Dimensiune centrala , radiatoare si tevi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristystoica
    Incepator
    • 05.mar.2007
    • 38

    Dimensiune centrala , radiatoare si tevi

    Am si eu nevoie de niste sfaturi va rog Detin o casa in Arges / Campulung cu 99 mp locuibili de 3 persoane la parter ( idem si mansarda doar ca inca mansarda nu este compartimentata si deocamdata fara caldura) La radier este izolat cu polistiren extrudat de 2 cm, la tavan Polistiren EPS 5 cm , Peretii exteriori din POrotherm 25 + polistiren 10 cm , peretii interiori la parter din BCA 14 , tencuit si gletuit iar mansarda izolata deocamdata cu vata de 10 dar necompartimentata.daca ma puteti ajuta cu
    1. Doresc sa pun o centrala termica pe lemn de 35 kw + boiler de 150 L. Este de ajuns si daca o sa fac vreodata mansarda?
    2. Imi trebuie neaparat puffer daca nu incalzesc si mansarda?
    3. Sunt indeajuns numarul caloriferelor si puterea lor?
    4. Traseul si diametru tevilor de Cupru este bine?
    Va multumesc
    Fișiere Atașate
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #2
    Răspuns la: Dimensiune centrala , radiatoare si tevi

    1. Da ( in functie de spatiul desfasurat / termoizolatie / lungimea traseului AT va fi si consumul de lemn )
    2. Pufferul este pt autonomie mai mare si consum redus de lemn , nu este obligatoriu
    3. Dpmdv caloriferele sunt subdimensionate ( grav )
    4. Ok dar trebuie avut grija la diametrele tevilor sa fie bine dimensionate
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • elixir
      Membru marcant
      • 01.nov.2009
      • 368

      #3
      Răspuns la: Dimensiune centrala , radiatoare si tevi

      Traseul este ok, la fel si diametrul tevilor. Obs: pe holul ala as fi pus 2 calorifere.
      Caloriferele sunt mici, foarte mici, dupa mine!
      Pufferul: eu as pune un cazan bun, cu automatizare buna(adica sa stie sa controleze TA. Apoi, dupa 1-2 ierni de folosire, vei vedea daca ai nevoie de puffer! Adaugarea unui puffer in instalatie te costa in plus vreo 3-4000 ron.
      Adica: daca centrala va debita mai multa caldura decat ai tu nevoie si nu stie sa o gestioneze, vei avea nevoie de puffer!
      Printre picaturi, ar fi bine daca ai putea sa realizezi o izolatie buna, adica inca 10cm polistiren pe exterior, si mare grija la polistirenul de la tavan, sa nu te trezesti cu igrasie in placa! Ideale ar fi niste tavane de rigips+10cm vata.

      Comentariu

      • cristystoica
        Incepator
        • 05.mar.2007
        • 38

        #4
        Răspuns la: Dimensiune centrala , radiatoare si tevi

        Postat în original de elixir
        Traseul este ok, la fel si diametrul tevilor. Obs: pe holul ala as fi pus 2 calorifere.
        Caloriferele sunt mici, foarte mici, dupa mine!
        Pufferul: eu as pune un cazan bun, cu automatizare buna(adica sa stie sa controleze TA. Apoi, dupa 1-2 ierni de folosire, vei vedea daca ai nevoie de puffer! Adaugarea unui puffer in instalatie te costa in plus vreo 3-4000 ron.
        Adica: daca centrala va debita mai multa caldura decat ai tu nevoie si nu stie sa o gestioneze, vei avea nevoie de puffer!
        Printre picaturi, ar fi bine daca ai putea sa realizezi o izolatie buna, adica inca 10cm polistiren pe exterior, si mare grija la polistirenul de la tavan, sa nu te trezesti cu igrasie in placa! Ideale ar fi niste tavane de rigips+10cm vata.
        Dar fisierul excel radia 3 asa mi-a dat puterea radiatoarelor. Pentru tot parterul

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6701

          #5
          Răspuns la: Dimensiune centrala , radiatoare si tevi

          Postat în original de cristystoica
          Dar fisierul excel radia 3 asa mi-a dat puterea radiatoarelor. Pentru tot parterul
          La o centrala de 35 kw ?
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • cristystoica
            Incepator
            • 05.mar.2007
            • 38

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Dimensiune centrala , radiatoare si tevi

            Postat în original de coby
            La o centrala de 35 kw ?
            Nu la dimensiunea camerelor de la parter Necesarul pt tot parterul era vreo 11 Kw + 5kw acm , dar am zis sa iau CT de 35 kw sa imi poata duca si mansarda cand o fi gata

            Comentariu

            • cristystoica
              Incepator
              • 05.mar.2007
              • 38

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Dimensiune centrala , radiatoare si tevi

              Am si eu nevoie de niste sfaturi va rog Detin o casa in Arges / Campulung cu 99 mp locuibili de 3 persoane la parter ( idem si mansarda doar ca inca mansarda nu este compartimentata si deocamdata fara caldura) La radier este izolat cu polistiren extrudat de 2 cm, la tavan Polistiren EPS 5 cm , Peretii exteriori din POrotherm 25 + polistiren 10 cm , peretii interiori la parter din BCA 14 , tencuit si gletuit iar mansarda izolata deocamdata cu vata de 10 dar necompartimentata.daca ma puteti ajuta cu
              1. Doresc sa pun o centrala termica pe lemn de 35 kw + boiler de 150 L. Este de ajuns si daca o sa fac vreodata mansarda?
              2. Imi trebuie neaparat puffer daca nu incalzesc si mansarda?
              3. Sunt indeajuns numarul caloriferelor si puterea lor?
              4. Traseul si diametru tevilor de Cupru este bine?
              Va multumesc

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6701

                #8
                Răspuns la: Dimensiune centrala , radiatoare si tevi

                Ai primit niste raspunsuri dar se pare ca degeaba !
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • cristystoica
                  Incepator
                  • 05.mar.2007
                  • 38

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Dimensiune centrala , radiatoare si tevi

                  La o centrala de 35 kw ?


                  Nu la dimensiunea camerelor de la parter Necesarul pt tot parterul era vreo 11 Kw + 5kw acm , dar am zis sa iau CT de 35 kw sa imi poata duca si mansarda cand o fi gata

                  Comentariu

                  Procesare...