mai spus in citeva rinduri, ca as fi din breasla comerciantilor si desi nu sint, nu-mi dau seama ce anume ii face pe unii sa creada asta.

                      Comentariu

                      • dorin cristea
                        Incepator
                        • 03.nov.2006
                        • 23

                        #12
                        ...si atunci ...ce sa mai intelegem ...? ....sunt facute sau nu in germania ?....
                        .... stau si ma gindesc si invers ...daca ar fi facute in alta parte ...ex ...republica moldova ...si ar fi careva in stare sa demonstreze asta , in contextul in care totusi , pe ele e scris ferm " MADE IN GERMANIA "...ce ar iesi de aici ...? ...nu ar fi totusi un falas si uz de fals ...?

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          #13
                          Ele pot fi asamblate (se poate citi bagate in cutii) in germania, dar piesele sunt facute peste tot . Tot ce e electronic mai mult ca sigur in china.

                          Comentariu

                          • crinaelena
                            Living Legend
                            • 11.sep.2007
                            • 1596

                            #14
                            repet,care-i problema ?
                            ma intreb,cam cite calculatoare se mai fac in alta parte decit in Taiwan,China,
                            Hong Kong,etc ?
                            noua ne-au ramas in minte tenisii chinezesti,dar acolo se fac si lucruri de calitate.

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3606

                              #15
                              Eu nu am zis ca nu sunt bune .

                              Comentariu

                              Procesare...