Incalzire pardoseala si calorifere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Moisse
    Incepator
    • 05.nov.2015
    • 2

    Incalzire pardoseala si calorifere

    Salut

    Daca deja subiectul a fost postat imi cer scuze.

    Am o casa p+1, cu incalzire in pardoseala la parter si calorifere la etaj, centrala pe gaz. Din centrala pleaca turul, se bifurca si una merge sus, la distribuitorul de la etaj (cel pentru calorifere) si o alta ramificatie merge la distribuitorul pentru cea din pardoseala. La distribuitorul de pardoseala am nush ce valva cu 3 cai, impreuna cu un robinet termostat care se poate seta (mentionez ca in pardoseala am 7 circuite, daca este important).
    La inceput nu aveam termostat de ambient si la parter era ok, la etaj crapai de caldura, cu centrala setata pe 50 de grade. Au sosit niste baieti de la o firma partenr Romstal (cei care au adus centrala, pus in functiune, etc) sa facem PIF-ul. Facem noi actele si ii intreb daca e ok sa pun termostat de ambient, sa regleze caldura pe etaj sa nu fie prea multa. Tipul respectiv imi zice ca da, ca unul wireless ar fi ok, ca setez caldura si ala controleaza centrala.
    In acel moment ii dau termostatul, mi-l monteaza, ii face proba, totul mergea perfect. Si il intreb cum va influenta termostatul incalzirea in pardoseala, pentru ca daca centrala ajunge sa fie controlata de termostat atunci robinetul termostat pentru partej ce rol mai are? Ca intre el si termostatul de ambient nu este nici o legatura.
    Dl in cauza imi confirma ca nu au nici o treaba unul cu celalalt, ca vor actiona independent, ca ala de sub scara controleaza temperatura de pe parter (adica din incalzirea in pardoseala) si ala de ambient incalizre de sus.
    Eu unul nu sunt tehnic, nu stiu mare lucru despre centrala, incalziri, etc. Dar daca robinetul ala termostat nu este altceva decat un bimetal care deschide si inchide o valva, in functie de temperatura, cum poate sa controleze incalzirea din pardoseala.
    Dupa doua saptamani de utilizare am ajuns la concluzia ca termostatul de ambient controleaza TOTUL: cand da comanda la centrala atunci se incalzeste si in pardoseala, pentru ca centrala baga caldura. Sunt de acord ca daca temperatura ajunge la setarile robinetului de pardoseala acesta va inchide circuitul, dar el singur nu da drumul la caldura.
    La final am si eu nevoie de ceva recomandari, astfel incat sa fie cald peste tot (sa functioneze si cea din pardoseala cand e frig, nu numai cand vrea termostatul).
    Mi s-a spus ca ideal ar fi sa elimin termostatul de ambient si sa pun capete termostate pe fiecare calorifer - ar fi mai ok sau nu?
    Exista vreun senzor care se poate monta la pardea de incalzire in pardoseala sa suprascrie cand e nevoie setarile celui de ambient?
    Ce sfaturi imi dati ?

    Multumesc.
Procesare...