Care este cea mai buna solutie pentru a acoperi tevile din pardoseala?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • canon
    Incepator
    • 21.sep.2015
    • 10

    Care este cea mai buna solutie pentru a acoperi tevile din pardoseala?

    Buna ziua

    Atunci cand am instalat centrala de apartament, a fost necesara decuparea unui sant in mozaic, sant prin care trec 4 tevi (2 x incalzire, alimentare cu apa, apa menajera).Santul are lungimea de un metru, latimea de 20 cm si adancimea de 6-7 cm.

    Cum pot acoperi acest sant pentru a nu risca sa se fisureze vreo teava atunci cand calc peste acea zona, dar totusi sa am un minim accesin caz ca apare vreodata vreo problema? Nu stiu daca peste acest sant voi pune gresie sau parchet laminat, dar, oricum ar fi, nu vreau sa le ingrop in ciment asa cum imi recomandau cei care au montat centrala.

    Un meserias mi-a spus ca pot umple santul cu nisip si apoi sa torn deasupra o sapa subtire, deoarece de la nivelul lor superior pana la nivelul mozaicului sunt vreo 2-3 cm. Altcineva mi-a recomandat sa fac din scandura un fel de traversa peste ele, operatiune destul de laborioasa.

    Care este cea mai buna si sigura metoda pentru a acoperi tevile si totusi a nu le fisura atunci cand calc pe acea zona?

    Multumesc
  • rex
    Membru
    • 21.apr.2015
    • 220

    #2
    Răspuns la: Care este cea mai buna solutie pentru a acoperi tevile din pardoseala?

    Eu le-as baga printr-o potectie "copex" , ca sa le pot scoate eventual , apoi beton peste . Tevile alea nu se sparg asa usor .Am prin sape fo' 50m de tevi ppr tur+retur neizolate si n-am probleme , din contra , radiaza caldura prin parchet . O singura data s-a rupt lipitura la un cot din cauza mea , am pus un dulap pe teava ,langa lipitura.

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2343

      #3
      Răspuns la: Care este cea mai buna solutie pentru a acoperi tevile din pardoseala?

      Daca un podet din lemn este prea laborios ce mai despicati firul in patru....betonul este sfant, iar la acea lungime e o joaca interventia pt. reparat.

      Comentariu

      Procesare...