Bransament la gaze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Marfaru
    Incepator
    • 20.sep.2010
    • 33

    Bransament la gaze

    Salut,

    Vreau sa ma bransez la gaze, la cei de la GazSud, intr-o localitate din Ilfov.
    Schita terenul este atasata.

    Teava de gaz trece pe drumul de jos, cel amenajat si noi vrem sa tragem gaze pe drumul de servitute, acesta avand 50m lungime.
    Drumul ne deserveste exclusiv pe noi, deci nu e partajat cu alte parcele/proprietari.

    Problema e ca partenerul Gaz sud din localitate ne spune ca normativul nu le permite sa ingroape o teava de bransament individual pe sub un drum si ca trebuie facuta extindere de retea, desi e vb de proprietate privata de la un capat la altul al conductei. Extinderea de retea ar costa 100 de euro / ml, in timp ce un bransament individual ar costa 130-150 de lei / ml.

    Nu vrea nici sa traga teava aerian pe gard, aici nu mai stiu motivul invocat.

    Care ar fi solutia? E adevarat ce spune ca nu are voie sa ingroape un bransament individual sub acel drum?

    Aparent oamenii au un soi de monopol in zona, deci trebuie sa ma inteleg cu ei cumva.

    Multumesc
    Fișiere Atașate
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Bransament la gaze

    Faceti bransamentul si contorul la drum , iar de la contor , pana la teren pe drumul de servitute il faceti aerian , ulterior bransamentului , cu persoana autorizata de la gaz .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Marfaru
      Incepator
      • 20.sep.2010
      • 33

      #3
      Răspuns la: Bransament la gaze

      Deci sa-i cer momentan sa-mi traga doar pana la contor - contorul la drumul principal si dupa ceva timp sa-i cer - tot lui sau oricarui alt instalator autorizat? - sa-mi faca restul, adica sa-mi traga teava pana in casa?
      Daca ma duc tot la el, n-o sa comenteze si atunci ca si acum?
      Sau n-o sa-mi comenteze acum, ca nu vrea sa-mi puna contorul la drumul principal?
      O alta idee ar putea fi sa nu mai declaram acel drum ca drum de servitute si sa-l integram cu lotul intr-o singura parcela; ar merge? ca drumul ar fi exclusiv al nostru oricum...

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12199

        #4
        Răspuns la: Bransament la gaze

        Faceti alta schita si cu teava actuala de gaz .
        Daca este vorba de comuna Berceni si imprejurimi , ma puteti cauta pt un sfat ....
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Marfaru
          Incepator
          • 20.sep.2010
          • 33

          #5
          Răspuns la: Bransament la gaze

          La asta va referiti (vedeti atasament)?

          Am trasat teava principala de gaz in rosu.

          E vorba de Branesti/Gaz Sud/GDR.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12199

            #6
            Postat în original de Marfaru
            La asta va referiti (vedeti atasament)?

            Am trasat teava principala de gaz in rosu.

            E vorba de Branesti/Gaz Sud/GDR.
            Nu cumva mai lipseste ceva de pe schita ? Terenul dvs este tot , cu drumul de servitute , sau este numai in spate si drumul este si pt asta din fata dvs ???? Asa cum arata , nu este drum ci terenul dvs ....

            Postat în original de Mircea G
            Nu cumva mai lipseste ceva de pe schita ? Terenul dvs este tot , cu drumul de servitute , sau este numai in spate si drumul este si pt asta din fata dvs ???? Asa cum arata , nu este drum ci terenul dvs ....
            ...specificati si dimensiunile , eventual daca pe terenul din fata se face ceva , se vor trage gaze si la citi consumatori
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Marfaru
              Incepator
              • 20.sep.2010
              • 33

              #7
              Răspuns la: Bransament la gaze

              Am refacut schita mai la scara.

              Da, drumul nu e propriu-zis drum de servitute, ci parte integranta din terenul meu.

              Momentan e complet gol tot lotul mare, celelalte doua parcele sunt la vanzare dar cand s-or vinde... naiba stie. Si oricum, ala din fata are deschidere fix la drumul cu gaze deci nu ma pot combina cu el, iar ala din dreapta - chiar daca ar exista intr-un viitor apropiat un proprietar care sa construiasca - nu stiu daca i-ar conveni sa facem extinderea pe la mine si sa-si traga si el si oricum nu prea-mi permit sa astept pe termen nedeterminat.

              Mi-am pus problema daca renteaza economic suficient cat sa cer o co-finantare din partea furnizorului, dar nu prea vad cum.
              In stanga e o proprietate fara gaze trase, merg pe curent, dar au teren mare cu deschidere de 18-20m la ambele drumuri, deci isi trag singuri un bransament individual, nu cred ca i-ar avantaja sa ne combinam la o extindere de retea. Plus c-am vorbit cu ei in treacat despre asta si ziceau ca n-au chef de spart prin casa si continua momentan pe curent, desi s-au interesat cam cat i-ar costa sa traga gaze si ei stiau de 80-100 de mil, pt fix aceeasi distanta ca si mine.
              Fișiere Atașate
              Ultima editare de Marfaru; 30.iul.2015, 09:38.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12199

                #8
                Răspuns la: Bransament la gaze

                Greu de priceput !
                Daca terenul dvs este pina la strada principala , despre ce extindere de retea vorbim ?????
                Dvs aveti doar un bransament normal . Bransamentul va fi scos la limita proprietatii , la strada .
                De la contor , pina la casa , se va merge cu teava ingropata sau pe gard , depinde de bani si preferinte .
                Deci :
                NU VAD EXTINDEREA DE RETEA ....
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Marfaru
                  Incepator
                  • 20.sep.2010
                  • 33

                  #9
                  Răspuns la: Bransament la gaze

                  Pai asta-i si dilema mea: de ce nu vrea sa-mi faca bransament simplu?
                  De ingropat sa zicem ca inteleg, nu ingroapa o teava de bransament pt ca-i mai subtire si mai sensibila daca treci cu masina peste ea si aia de extindere e mai solida, ok.
                  Dar de tras pe gard, n-am inteles de ce nu vrea... chiar nu pot lucra cu altcineva? pe site-ul gaz sud am gasit doar GDR ca fiind partener in localitate; nu pot lucra cu orice instalator autorizat de gaze? Sau nu pot apela la alt furnizor in afara de gaz sud? cum functioneaza concurenta in domeniul asta?

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12199

                    #10
                    Răspuns la: Bransament la gaze

                    Atita timp cit prin fata terenului dvs trece o conducta de gaze stradala , nu aveti treaba cu extinderea de retea . Unde sa faceti extindere , la altii ?
                    Ati scos acordul de acces ?
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Seni
                      Living Legend
                      • 05.mar.2006
                      • 3526

                      #11
                      Răspuns la: Bransament la gaze

                      Scoateti acordul de acces si faceti bransamentul pe propritatea dv. la strada....
                      Nu exista motive de refuz.

                      Comentariu

                      • Marfaru
                        Incepator
                        • 20.sep.2010
                        • 33

                        #12
                        Răspuns la: Bransament la gaze

                        Mda, alta problema... acum suntem abia in etapa de cadastru/parcelare si aparent desi in acte exista acel drum neamenajat (cel din partea de sus a schitei) cei de la primarie au respins schita facuta de cadastrist in vederea obtinerii certificatului de urbanism, pe motiv ca fasia aceea care nu-i drum de fapt, are doar 3m si vor minim 4.

                        Nu vor sa ia in calcul drumul de sus ca drum oficial de acces, pe motiv ca nu-i amenajat si considera acea fasie ca fiind drum de servitute/acces si drept urmare ne cer latimea de min 4m.

                        Chiar daca incercam sa ocolim cumva asta, e posibil sa nu ne dea autorizatia de construire fara acei 4m.

                        Vreo sugestie?

                        Comentariu

                        Procesare...