Arzator peleti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • theborg
    Membru
    • 17.apr.2012
    • 181

    Arzator peleti

    Am o centrala pe lemne/carbuni Viadrus de 35Kw cu 7 elementi si as dori achizitia unui arzator pe peleti. Am gasit unul pentru aceasta centrala (nu cel original) si as dori mai multe pareri despre el de la utilizatorii acestui forum insa nu doresc sa para reclama. Pot posta aici link-ul catre produs?
    Multumesc!
  • Scifficus
    Membru marcant
    • 23.iun.2013
    • 841

    #2
    Răspuns la: Arzator peleti

    Pune numele aparatului si o serie ceva ca nu se supara careva.

    Comentariu

    • theborg
      Membru
      • 17.apr.2012
      • 181

      #3
      Răspuns la: Arzator peleti

      Cum nu are un nume specific si nici serie nu-mi ramane decat sa postez link-ul cu produsul: http://www.oracinci.ro/Arzatoare-Pel...-30-KW-37.html

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        #4
        Răspuns la: Arzator peleti

        Postat în original de theborg
        Am o centrala pe lemne/carbuni Viadrus de 35Kw cu 7 elementi si as dori achizitia unui arzator pe peleti. Am gasit unul pentru aceasta centrala (nu cel original) si as dori mai multe pareri despre el de la utilizatorii acestui forum insa nu doresc sa para reclama. Pot posta aici link-ul catre produs?
        Multumesc!
        Puneti codul centralei ca sa se poata verifica daca arzatorul dumneavoastra pe peleti se potriveste.

        Comentariu

        • theborg
          Membru
          • 17.apr.2012
          • 181

          #5
          Răspuns la: Arzator peleti

          Viadrus U22 D7 35kw

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2298

            #6
            Răspuns la: Arzator peleti

            Nu recomand montarea de arzatoare pe peleti in centrale dedicate combustibilului solid.

            Centrala respectiva are o putere de 35 kw pe lemne, tinand cont si de radiatia jarului/flacarii dar si de convectia/conductia fumului.
            Deasemenea puterea respectiva este obtinuta tinand cont si de temperatura la cos (adica undeva la 300 grade).

            Odata ce montati un arzator pe peleti, traseul de gaze va fi foarte scurt si componenta radianta redusa, ducand la un randament scazut.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • theborg
              Membru
              • 17.apr.2012
              • 181

              #7
              Răspuns la: Arzator peleti

              Da, imi dau seama ca nu sunt la fel de eficiente ca si o centrala special conceputa pentru peleti care costa in jur de 14-15.000 fata de 8.000 cat ar ajunge la mine costul. Asta ar fi un fel de struto-camila, insa vreu sa stiu daca totusi se merita / dau cat de cat randament in ceea ce priveste raportul calitate pret si punand in balanta si confortul dat de arderea pe peleti. Centrala mea este de 35kw insa este oricum supradimensionata (ea este indicata pentru o suprafata maxima de 310mp in timp ce eu am maxim 180mp + un boiler cu serpentina de ACM de 150L).

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3639

                #8
                Răspuns la: Arzator peleti

                diferenta de randament intre cele doua va fi foarte mare si astfel veti cheltui foarte multi bani pe comustibil.

                Comentariu

                • theborg
                  Membru
                  • 17.apr.2012
                  • 181

                  #9
                  Răspuns la: Arzator peleti

                  Am cam renuntat la idee avand in vedere parerile d-voastra plus ca mi-a zis cineva tot de aici de pe forum ca aprinderea se face manual si nu automat.

                  Comentariu

                  • gmtiby
                    Living Legend
                    • 24.oct.2008
                    • 1044

                    #10
                    Răspuns la: Arzator peleti

                    Postat în original de theborg
                    Am cam renuntat la idee avand in vedere parerile d-voastra plus ca mi-a zis cineva tot de aici de pe forum ca aprinderea se face manual si nu automat.
                    Salut, eu ti-am spus acest lucru, deoarece un coleg de-al meu are acest sistem , ideea e ca mi-a disparut postul, nu inteleg de ce, dar nu conteaza... Daca alegi alt tip de arzator, nu o sa ai probleme nici cu aprinderea nici cu randamentul.
                    Exista un kit special, care se monteaza pe usa , inauntrul centralei se monteaza diverse solutii ajutatoare pt marirea randamentului.
                    Un mic exemplu.. ( nu am gasit varianta care o stiam eu.. ) : https://www.youtube.com/watch?v=o_J7UCQDygM

                    Bafta

                    Comentariu

                    • theborg
                      Membru
                      • 17.apr.2012
                      • 181

                      #11
                      Răspuns la: Arzator peleti

                      Postat în original de gmtiby
                      ...ideea e ca mi-a disparut postul, nu inteleg de ce, dar nu conteaza...
                      Ciudat, credeam ca eu nu il mai gasesc.
                      Nu am renuntat de tot la ideea de a adapta centrala mea pe peleti. Am gasit un kit special pt centrala mea ca si cel din prezentarea trimisa de d-voastra insa este undeva la 8-9000 lei si nu stiu daca se merita "efortul". Un avantaj fata de acel kit pus sub centrala este ca nu trebuie intervenit la instalatia deja existenta. Se poate monta foarte usor de catre un utilizator nu foarte experimentat. Ramane in discutie...

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2298

                        #12
                        Răspuns la: Arzator peleti

                        Nu a disparut niciun post, cel de care vorbiti a fost scris pe topicul cu centrale pe peleti.

                        Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • gmtiby
                          Living Legend
                          • 24.oct.2008
                          • 1044

                          #13
                          Răspuns la: Arzator peleti

                          Postat în original de cheluakame
                          Nu a disparut niciun post, cel de care vorbiti a fost scris pe topicul cu centrale pe peleti.

                          http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...-peleti/page37
                          Da, aveti dreptate, scuze pt afirmarea gresita..

                          Comentariu

                          • theborg
                            Membru
                            • 17.apr.2012
                            • 181

                            #14
                            Răspuns la: Arzator peleti

                            Am vazut in mai multe filmulete pe youtube un arzator Ferroli Sun P7 pus pe centrale Viadrus. Ce parere aveti? Am cautat si am gasit la mana a 2-a arzatorul undeva la cca 3000 lei cu tot cu snec si buncar. Ma tenteaza...

                            Comentariu

                            • grifonul_alb
                              Incepator
                              • 22.oct.2006
                              • 43

                              #15
                              Răspuns la: Arzator peleti

                              Cauta, dar nu mai stiu daca pe acest forum sau pe softpedia, o discutie despre arzator ars (a luat foc). Si daca crezi ca a fost un caz izolat, atunci cumpara Ferroli Sun P7.

                              P.S. De fapt eu am citit despre doua cazuri, ultimul fiind anul trecut cu un arzator Ferroli Sun P7 cumparat de la Dedeman, si cumparatorul era suparat ca cei de la Dedeman nu prea l-au ajutat cu repararea / inlocuirea arzatorului in plina iarna.

                              Comentariu

                              Procesare...