Arzator peleti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • elixir
    a răspuns
    Răspuns la: Arzator peleti

    cea mai buna alegere ar fi sa NU folosesti asa ceva!
    detalii gaseti pe net, daca le cauti!

    Lasă un comentariu:


  • Florin78
    a răspuns
    Răspuns la: Arzator peleti

    As dori sa montez un arzator pentru peleti la cazanul de 35 kw ferroli sfl.
    Care ar fi cea mai buna alegere pentru un astfel de arzator?

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Răspuns la: Arzator peleti

    In primul rand ar trebui sa discutati cu cei care v-au furnizat centrala. Ei va pot furniza teoretic arzatorul potrivit .

    Lasă un comentariu:


  • theborg
    a răspuns
    Răspuns la: Arzator peleti

    No, c-a trecut si iarna (oare?) si sincer nu as mai vrea sa repet partea cu "fochistul" asa ca am la dispozitie pana la iarna sa izolez casa si sa-mi dotez centrala mea cu un arzator pe peleti (as dori unul cu aprindere automata). Am vazut multe variante de vanzare pe "olix" dar nu stiu care s-ar adapta mai bine centralei mele.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Arzator peleti

    1. Pamantul acela nu e strat termoizolant 100% deci ar fi o " masa " in plus de incalzit , o chestie absolut inutila ( pe vremuri nu prea existau alte variante si cea mai ieftina a fost asta ) .
    2. Da, o " alee " podita pe mijloc ar fi o solutie buna in caz de nevoie .
    3. Exact asa . incepand cu primul intre grinzi apoi celalalt perpendicular peste primul si deasupra grinzilor , iar al treilea , perpendicular pe cel de al doilea , apoi o folie anticondens .

    Lasă un comentariu:


  • theborg
    a răspuns
    Răspuns la: Arzator peleti

    1. Da, as cam putea face o iesire "rapida" a pamantului din pod dar de ce ar fi neaparat sa elimin stratul de pamant si nu pot pune vata direct pe el?
    2. Podul nu il folosesc la nimic numai ca prin el mai trece un fir de curent, un cablu tv, un cablu internet, mai multe cabluri senzori alarma, o priza programata pt. un reflector, si ma gandesc ca mai am nevoie poate pt. interventii, eventual sa fac doar o "alee" podinita pe mijloc, nu stiu, ma mai gandesc...
    3. Daca pun 3 straturi, le pun pur si simplu unul peste altul in directii diferite apoi pun folia peste si cam asta ar fi?

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Arzator peleti

    1. Nu aveti nici o alta posibilitate de a desface o fanta in acoperis pt a evacua pamantul pe cale " directa " ?
    2. Podul este unul circulat ? Daca nu este atunci straturile de vata nu trebuiesc " incadrate " de grinzi suplimentare .
    3. 10 cm de vata nu termoizoleaza suficient . 20 cm ar ceva ceva , 30 cm ar fi binisor , 40 cm ar fi bine , 50 cm ar fi ideal = par exagerate straturile dar acesta este adevarul crud .

    Cu cat stratul termoizolant de la tavane este mai subtire cu atat viteza de racire este mai rapida . Tavanele reprezinta calea cea mai rapida de pierderi de caldura . Stiti cum este circulatia aerului intr-o incapere ( circulara ) se ridica si apoi se coboara ( daca intampina o rezistenta la tavan ) , in cazul in care tavanul este o masa rece , caldura se pierde rapid ( o absoarbe tavanul ) ...
    Ultima editare de coby; 18.dec.2015, 11:09.

    Lasă un comentariu:


  • theborg
    a răspuns
    Răspuns la: Arzator peleti

    Pamantul nu prea vreau sa-l scot, ar insemna sa trec cu el prin mansarda, dar daca ar fi musai....
    Ca si grosime 30 cm???... eu ma gandisem la un strat de 10cm intre grinzi de 10 dar 30cm inseamna 3 straturi de vata incadrate intre cate 3 grinzi de 10 suprapuse sau cum?

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Arzator peleti

    Polistirenul pe interior nu face prea bine ( este posibil ca intre acesta si tavan sa faca condens ) . Daca tot doriti o termoizolare la tavan , inlaturati pamantul si in locul lui puneti vata minerala ( cea mai ieftina , la sul ) in strat de minim 30cm dupa care acoperiti cu o folie ca sa nu preia umiditatea si tot iesiti mai bine decat cu polistirenul prin interior ( fara deranj in casa + ca puteti lucra pe etape ) = parerea mea .

    Lasă un comentariu:


  • theborg
    a răspuns
    Răspuns la: Arzator peleti

    Stati ca s-a schimbat directia vantului, ma schimb si eu. Am vorbit cu meseriasul care mi-a mai facut cate ceva pe la casa si mi-a zis ca ies mai ieftin si mai bine sa plachez tavanele pe interior cu polistiren. Mie nu prea imi convine datorita deranjului dar pana la urma cred ca voi proceda cum zice el. Avand in vedere tavanul meu (care da direct in podul neizolat deloc) de structura pamant-scandura-aer(intre grinzi)-scandura-pamant, cu ce tip de polistiren(ceva mai ieftin) ma sfatuiti sa plachez si de ce grosime?

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Arzator peleti

    Postat în original de theborg
    1.Pana la urma e mai bine sa fac de la inceput cum trebuie.
    Am vazut ca vata la sul are 1.2 m latime si ma gandeam sa pun grinzi de 10 din 1,2 in 1,2 m si intre ele sa rulez vata apoi sa pun folia pt umezeala si praf urmand sa "podinesc" (nu stiu daca ma exprim bine) cu scandura astfel sa pot umbla prin pod. E ok asa?
    P.S. Pot folosi orice fel de folie?
    2. Si ca sa revin la subiectul postului vreau sa va intreb care este diferenta de randament intre centrala Ferroli in care se pot baga atat lemne/carbuni cat si peleti si centrala mea pe lemne/carbuni daca ii pun un arzator pe peleti? Ma gandesc ca ar trebui sa fie cam acelasi lucru...
    [ATTACH=CONFIG]91950[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]91951[/ATTACH]
    Mai intai termoizolati casa si apoi vedeti cum se comporta incalzirea.

    Eu unul, decat sa dau 8-9000 ron pe un arzator de peleti, mai bine as "blinda" casa cu 20 cm termoizolant pe exterior si 40 cm in pod, in felul acesta incalzirea ar fi "jucarie" si cu centrala actuala.Bineinteles, daca situatia ar permite as termoizola si pardoseala pe cat posibil, si 2 cm extrudat sub parchet tot se cunoaste (decat deloc).

    In ceea ce priveste costul, 80 kg lemne si 26 de carbuni (sa zicem undeva la 40 kg carbuni) ar insemna o energie de (80x4) + (40x3) = 440 kwh / 5.5 kwh/kg = 80 kg peleti x ~ 1 ron/kg = 80 ron/zi.

    Ce ziceti, mai este rentabil cu peleti?

    Lasă un comentariu:


  • godaro
    a răspuns
    Răspuns la: Arzator peleti

    Pai cred ca se vor indoi sipcile de deasupra. La 1,2 m distanta mi ar fi frica sa calc sau sa asez ceva greu

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Arzator peleti

    Daca poditi cu scandura groasa ( 4 cm ) nu e problema ca nu flambeaza la pasire , dar la scandura de 2,5 ...

    Lasă un comentariu:


  • theborg
    a răspuns
    Răspuns la: Arzator peleti

    Din ce motiv considerati ca este mare distanta de 1,2m?

    Lasă un comentariu:


  • godaro
    a răspuns
    Răspuns la: Arzator peleti

    Atentie ca distanta de 1,2 m dintre rigle e cam mare. Mai sigur le pui la 0,6 si tai sulurile in 2 INAINTE de a le desface. Eu asa am de gand sa fac.

    Lasă un comentariu:

Procesare...