Incalzire casa la tara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • gogutu
    Incepator
    • 04.feb.2012
    • 28

    Incalzire casa la tara

    buna ziua si bun gasit tuturor.rog sa-mi fie iertata indrazneala,pentru ca poate s-a mai discutat pe forum aceste probleme,dar vreau totusi sa cer parerea unora mai experimentati ca mine.este vorba de o casa la tara ,la care vreau sa daram sobele existente din caramida,pentru ca sunt mari consumatoare de lemne.de aceea am hotarat,dupa multa documentare pe acest forum,dar si pe net,sa fac o soba cu serpentina.singura mea rugaminte e sa nu ma pocniti din prima "cu nu se poate".pentru aceasta lucrare voi folosi elementele de siguranta pentru o centrala termica inclusiv pompa de circulare a apei.as fi inceput lucrarea mai de mult dar am avut de renovat doua camere si mi-a luat timp,cu turnatul placilor si tencuitul peretilor ca erau strambi.tot ce doresc e sa-mi spuneti daca e buna schita realizata de mine si daca vasul de expansiune al pot monta la nivelul plafonului.camerele au dimensiunea de 3,5x3,5,baia are 1,5x5,holul 1,5x6,si bucataria 3x3
    Fișiere Atașate
  • insolventul
    Membru
    • 26.iul.2012
    • 233

    #2
    Răspuns la: incalzire locuinta

    Incercati doua trasee cu câte trei calorifere.
    La varianta dvs exista posibilitatea ca ultimele doua calorifere să nu se încălzească cum trebuie.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6868

      #3
      Răspuns la: incalzire locuinta

      La iesirea din soba puneti un "T" pe tur si retur si directionati un circuit spre caloriferele 1 , 2 , 3 iar celalalt circuit la caloriferele 6 ,5 ,si 4 .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • gogutu
        Incepator
        • 04.feb.2012
        • 28

        #4
        Răspuns la: incalzire locuinta

        multumesc pentru raspunsuri.daca fac asa cum ati precizat dumneavoastra,v-a trebui sa intrerup traseul dintre caloriferul 3 si 4.ma intreb,daca nu cumva vor fi probleme cu circuitul returului,sa nu cumva caloriferele 4 si 5,sa nu se mai incalzeasca.daca gresesc va rog sa ma iertati,nu de alta dar v-a trebui sa tai iarasi si sa cheltui alti bani.mai bine intreb de doua ori,si prefer sa fiu criticat,decat sa fac alte prostii.cu stima

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6868

          #5
          Răspuns la: incalzire locuinta

          Faceti ca in desen ; nu uniti caloriferele 3 si 4 ( ele fiind capat de instalatie pe cele 2 circuite ) .
          Cu verde si rosu sunt desenate tur si retur , cele ingrosate au diametru de 20 iar cele subtirele catre caloriferele din capat respectiv 3 si 4 si 6 , sunt cu tevi de 16 . Binenteles , racordarea caloriferelor de pe traseul tevilor de 20 se face cu teava de 16 din teava de 20 .
          Pompa se monteaza pe retur inainte de " T " care bifurca in cele 2 circuite ca sa traga apa din ambele .
          Fișiere Atașate
          Ultima editare de coby; 24.sep.2015, 18:27.
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • intransingentul
            Membru Marcant
            • 26.iul.2012
            • 996

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: incalzire locuinta

            Postat în original de coby
            Faceti ca in desen ; nu uniti caloriferele 3 si 4 ( ele fiind capat de instalatie pe cele 2 circuite ) .
            Cu verde si rosu sunt desenate tur si retur , cele ingrosate au diametru de 20 iar cele subtirele catre caloriferele din capat respectiv 3 si 4 si 6 , sunt cu tevi de 16 . Binenteles , racordarea caloriferelor de pe traseul tevilor de 20 se face cu teava de 16 din teava de 20 .
            Pompa se monteaza pe retur inainte de " T " care bifurca in cele 2 circuite ca sa traga apa din ambele .
            Schema dvs este bunicica, doar ca: caloriferul5 si 6 sunt in paralel si 4 in serie.
            Aici trebuie modificat ceva.
            In rest, este exact idea lui @insolventul.
            De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6868

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: incalzire locuinta

              Postat în original de intransingentul
              doar ca: caloriferul5 si 6 sunt in paralel
              .
              Explica " in paralel " ?!
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • gogutu
                Incepator
                • 04.feb.2012
                • 28

                #8
                Răspuns la: incalzire locuinta

                multumesc pentru raspunsuri,azi am facut necesarul de materiale si merg sa le cumpar.dupa toate cunostintele mele,ultimele calorifere,respectiv 3 si 4 ,obligatoriu vor face circuitul in serie pentru ca sunt capete de linie.cred ca v-a trebui sa pun caloriferul 6 cap de linie si al voi regla incalzirea acestuia din robinetul montat pe el.sper sa nu gresesc.cu stima

                Comentariu

                • uforom89
                  Incepator
                  • 11.nov.2009
                  • 67

                  #9
                  Răspuns la: Incalzire casa la tara

                  Postat în original de gogutu
                  vreau sa daram sobele existente din caramida,pentru ca sunt mari consumatoare de lemne.de aceea am hotarat,dupa multa documentare pe acest forum,dar si pe net,sa fac o soba cu serpentina
                  Consumul de lemne este dat in primul rand de necesarul termic al casei si apoi de randamentul sobelor. Eu as zice sa nu va grabiti si sa incepeti cu inceputul altfel s-ar putea sa nu fiti multumit nici de soba cu serpentina. Ce fel de sobe ati avut?!
                  In primul rand nu ati specificat nimic despre necesarul termic al casei (adica cat ar trebui sa acopere acea soba cu serpentina pt a avea o temperatura interioara de...cat doriti, de exemplu 21*C)?! Iar pt a va putea ajuta colegii de pe acest forum cu aceste calcule ar trebui specificat din ce este construita casa, cum este izolata la pereti, tavan, podea, cate si ce fel de geamuri si usi aveti, care este volumul de aer care trebuie ventilat. Avand necesarul termic puteti apoi incepe sa ”proiectati” soba propriu-zisa: sa optati pt un anume focar si sistem convectiv, sa alegeti locul de dispunere al serpentinei/schimbatorului, sa vedeti cat de mare trebuie sa fie acesta, apoi sa ”potriviti” focarul puterii respective, etc.

                  Comentariu

                  • gogutu
                    Incepator
                    • 04.feb.2012
                    • 28

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Incalzire casa la tara

                    ok.aceasta casa e compusa din 3 camere cu dimensiunea de 3,5mx3,5m,inalte de 2,20m.casa are peretii din pamant cu o grosime de 30 cm fara a mai pune la socoteala tencuiala exterioara care are in jur de 10cm.tavanele sunt izolate cu vata minerala de 100mm,apoi placate cu osb.de 8 mm,si tavan fals aplicat peste osb.prima camera are o fereaste de 1,3m inaltime,si 70cm latime.a doua camera nu are decat usa care e din doua parti,adica o usa si un sfert,prevazuta cu geam pana la jumatate ,fiind din lemn.a treia camera are o fereastra de 1,60 latime si 1,30 inaltime.casa este exact ca in primul desen,holul este inchis cu ferestre,baia este cu un perete facut din structura lemnoasa,placat pe exterior de sus pana jos cu policarbonat,izolatie de vata bazaltica de 100mm,placat cu osb de 10mm,iar peste osb lambriu de pvc de sus pana jos.dimensiunea baii e de 5m lungime si 1,5m latime.inainteera o soba in camera din mijloc,construita din caramida gen teracota care incalzea cele 2 camera,lasand usa deschisa intre camere.in prima camera este si acum o soba pe motorina,modificate de mine pentru a functiona cu lemne,si incalzeam si bucataria.cum in zona unde locuiesc eu iarna trecuta au fost temperaturi de minus 20 de grade,pe o perioada de aproximativ o luna de zile,iar restul lunilor cu temperaturi oscilante,consumul de lemne a fost de 2,5 tone.focul il faceam cam de trei ori la soba modificata,si o data la soba care era din caramida.

                    Comentariu

                    • gogutu
                      Incepator
                      • 04.feb.2012
                      • 28

                      #11
                      Răspuns la: Incalzire casa la tara

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	INCALZIRE LOCUINTA SOBA TERACOTA CU SERPENTINA.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	19,5 KB 
ID:	623387Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Fotografie0200.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	39,4 KB 
ID:	623388Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Fotografie0199.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	55,5 KB 
ID:	623389Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Fotografie0206.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	40,4 KB 
ID:	623390Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Fotografie0204.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	41,4 KB 
ID:	623391 imagini cu soba modificata care este si la ora actuala,si dispunerea ferestrelor la casa

                      Comentariu

                      • gogutu
                        Incepator
                        • 04.feb.2012
                        • 28

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Incalzire casa la tara

                        acum astept sfaturile voastre

                        Comentariu

                        • FilipT
                          Membru Marcant
                          • 15.feb.2009
                          • 695

                          #13
                          Răspuns la: Incalzire casa la tara

                          2,5 tone lemne ati consumat pentru toata iarna? Geamurile sunt termopan sau nu?

                          Comentariu

                          • gogutu
                            Incepator
                            • 04.feb.2012
                            • 28

                            #14
                            Răspuns la: Incalzire casa la tara

                            geamurile nu sunt termopan,sundublate de mine,adica pe fiecare cercevica am pus doua randuri de sticla,si pentru ca erau duble acum,au 4 randuri de sticla.ca sa fiu mai inteles,pe fiecare geam in parte am pus 2 randuri de sticla,lipite cu silicon transparent.avantajul e ca nu am decat un perete afara,cel dinspre nord,iar fata casei e inchisa cu balconul,care la randul lui are toate geamurile dublate,exact ca la camere.la fel am procedat si la usi,si pot spune ca se comporta ca si termopanul.daca vreti credeti daca nu ,nu.la soba mica faceam foc dimineata la prima ora,pe la 5,al doilea foc pe la ora 13 si ultimul seara care avea durata mai mare ca celelalte 2.la soba mare daca faceam focul pe la ora 9 sau 10 puteam sa nu mai fac focul pana a doua zi.dar cum unele activitati ma fortau sa stau in acea camera ,faceam focul odata dimineata si odata seara,timp de 1 ora si 30 min.intre focuri ,adica noaptea in special,pe la 3-4 dimineata aveam cam 12-15 grade.camera nefiind mare,geamurile cum v-am spus,si usa se inchidea etans,nu aveam probleme.acum deja am demarat constructia registrului care v-a intra in soba ce urmeaza sa o construiesc.postez si cateva poze cu serpentina conceputa de mine,dupa multa lectura.vom vedea ce v-a iesi,dar pana nu risti nu ai cum sa stii.cu stima
                            Ultima editare de gogutu; 29.sep.2015, 17:44.

                            Comentariu

                            • gogutu
                              Incepator
                              • 04.feb.2012
                              • 28

                              #15
                              Răspuns la: Incalzire casa la tara

                              am incarcat pozele dar nustiu unde s-au dus

                              Comentariu

                              Procesare...